Valstybė Vidurio-pietų Afrikoje, buvusi britų kolonija iki 1964 m., kai tapo nepriklausoma prezidentine respublika. Ši šalis yra tikrasis Afrikos veidas, dar mažai paliestas Vakarų civilizacijos. Čia vieni gražiausių žemyno nacionalinių parkų, keletas labiausiai pasaulyje lankomų objektų: pietinėje krašto dalyje - Viktorijos kriokliai, pietvakarinėje dalyje - Zambezės nacionalinis parkas.
BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:
Plotas - 752 614 km²
Gyventojų skaičius - 17 237 931 gyventojai (2017 m.)
Sostinė - Lusaka 1 742 979 gyventojai ( 2010 m.)
Religija - krikščionių 85,5 proc.
Kalba - valstybinė kalba anglų.
Elektros srovė - dažniausiai 230 voltų. Zambijoje yra naudojami tiek europietiško, tiek britiško tipo rozetės ir elektros kištukai.
Pinigai - valstybinė valiuta Zambijos kvača.
VIZA
Lietuvos respublikos piliečiams vykstant į Zambiją yra reikalinga viza.
Reikalingi dokumentai:
1. LR pasas, galiojantis mažiausiai 3 mėn. po vizos galiojimo pabaigos
2. Dvi spalvotos vienodos nuotraukos
3. Lėktuvo bilietų rezervacijos kopija
4. Viešbučio rezervacijos kopija arba adresas, kuriuo apsistosite Zambijoje
5. Anketiniai duomenys
6. Skiepai nuo geltonojo drugio, maliarijos.
Pastaba: vizos galiojimo terminas – 3 mėn nuo išdavimo datos.
SAUGUMAS
Zambijoje išlieka teroristinių išpuolių grėsmė. Todėl rekomenduojama vengti masinio susibūrimo vietų. Šalyje draudžiama fotografuoti karines bazes, vyriausybės pastatus, oro uostus ir radijo stotis bei policijos saugomus tiltus ir ,,Ndola” naftos perdirbimo įmonę. Dėl policijos vykdomų patikrų patariama visuomet turėti asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją.
Dienos metu keliaujant į didžiuosius miestus ir parkus egzistuoja ginkluotų apiplėšimų ir įsiveržimų į gyvenamąsias vietas tikimybė, todėl rekomenduojama būti budriems ir saugoti asmeninius daiktus, dokumentus. Patariama turėti savo asmens ir kelionės dokumentų kopijas. Be to, naudojantis bankomatu ar valiutos keitykla, patariama atkreipti dėmesį, ar jūsų nestebi nežinomi asmenys. Taip pat, dažnos vagystės gausiai turistų lankomose vietose, ypač Lusakos ir Vario Juostos provincijoje.
Zambijoje griežtai baudžiama už aplinkosaugos pažeidimus, todėl rekomenduojama atsargiai rinktis pažintinių kelionių paslaugas laukinėje gamtoje siūlančias agentūras bei neįsigyti suvenyrų, pagamintų iš gyvūnų kaulų, ar dantų, pirkimo, jei neduodami atitinkami leidimai ir kvitai.
Laukiniai gyvūnai gali kelti pavojų. Laikykitės visų gamtos rezervato taisyklių ir kelionių vadovų nurodymų. Dėl krokodilų grėsmės venkite maudytis ežeruose ir upėse. Taip pat, įspėjama dėl nuodingų gyvačių.
Už narkotinių medžiagų vartojimą, gabenimą ir realizavimą numatytos itin griežtos bausmės. Už homoseksualius santykius, pornografijos turėjimą yra numatyta baudžiamoji atsakomybė.
Zambijoje yra pavojus susirgti maliarija, cholera, dengės karštlige, čikungunija, tuberkulioze, hepatitu A. Nerekomenduojama pirkti maisto produktų gatvėse, kadangi maistas gali būti užkrėstas cholera. Nors privalomų skiepų keliautojams nėra, tačiau rekomenduojama pasiskiepyti nuo geltonojo drugio infekcijos.
KLIMATAS
Praktiškai visą Zambijos teritoriją užima plokščiakalnis. Vyrauja tropikų ir subekvatorinė klimato juostos. Šalies orai turi du ryškius sezonus: drėgnąjį, kuris tęsiasi nuo lapkričio iki balandžio, ir sausąjį – nuo gegužės iki spalio.
Geriausias metas keliauti po šalį yra nuo gegužės iki rugpjūčio. Tai vėsiausias ir sausausias periodas metuose. Vis dėlto reikia turėti omenyje, kad nakties metu temperatūra gali nukristi, ypatingai kalnuotose vietovėse.
TRANSPORTAS
Kadangi Zambija neturi priėjimo prie jūros, šalyje naudojami tik sausumos ir oro keliai.
Oro transportas: Nors Zambijoje priskaičiuojama daugiau nei 80 oro uostų, dauguma jų yra vietinės reikšmės su trumpais pakilimo takais, pritaikyti tik nedideliems lėktuvams. Pats didžiausias oro uostas yra prie sostinės. Tai Lusakos oro uostas (LUN), iš kurio galima pasiekti pagrindinius aplinkinių valstybių miestus.
Žemės transportas: Zambijoje dauguma kelių dar nėra asfaltuoti. Geležinkelių sistemą šalyje sudaro daugiau negu 2000 km kelių. Traukiniais galima pasiekti ir aplinkines valstybes: Zimbabvę, Tanzaniją, KDR, Malavį.
VIRTUVĖ/MAISTAS
Nshima – tradicinis įprastas patiekalas ant Zambijos gyventojų stalo. Tai kukurūzų miltų košė, prie kurios atskirai patiekiama mėsa arba žuvis bei daržovės.
Zambijoje gyventojai ypač mėgsta valgyti aliejuje keptus vikšrus. Jie yra tikras vietinių delikatesas. Vikšruose ir kitose keptose lervose yra gausu proteino. Jie valgomi kaip užkandis prie pagrindinių patiekalų.
Zambijos gyventojų virtuvėje taip pat yra gausu daržovių troškinių iš baklažanų ir lapinių daržovių.
KAINOS
Zambijoje kainos tikrai ”nesikandžioja“, daugelis prekių ir paslaugų kainuoja pigiau nei Lietuvoje.
Lengvi pietūs pigesniame restorane dviems 5$
Pietūs gerame restorane dviems 27.80$
Puslitrinis butelis vandens 0.37$
Butelis vietinio alaus 0.73$
Kilogramas bananų 0.69$
Kilogramas obuolių 1.49$
Vietinio transporto bilietas į vieną pusę 0.56$
Taksi 1 km 0.79$
1 litras benzino 1.10$.
KĄ PAMATYTI
Viktorijos krioklys – laikomas vienu didingiausių Afrikos gamtos objektų. Šis krioklys neabejotinai yra pagrindinis turizmo traukos objektas Zambijoje, kurį kasmet aplanko daugybė keliautojų.
Zambijoje net 30 proc. šalies teritorijos saugoma. Net 20-yje nacionalinių parkų saugomi laukiniai Afrikos gyvūnai. Populiariausi nacionaliniai parkai yra Kafue, Kasanka, Lochinvar, Lower Zambezi.
Livingstonas – škotų keliautojo garbei įkurtas istorinis miestas, buvusios britų kolonijos administracinis centras. Šis miestas vadinamas Zambijos nuotykių sostine, nes į jį atvyksta daug turistų prieš keliaujant pamatyti Viktorijos krioklį.
Zambezės upė – didžiausia upė, įtekanti į Indijos vandenyną iš Afrikos.
Tanganikos ežeras – vienas ilgiausių (680 km) ir antras pagal gylį gėlavandenis ežeras pasaulyje (po Baikalo), esantis pačioje Zambijos šiaurėje.
EKSKURSIJOS
Vakarinis kruizas Zambezės upe
Plaukimas plaustais žemyn Zambezės upe
Ekskursija po Mukuni kaimą
SUVENYRAI
Mediniai ir akmeniniai raižiniai
Tradicinė keramika ir namų apyvokos darbai
Genčių kaukės, ietys ir būgnai
Karoliukai, varinės apyrankės, auskarai ir kiti afrikietiški papuošalai (labai unikalūs yra karoliai, ant kurių nupieštas upės dievo Nyaminyami atvaizdas)