Viena didžiausių Europos valstybių Rytų Europoje, šalia Juodosios jūros. Ukraina yra unitarinė valstybė, suskirstyta į 24 sritis, vieną autonominę respubliką (Krymas) ir 2 ypatingąjį statusą turinčius miestus: sostinę Kijevą ir Sevastopolį. Ukraina yra respublika su pusiau prezidentine sistema, turinti atskiras leidžiamąją, vykdomąją ir teisminę valdžias.
BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:
Plotas – 603 550 km²
Gyventojų skaičius – 44 405 055 gyventojai (2017 m.)
Sostinė – Kijevas 2 937 239 gyventojai (2018 m.)
Religija – vyrauja stačiatikių religija.
Kalba – valstybinė kalba ukrainiečių.
Elektros srovė - dažniausiai 220 voltų. Ukrainoje yra europietiško tipo rozetės ir elektros kištukai.
Pinigai – valstybinė valiuta grivina.
VIZA
Trumpalaikiam buvimui Lietuvos Respublikos piliečiams vizos nereikia. Lietuviai Ukrainoje be vizos gali būti 90 dienų per bet kurį 180 dienų laikotarpį.
SAUGUMAS
Dėl tymų protrūkio Ukrainoje rekomenduojama keliaujantiems į šalį būti pasiskiepijusiems nuo tymų. Ilgalaikį atsparumą užtikrina tik dvi skiepų dozės.
Atsižvelgdama į sudėtingą saugumo situaciją ir ribotą susisiekimą, Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja nevykti į Krymą, Donecko ir Luhansko sritis. Kitose Ukrainos dalyse esantiems piliečiams rekomenduojama imtis papildomų atsargumo priemonių, būti atsargiais masinio susibūrimo vietose, sekti visuomenės informavimo priemonių pranešimus.
Užsienio piliečiams draudžiama įvažiuoti į Ukrainos teritoriją iš Krymo. Užsieniečiai ir asmenys be pilietybės į Krymo Autonominę Respubliką bei Sevastopolio miestą Ukrainoje vyksta pagal Ukrainoje galiojančius teisės aktus bei Ukrainos tarptautines sutartis. Užsieniečiai bei asmenys be pilietybės, įvažiavimo bei apsilankymo Krymo Autonominėje Respublikoje bei Sevastopolio mieste metu, nesilaikantys Ukrainos teisės aktų, baudžiami pagal Ukrainos įstatymus.
KLIMATAS
Ukrainoje vyrauja žemyninis klimatas. Žiemos visoje šalyje būna šaltos, net pietuose, prie Juodosios jūros. Vasarą oras įkaista ir būna karšta. Kritulių iškrinta tolygiai per visus metus ir palyginti nedaug. Žiemą pasitaiko snygių, o vasarą stiprių liūčių.
Vidutinė oro temparatūra Kijeve pagal mėnesius
Geriausias laikas keliauti į Ukrainą yra šiltuoju metų laiku: nuo gegužės vidurio iki rugsėjo vidurio. Šiuo metu būna daugiau saulėtų dienų, pačios dienos daug ilgesnės ir šiltesnės. Geriausias metas atostogauti prie Juodosios jūros yra vidurvasarį – liepos ir rugpjūčio mėnesiais.
TRANSPORTAS
Oro transportas. Visoje Ukrainoje priskaičiuojama daugiau nei 400 oro uostų. Tiesa, mažiau nei pusė jų turi asfaltuotus lėktuvų pakilimo takus. Didžiausi šalies oro uostai yra Kijevo Boryspilio, Dnepropetrovsko, Charkovo, Lvovo, Donetsko ir Odesos oro uostai. Šalies nacionalinė oro linijų kompanija – Ukrainian International Airlines, kuri skraidina 88 kryptimis į Europos, Azijos, Artimųjų Rytų ir Šiaurės Amerikos valstybes.
Žemės transportas. Ukrainos kelių tinklas yra šešis kartus retesnis nei, pavyzdžiui, Prancūzijoje. Tai įtakoja didžiulė šalies teritorija, retesnis gyventojų tankis ir mažesnė gyventojų perkamoji galia (mažiau žmonių gali įpirkti ir išlaikyti automobilį). Daugiau nei pusė Ukrainos kelių neatitinka europietiškų standartų. Trečdaliui reikalingas remontas. Geležinkelių tinklas Ukrainoje yra trečias pagal ilgį Europoje, sudaro net 22 000 km vėžių. Prieš Europos futbolo čempionatą, kuris vyko Ukrainoje 2012 m., šalis investavo į geležinkelių atnaujinimą. Buvo sutvarkytos linijos tarp Kijevo, Lvovo, Charkovo ir Donetsko.
Vandens transportas. Ukrainoje daug plačių upių, kurias galima laivuoti. Didžiausios ir labiausiai tam naudojamos upės yra Dunojus, Dnepras ir Pripetė. Didžiausias Ukrainos jūrų uostas yra Odesoje. Daugelis jūrų uostų po Krymo okupacijos buvo uždaryti.
VIRTUVĖ/ MAISTAS
Nors Ukraina didelė, tačiau patiekalai visuose regionuose yra gana panašūs. Populiariausi barščiai, įvairūs miltiniai ir mėsos gaminiai (ukrainietiškos dešros, šalti užkandžiai, žvėriena), augaliniai ir pieno produktai (varškėčiai, sūris ir t.t.). Labiausiai mėgstama kiaulienos mėsa. Ukrainietiškos nacionalinės virtuvės pasididžiavimas yra lašiniai. Jie valgomi ne tik sūdyti, bet ir saldinti (su sirupu), rūkyti, virti ar kepti.
Nacionalinis ukrainiečių patiekalas – barščiai, gaminami iš šviežių daržovių (dažniausiai kopūstų, pomidorų), pagardinami grūstais lašinukais su česnakais ir petražolėmis. Šie produktai suteikia barščiams stebuklingą aromatą ir skonį. Apskritai ukrainiečių virtuvėje gaminama apie 30 rūšių barščių ir kiekviena rūšis turi atskirus pavadinimus (pvz., Lvovo barščiai, Kijevo barščiai).
Dar vienas visame pasaulyje žinomas ir mėgstamas ukrainiečių patiekalas yra Kijevo kotletai. Traški plutelė, minkšta vištienos filė ir prapjovus ištekantis sviesto įdaras - niekada nenuviliantis ir daugelio labai mėgstamas valgis.
KAINOS
Ukrainoje kainos yra mažesnės nei Lietuvoje, ypatingai nebrangus viešasis transportas, taksi ar pavežėjimo paslaugos. Brangiausia yra sostinėje Kijeve.
Kainų pavyzdžiai:
Lengvi pietūs pigesniame restorane dviems 9.50$
Vakarienė gerame restorane dviems 19.80$
Puslitrinis butelis vandens 0.47$
Butelis vietinio alaus 0.69$
Kilogramas bananų 1.11$
Kilograms obuolių 0.64$
Vietinio transporto bilietas į vieną pusę 0.28$
Taksi 1 km 0.26$
1 litras benzino 1.19$
KĄ PAMATYTI
Kijevas – didžiausias šalies miestas ir administracinis, ekonominis ir prekybinis centras. Kijevo bažnytinis paveldas įspūdingas. Tiek daug išpuoštų cerkvių turi retas miestas. Šv. Sofijos katedra, Michailovskio auksinių kupolų soboras, Šv. Andrejaus cerkvė – šias vietas pamatyti verta. Nepriklausomybės aikštė – visos Ukrainos širdis. Jos viduryje stovi balta kolona, simbolizuojanti šalies nepriklausomybę. Kijeve gausu įdomių muziejų – aviacijos, karo, vandens muziejai. Verta pasinaudoti ir miesto metro. Dauguma stočių atrodo įspūdingai. Kijeve yra giliausia metro stotis pasaulyje – Arsenalna stotis veikia net 105 m. gylyje po žeme.
Černobylis ir Pripetės miestelis – 1986 m. įvykusi Černobylio atominės elektrinės avarija miestais vaiduokliais pavertė visas aplinkines gyvenvietes. Garsiausia iš jų – Pripetė. Turistai čia atvyksta pasižiūrėti į katastrofos padarinius, į tuščius pastatus, žolėmis apaugusius kelius. Dar daugiau populiarumo šiai vietai suteikė šiais metais rodytas serialas „Černobylis“.
Odesa – vienas didžiausių šalies uostų ir kurortų prie Juodosios jūros. Tai viena pigiausių vasaros pramogų vietų Europoje, į kurią traukia linksmybių išsiilgę turistai.
Lvovas – Ukrainos vakaruose esantis miestas, vadinamas vakarietiškiausiu. Lvovo senamiestis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, o tai jau daug ką pasako apie miesto architektūrą.
EKSKURSIJOS
Dienos ekskursija į Pripetės miestelį šalia Černobylio
Pasivaikščiojimas po įdomiausius Kijevo barus kartu su gidu
Turai po Odesos ir Lvovo požemius
Pasivažinėjimas tikru tanku
SUVENYRAI/ LAUKTUVĖS
Dažyti mediniai margučiai
Ukrainietiškos medinės lėlytės „matrioškos“
Skudurinės lėlytės „motanky“
Ukrainietiškais raštais puošta keramika
Rankų darbo lakuotos medinės skrynelės
Ukrainietiški tautiniai marškiniai, palaidinės
Lvovo šokoladas