Turkija – tikrų tikriausias antikos lobynas: daugybė šventyklų, amfiteatrų, kapaviečių, mečečių, tiltų, tvirtovių ir pilių. Šalies gamta yra nepaprasto grožio, klimatas puikus, beveik ištisus metus šviečia saulė, o jūra vilioja poilsiautojus iš viso pasaulio. Turkijoje aukšto lygio viešbučiai ir paplūdimiai, vandens sporto centrai, golfo laukai, įdomios išvykos jachtomis, daug pramogų vaikams, nuostabi nacionalinė virtuvė ir įspūdingas naktinis gyvenimas kurortuose – šioje šalyje kiekvienas praleis nepakartojamas atostogas!
Turkija valstybė pietvakarių Azijoje, kurios nedidelė dalis teritorijos (Trakija) yra Europoje, o likusi dalis (Anatolija) Azijoje. Ribojasi su Gruzija, Armėnija, Azerbaidžanu ir Iranu rytuose, Iraku ir Sirija pietuose, Graikija ir Bulgarija vakaruose. Iki 1922 m. Turkija buvo vadinama Osmanų imperija. Nuo Europos ją skiria du siauri sąsiauriai. Šiandien ji yra respublika, kurioje susipynusios islamo ir Vakarų tradicijos. Gyventojų daugumą sudaro turkai musulmonai, nors šalyje nėra patvirtinta oficialios religijos. Klimato ir gamtovaizdžio įvairovė patraukli turistams. Auginama įvairios žemės ūkio kultūros, šalis visiškai apsirūpina maisto produktais.
BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ
Plotas - 780 000 kv.km.
Sostinė - Ankara apie 4 mln. gyventojų
Kiti svarbūs miestai - Stambulas (14 mln.), Izmiras (4 mln.), Adana (2 mln.), Antalija (2 mln.), Bursa (2 mln.).
Gyventojų skaičius - 80 mln. gyv.
Religija - 99% musulmonų.
Kalba – oficiali kalba yra turkų, tačiau taip pat naudojamos kurdų ir arabų kalbos.
Elektros srovė - paprastai 220 V elektros įtampa. Pasitaiko elektros srovės tiekimo sutrikimų.
Pinigai - Turkijos piniginis vienetas - turkiška lyra. Atsiskaityti galima banknotais, lyrų monetomis. Pinigus keičia visi bankai, viešbučiai, oro uostų keityklos.
MUITINĖ
Į Turkiją galima vykti tik turint galiojantį pasą (ne asmens tapatybės kortelę!). Pasas, kurio galiojimo terminas baigiasi kelionės metu, laikomas negaliojančiu. Turkija reikalauja, kad turisto pasas galiotų ne trumpiau kaip 6 mėnesius, skaičiuojant nuo kelionės pabaigos dienos.
Įsivežti galima 2 l alkoholinių gėrimų, 600 vnt. cigarečių, parfumerijos gaminiams apribojimai netaikomi. Antikinių daiktų išvežimas yra draudžiamas. Išvežant naujus kilimus, būtinas pirkimo čekis, senovinius daiktus – specialus Muziejų valdybos išduotas sertifikatas. Telefonas - tarptautinis kodas į Turkiją +90, iš Turkijos 00. Seifai - savo asmeninius daiktus, pinigus ir brangenybes patariama saugoti viešbučio seifuose, kurie būna kambariuose arba viešbučio registratūroje. Kitais atvejais už prarastus daiktus ir jų saugumą viešbutis neatsako.
ARBATPINIGIAI
Restoranuose ir viešbučiuose paprastai paliekama 10 % nuo sąskaitos sumos. Nešikams, kambarinėms ir autobusų vairuotojams (po ekskursijų) - apie 1 JAV dolerį. Taksi vairuotojams arbatpinigiai nepaliekami, tačiau galima palikti grąžą.
SVEIKATA
Prieš kelionę pasirūpinkite sveikatos draudimu, kuris garantuos būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą.
Sveikatos draudimo užsienyje polisus galima įsigyti kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse. Prieš vykstant į egzotiškas šalis patariama pasikonsultuoti su gydytoju dėl profilaktinio skiepijimosi nuo užkrečiamųjų ligų. Skiepais rūpinasi ir už juos moka pats turistas.
MAISTAS /GĖRIMAI
Nerekomenduojama valgyti neplautų vaisių bei gerti vandens iš čiaupo. Reikėtų pirkti vandenį buteliuose. Turkijoje galima pasimėgauti daugybe gurmaniškų patiekalų iš daržovių, mėsos bei žuvies. Tačiau čia gausiai naudojama mums ne visada įprastų prieskonių, tad pirmomis kelionės dienomis patartina patiekalus ragauti, jų nepadauginant. Turkų virtuvėje dominuoja grūdinės kultūros gaminiai. Vieni dažniausiai naudojamų ingredientų yra ryžiai, kviečiai bei žinoma daug daržovių. Rekomenduojama į kelionę pasiimti skrandžio veiklą reguliuojančių vaistų.
KAINOS
Turkijoje kainos ne itin skiriasi nuo Lietuvos kainų. Maisto kainos labai panašios. Benzinas Turkijoje – 1 l benzino 4,89 TRY. Drabužių galite įsigyti žymiai pigiau. Musulmoniškoje šalyje alkoholis žymiai brangesnis (pvz., vienas kokteilis apie 24 TRY). Vienas pakelis cigarečių 10 TRY.
SAUGUMAS
Turkijos kurortuose yra pakankamai saugu, nesibaiminant galima vaikštinėti gatvėmis dieną ir vakare. Tačiau savo daiktų saugumu būtina pasirūpinti. Smulkių vagysčių čia pasitaiko, kaip ir visuose kurortuose.
VIZOS
Lietuvos Respublikos piliečiams viza nereikalinga, jeigu vykstama turistiniais tikslais. Bet yra apribojimai, kad šioje šalyje galima viešėti ne ilgiau kaip 90 dienų per 180 dienų laikotarpį. Vykstant į Turkiją kitais tikslais, viza yra privaloma.
KĄ PAMATYTI/ APLANKYTI
- Pamukalė - Tai viena labiausiai turistų lankomų vietovių. Tai natūrali ir unikali vietovė Turkijoje, kartais dar vadinama aštuntuoju gamtos pasaulio stebuklu. Žmonės džiaugiasi Pamukalės baseinais jau tūkstančius metų. Tai nepaprastai vaizdingos balto klintinio tufo terasos Pamukalės miestelio vietovėje. Terasos susiformuoja, kai karštų versmių vanduo tekėdamas šlaitais netenka anglies dvideginio ir palieka kalkakmenio nuosėdas. Šioje vietoje yra 17 karšto vandens šaltinių, kurių temperatūra svyruoja nuo 35°C iki net 100°C.
- Hierapolis - Tai senovinis miestas, įsikūręs Anatolijos pietvakariuose. Miesto griuvėsiai yra netoliese Pamukalės, ir įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą kaip archeologijos muziejus. Hierapolyje galima pamatyti nepaprastai didelius senovinius vartus, Apolono šventyklą, Plutoniumą, amfiteatrą.
- Žaliasis kanjonas - kiek daugiau nei 70 km nuo Alanijos kurorto nutolusi ir gausiai turistų lankoma vieta susiformavo 1984 m., kuomet buvo pastatyta 185 m aukščio Manavgato užtvanka. Šiandien Žaliasis kanjonas – vienas didžiausių dirbtinių ežerų pasaulyje. Vanduo čia itin švarus, jame gausu mineralų.
- Artemidės šventykla - Tai trečiasis iš septynių pasaulio stebuklų. Anksčiau statyti mediniai šventyklos statiniai laikui bėgant suirdavo ir sugriūdavo arba juos sunaikindavo įvairūs žemės drebėjimai, gaisrai, tad paskutinė Artemidės šventykla buvo perstatoma daug kartų.
- Troja - Senovinis miestas dabartinės Turkijos šiaurės vakaruose, Anatolijoje, Marmuro jūros pakrantėje, prie Dardanelų sąsiaurio. Miestas užėmė strateginę poziciją prie kelio į Juodąją jūrą.
KURORTAI
- Alanija - tai kurortinis miestas Turkijos pietuose, prie Viduržemio jūros, Tauro kalnų papėdėje. Alanijoje yra švelnus Viduržemio jūros klimatas. Čia visuomet pilna žmonių. Alanijoje galima rasti tiek didelių ir modernių viešbučių, tiek šiek tiek paprastesnių, bet labai jaukių nedidelių viešbutukų. Čia gausu barų, kavinių, restoranų, naktinių klubų bei parduotuvių. Jachta galima leistis į ekskursiją jūra palei gražiausius miesto paplūdimius ir įlankas.
- Belekas - kurorte keistu pavadinimu galima rasti itin modernų komfortą, išskirtinę ekologiją, elitinę publiką ir išskirtines pramogas. Apylinkėse nėra jokių kalnų, tad mikroklimatas čia gana unikalus, šilti, ilgi ir šviesūs pavasario ir vasaros vakarai, lengvas vėjelis dienos metu. Per dešimt metų čia iškilo aukštos klasės viešbučiai, bet jokių istorinių paminklų rasti nepavyks.
- Sidė - tai nedidukas, gyvybingas ir nuostabus miestelis, kuriame gyvena apie 20 tūkst. gyventojų. Restoranai, kavinės bei parduotuvės glaudžiasi prie senovinių augmenija apaugusių sienų. Čia labai smagu ir vakarais, veikia daugybė naktinių barų ir diskotekų. Populiariausias Sidės naktinis klubas ant jūros kranto po atviru dangumi Oxyd. Daugumoje viešbučių vakarais vyksta renginiai.
- Antalija - tai didžiausias kurortas Turkijoje. Antalija turi beveik 1 mln gyventojų. Pakrantėje yra daugybė vaizdingų plačių paplūdimių, šalia jų įsikūrę įvairių kategorijų viešbučiai. Antalija – tai toks kurortas, kuriame daug žmonių. Be paplūdimių čia gausu kavinių, restoranų, parduotuvių ir naktinių klubų. Tad Antalija puikiai tinka ir jaunimui, ir šeimoms su mažais vaikais.
- Kemeras - pietvakarių Turkijoje įsikūręs kurortinis miestas prie Viduržemio jūros, tik 42 km nutolęs į pietvakarius nuo Antalijos. nedidelis šiuolaikiškas kurortas, turintis daug vaizdingų vietovių. Vienoje pusėje – pušynai ir apelsinų sodai, kitoje – akmenuoti, žvyro paplūdimiai, kuriuos visus metus glosto švari, skaidri ir šilta jūra. Kemeras turi du paplūdimius. Vienas yra visuomeninis, padengtas žvyru, čia galima rasti įvairių vandens sporto pramogų ir iškylų jachtomis.
- Oludenizas - tai nedidelis jaukus kurortas, priklausantis Fetijos regionui. Čia galima rasti ir vieną didžiausių Turkijoje pušų apsuptą paplūdimį. Jame galima sutikti ramesnio poilsio mėgėjus.
- Fetija - šis kurortas nuo Marmario nutolęs tik 135 km ir išsiskiria savo pasakišku gamtovaizdžiu. Čia verta užsisakyti ekskursiją palei kurorto krantus. Pačioje Fetijoje paplūdimių nėra. Paplūdimiai šioje kurortinėje zonoje yra Oludenize (smėlio-žvyro paplūdimys) ir Čalyše (žvyro paplūdimys). Šis kurortas puikiai tinka šeimoms su vaikais, galima keliauti net su kūdikiais.
- Marmaris - galima rasti nepaprastai švelniai žydrą jūrą, nepakartojamus gamtos peizažus, vaizdingus kalnus ir ypač vešlią augmeniją – kaip iš atviruko. Marmaris – tai viena iš prestižiškiausių poilsio vietų visoje šalyje. Čia atvyksta ir Turkijos prezidentai, įkuria savo vasaros rezidencijas, o pabaigę kadenciją čia pasilieka gyventi. Čia taip pat galima rasti nemažai parkų, vandens pramogų kompleksų, kurie ypač patinka mažiesiems poilsiautojams.
- Bodrumas - Bodrume veikia daug kavinių, gerų žuvies restoranų, barų bei klubų – kurortas labai gyvybingas, tinkantis tiek jaunimui, tiek ramesniam ir romantiškam poilsiui. Viešbučiai Bodrumo centre nelabai dideli ir ne tokie modernūs, kaip kituose Turkijos kurortuose, labai primena autentišką baltų Bodrumo namelių stilių. Miestas turi savo oro uostą.
- Didimas - kurortas ir miestas Egėjo jūros pakrantėje. Šiandien Didimas, kuriame nuolat šveičia saulė, yra viena iš idealiausių vietų aktyvaus poilsio mėgėjams: vandens sporto, žūklės, šuolių į vandenį, vandens slidžių, parasparnių ar sklandytuvų, žygių pėsčiomis, medžioklės, jodinėjimo, nardymo, gamtos.
- Kušadasis - tai ne tik žymus ir prestižinis kurortas. Čia galima rasti kone plačiausią ekskursinę programą visoje Turkijoje. Miestas apsuptas nepaprastų istorinių miestų. Efesas su pastatų griuvėsiais ir Celso biblioteka, Pirėnė, kur galima pamatyti Atėnės šventyklą, ir daug kitų… Nuo šio kurorto netoli nutolęs ir Pamukalės miestelis su savo nepaprastu kalkakmenio uolų vaizdu.
- Cesme - čia galima rasti truputį vėsesnį orą nei Antalijos regione, čia jis panašesnis į europietišką. Vidutinė vasaros temperatūra yra tik 25 C šilumos. Šio miesto pagrindinis akcentas yra XIV a. pastatyta tvirtovė, kuri anksčiau buvo piratų namai, o dabar ten – muziejus ir restoranas. Vasarą galima aplankyti įvairius koncertus ir festivalius pilyje.
LAUKTUVĖS/ SIUVENYRAI
Lauktuvėms iš Turkijos galima parvežti turkiškų saldumynų, įvairių suvenyrų su turkiška akimi, turkiškos arbatos, stiklines arbatai, rožių vandens, prieskonių, konservuotų alyvuogių, riešutų, figų, anyžinės rakijos, naminio alyvuogių aliejaus, muilo, žalvario ir vario gaminių, keramikos dirbinių, kaljaną, tabako, turkiškų kilimų, šalikėlių.