Tunisas | Apie Tunisą

Tunisas – musulmoniška arabų valstybė Šiaurės Afrikos Viduržemio jūros pakrantėje. Ji ribojasi su Alžyru vakaruose ir Libija pietuose ir rytuose. Nors Tunisas yra tik nedidelė valstybėlė, palyginus su kitų Afrikos šalių dydžiu, jis turi pakankamai daug istorijos ir skirtingos gamtos grožio. Vos per keletą dienų galima ištirti atskiras kultūras, senovės romėnų pastatų griuvėsius, paplūdimius, miškingas pakrantes bei Sacharos smėlio jūras pietuose. Tunisas puiki valstybė poilsiui, kurioje arabiškų šalių egzotika persipina su europietiškumu. Tunisas yra viena liberaliausių musulmonų valstybių. Vis dėlto, dėl nemažo kiekio teroristinių atakų pastaraisiais metais turistų kiekis yra sumažėjęs ir didžioji dalis Europos šalių norintiems vykti į Tunisą rekomenduoja būti labai atsargiems.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas: 163 610 km².

Gyventojų skaičius: 11 494 760.

Sostinė: Tunisas.

Kalba: arabų.

Valiuta: dinaras.

Religija: islamas.

Telefonas: +216.

Elektra: 230 voltų, C ir E tipo rozetės ir kištukai.

KLIMATAS

Tuniso klimatą šiaurėje lemia Viduržemio jūra, iš kurios atnešamos vėsesnės oro masės ir krituliai. Žiemos čia vėsios ir drėgnos, o vasaros karštos ir sausos. Centrinėje dalyje orai panašūs, tačiau kritulių dvigubai mažiau, o tolstant į pietus klimatui vis didesnę įtaką daro Saharos dykuma, nuo kurios pučia karšti, sausi vėjai.

LANKYTINOS VIETOS

Tuniso sostinėje Tunise terminas „gyvoji istorija“ iš tikrųjų atsispindi. Kolonizacijos bangos suteikė miesto audiniui ir kultūrai svaiginamai sodrų ir sudėtingą įvaizdį. Mieste prancūzai paliko įspūdingą viduramžišką senamiestį. Istorinėje Kartachego gyvenvietėje dabar yra įsikūręs rajonas, kurio gyventojų sudėtingas gyvenimas vyksta tarp griuvėsių. Nepaisant šiuo metu patiriamo ekonominio nuosmukio Tunisas visada bus atsparus ir į ateitį orientuotas miestas.

Mahdija, įsikūrusi ant nedidelio pusiasalio, yra palaiminta tikrai įspūdinga aplinka. Miestas yra išsaugojęs nuostabų baltąjį senamiestį, iš kurio atsiveria vaizdai į žaižaruojančią Viduržemio jūrą, ant vaizdingos uolos esančias senąsias kapines bei XVI a. El Kebiro tvirtovę. Miestas turi puikų smėlio paplūdimį, šalia kurio yra įsikūrusi turistinė zona.

Hamametas – europietiškos klasės kurortas, kuriame yra įsikūrę prabangūs viešbučiai, išpuoselėti parkai su fontanais ir grįstos krantinės.

Susas – linksmas, triukšmingas miestelis, rekomenduojamas turistams, kurie mėgsta sportišką poilsį ir aktyvų naktinį gyvenimą. Visai neseniai netoli miesto atidarytas Nacionalinis parkas „Frigija“, kuriame surinkta ištisa Afrikos gyvūnų kolekcija (liūtai, drambliai, žirafos, kupranugariai).

MAISTAS IR GĖRIMAI

Tunise yra labai mėgstamas aštrus maistas, labai sunku rasti patiekalų, kurių sudėtyje nebūtų harisos (itin aštrios čili pastos). Labai dažnai pagrindinius patiekalus papildo šviežios daržovių salotos. Pačios populiariausios yra labai paprastos tunisietiškos tuno salotos (pomidorai, agurkai, svogūnai ir tunas). Valgoma labai daug kuskuso, kuris gali būti ruošiamas labai įvairiai. Dažniausiai sutinkama mėsa yra ėriena. Nemažai ruošiama žuvies ir jūros gėrybių patiekalų. Nacionaliniai patiekalai: lablabi sriuba (kurios pagrindas yra avinžirniai, kuminas ir harisa), šakšuka, tunisietiškas blynelis malsouka, aštrios grill daržovių salotos, makroudh saldieji pyragaičiai.

Tunise yra brandinamas vynas. Yra ir alaus bei stipriųjų gėrimų, kaip figų, datulių likeriai. Neretai vanduo yra paskaninamas žiedlapiais.

MUITINĖ

Trumpalaikiam buvimui Tunise Lietuvos Respublikos piliečiams vizos nereikia. Lietuvos Respublikos piliečiai į Tunisą be vizų gali vykti ne ilgesniam kaip 90 dienų laikotarpiui. Reikalingas galiojantis pasas.

SVEIKATA IR SAUGUMAS

Privalomų skiepų nėra, rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A ir B, stabligės ir difterijos.

Nepaisant sąlyginai stabilios politinės ir saugumo padėties, šalyje išaugusi teroristinių išpuolių tikimybė. Rekomenduojama būti ypač budriems, vengti masinių susibūrimų, laikytis kelionių organizatorių ir saugumą užtikrinančių pareigūnų rekomendacijų ir nustatytų apribojimų bei visada turėti su savimi asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Rekomenduojame visiškai atsisakyti kelionių į Čambi nacionalinį parką ir į pasienio su Alžyru ir Libija regionus. Keliaujantiems į šalies pietuose esančią karinę zoną reikalingas specialus leidimas.

TRANSPORTAS

Į Tunisą ir kitus didesnius miestus skraido lėktuvai. Taip pat po šalį važinėja traukiniai ir autobusai. Viešasis transportas yra labai gerai išvystytas, važinėja dažnai ir yra pigus. Taksi taip pat nėra brangūs, tačiau dažnai reikia derėtis dėl kainos. Išsinuomoti automobilį irgi nėra brangu.

SUVENYRAI

Keramikinės lėkštės, rankų darbo šachmatų lenta, balgha batai, rankų darbo krepšiai, tunisietiška darbuka, kilimai, odos dirbiniai, eteriniai aliejai, tradiciniai drabužiai, kaukės, datulių sirupas ir datulės, gintaro papuošalai, saldumynai.

ARBATPINIGIAI

Restoranuose įprastai paliekama 5-10 % nuo bendros sumos, viešbučiuose ir ypač gidams ir taksi vairuotojams nėra įprasta palikti arbatos.