Patarimai keliaujantiems į Šri Lanką

TELEFONAS


Skambinti galima iš pašto arba viešbučių. Pašto skyriai pirmadieniais—penktadieniais dirba 8.00–17.00 val. Telefono kortelių galite įsigyti pašto skyriuose ir parduotuvėse. Šalies kodas +94. Interneto kodas – .Ik. Lietuvos mobiliojo ryšio operatorių abonentai be problemų naudosis savo mobiliaisiais telefonais, jei įjungta tarptinklinio ryšio paslauga.


APRANGA


Vyrų drabužiai: medvilniniai ar lininiai marškiniai trumpomis rankovėmis, marškinėliai, šortai, lengvos kelnės; švarkas, plona striukė ar megztinis vakarams kalnuose; švarkas ir kaklaryšis yra privalomi kai kuriuose senas tradicijas turinčiuose restoranuose ir naktiniuose klubuose. Moterų drabužiai: lininiai ar medvilniniai sijonai (bent vienas — dengiantis kojas, kai einama į šventyklą), palaidinės, lengvos kelnės, šortai, marškinėliai; šalis, lengva striukė ar megztinis vakarams kalnuose.
Šri Lankos gyventojai vertina kuklumą. Paplūdimio drabužiai tinka tik paplūdimyje ir visiškai netinka lankantis šventyklose, mečetėse ir šventose vietose, tarp jų ir senuosiuose istoriniuose miestuose. Vykstant į minėtas vietas, dera apsirengti kukliai, drabužiai turi dengti kelius, nugarą ir pečius. Apavą ir galvos apdangalus, įeinant į šventyklas, reikia nusiimti (į ekskursijas vertėtų pasiimti porą kojinių). Įstatymas draudžia degintis be viršutinės maudymosi kostiumėlio dalies ar nuogiems.


FOTOGRAFAVIMAS


Norint filmuoti ar fotografuoti kai kuriuos archeologinius paminklus ir tam tikras religines vietas, mokamas nedidelis mokestis. Jokiu būdu negalima fotografuotis prie Budos statulų, atsukti joms nugarą, juo labiau ant jų užlipti.


SAUGUMAS


Šri Lankoje, kaip ir kitose Pietryčių Azijos šalyse, reikėtų saugotis kišenvagių. Pinigus, pasą, bilietus ir vertingus daiktus geriau laikyti viešbučio seife. Su savimi turėkite tik dokumentų kopijas. Venkite apsišaukėlių gidų (dažniausiai vyrų), kurių tikslas — įsiūlyti nakvynę viešbutyje ar apsilankymą parduotuvėje, mokančioje jiems komisinius. Nepatartina nuomotis automobilio, nes Šri Lankoje dažniausiai nepaisoma kelių eismo taisyklių. Pagrindinėse turistų lankomose vietose yra turistų policijos skyriai, į kuriuos patariama kreiptis, įvykus incidentui.


TRANSPORTAS


Saloje eismas vyksta kairiąja kelio puse. Nuomotis vien tik automobilį nepatartina, geriau jį išsinuomoti kartu su vairuotoju. Šalyje galima keliauti traukiniais, autobusais. Abi transporto priemonės yra gana pigios. Traukinių tinklas siekia 1500 km. Traukiniai reguliariai kursuoja nuo Kolombo iki visų turistinių centrų, bet pirmos klasės traukinių (su oro kondicionieriais, visu aptarnavimu kelionės metu) čia nedaug ir išperka greitai. Todėl juos reikėtų užsisakyti iš anksto. Autobusų maršrutų tinklas apraizgęs visą šalį, tačiau venkite jais važinėti vėlai vakare ir atokiuose miesto rajonuose – geriau susiraskite taksi (jų yra visuose didesniuose miestuose). Taksi patogiausia iškviesti telefonu, daugumoje jų yra skaitikliai, tačiau prieš įsėdant patartina susiderėti kainą. Populiarus transporto būdas miestuose ir kurortuose — tuk-tuk'ai. Tai triratė motorinė transporto priemonė. Juos patogiausia sustabdyti tiesiog gatvėje, taipogi prieš pajudant būtina susiderėti kainą.


MAISTAS IR GĖRIMAI


Pagrindinis salos gyventojų valgis — ryžiai. Beveik į visus patiekalus dedama kelių rūšių kario, paprikos ir kitų prieskonių, prie jų patiekiami įvairūs garnyrai: įvairių rūšių daržovės, bananų žiedai, žuvys, mėsa. Maistas labai aštrus ir valgomas rankomis, tačiau tokių gardžių saldumynų, kokius pagamina vietiniai virėjai, dar neteko ragauti jokioje šalyje.
Patartina geriamąjį vandenį pirkti parduotuvėse. Vanduo daug kur yra valomas, tačiau geriant iš krano jaučiamas chloro kvapas. Vaisius ir daržoves po kranu plauti galima. Daugelyje viešbučių siūlomas į butelius supiltas švarus vanduo, kiti gėrimai. Alkoholinių gėrimų galėsite įsygyti Šri lankoje. Čia atvykę turistai paragauja kokosų degtinės arako, kuris geriamas su vaisių sultimis. Pusės litro arako buteliukas kainuoja apie 1200 rupijų, geros kokybės kainuoja 1600 ir daugiau.


SUVENYRAI


Medžio drožiniai, rankų darbo audiniai, batika (nuo 1000 rupijų), kilimėliai pinti iš nendrių, keraminės ritualinės kaukės (kokybiškos kaukės kainuoja daugiau kaip 2000 rupijų), odos dirbiniai (diržai, rankinės), drabužiai, prieskoniai, juodoji Ceilono arbata, sidabriniai ir auksiniai dirbiniai, brangieji ir pusiau brangūs akmenys (jokiu būdu nepirkite jų gatvėje ar neaiškioje parduotuvėlėje, nes akmenys gali pasirodyti beverčiai. Bet kuris užsienietis, norėdamas nustatyti akmens vertę, gali nemokamai pasinaudoti Valstybinės brangakmenių laboratorijos Kolombe paslaugomis. Jos darbo laikas: 8.30–12.30, 13.15–16.30 vai. pirmadienį—penktadienį). Pasilikite didesnių pirkinių čekius (ypač juvelyrinių dirbinių ir brangakmenių), tai palengvins muitinės formalumus išvykstant.


MUITINĖ


Be muito į šalį leidžiama įvežti asmeniniam naudojimui: 1,5 l stipriųjų gėrimų, 2 l vyno; 200 cigarečių, 50 cigarų arba 250 g tabako; nedidelį kiekį kvepalų, fotoaparatą, vaizdo kamerą, 12 juostelių, radijo imtuvą, magnetofoną, nešiojamąjį kompiuterį; sporto inventorių: žvejybos įrangą, vieną dviratį, teniso raketes, golfo lazdas. Važiuojant į šalį, reikia deklaruoti elektroninę techniką, brangenybes ar kitus labai vertingus daiktus, kad išvykstant nebūtų problemų. Jei įvežate į šalį pinigų sumą, viršijančią 10 000 JAV dolerių, grynaisiais ar čekiais, ją irgi reikia deklaruoti, taip pat vertingus daiktus (pvz., juvelyrinius dirbinius).
Negalima išvežti Šri Lankos valiutos. Jei liko daugiau nei 250 rupijų, pinigus reikia išsikeisti oro uoste prieš išvykstant.
Be muito galima išvežti įvažiuojant deklaruotus daiktus bei daiktus, įsigytus Šri Lankoje asmeniniam naudojimui; iki 3 kg arbatos. Draudžiama išvežti kultūrinę ar istorinę vertę turinčius daiktus, vėžlio kiauto ir dramblio kaulo dirbinius, antikvarinius dirbinius, senovinius rankraščius, knygas, bet kurį gyvūną — gyvą ar jo iškamšą; augalų sėklas, ūglius, šaknis, monetų ir pašto ženklų kolekcijas, neapdorotus brangakmenius.


NACIONALINIAI ATRIBUTAI


Nacionalinis medis - NA (geležies medis). Botaninis pavadinimas: Mesua nagassarium arba Mesua Ferrea. Drėgnųjų miškų medis, užaugantis iki 30 m aukščio. Jo lapai raudonos spalvos, o kai subręsta, tampa žali. Mediena yra labai stipri ir patvari, todėl anksčiau buvo naudota tiesiant tiltus. Dabar tai – šventas medis ir jo mediena nebenaudojama, o žiedai naudojami medicinoje, parfumerijos ir kosmetikos pramonėje.
Nacionalinė gėlė - NU Mahanel (mėlynoji vandens lelija). Jos botaninis pavadinimas: Nympheae stellata. Auga visoje Šri Lankoje, sekliuose vandens telkiniuose. Ši gėlė — tyrumo ir tiesos simbolis. Jos švelnus aromatas naudojamas aukoms budistų šventyklose ir induistų ritualuose Dievui Višnai. Sėklas kaimo žmonės naudoja kaip daržoves, o lapai, stiebeliai, koteliai ir žiedai naudojami medicinoje. Sudžiovinti žiedai taip pat naudojami gaminant pagalves ir tikima, jog tokios pagalvės atneša saldžius sapnus.
Nacionalinis paukštis - Wali kukula (Ceilono džiunglių gaidys). Jo zoologinis pavadinimas Callus Lafayetti. Jį išvysti galima šalies nacionaliniuose parkuose ir miškuose.


SVEIKATA


Nerekomenduojama gerti nevirinto vandens iš vandentiekio ar juo plauti vaisius. Su savimi rekomenduojama pasiimti mini vaistinėlę: analgino, vaistų nuo skrandžio sutrikimų ir kt.
Būkite atsargūs, vartodami šaltus gėrimus, ypač karštomis dienomis. Galite peršalti. Būkite atsargūs degindamiesi saulėje, nepamirškite su savimi turėti apsauginį kremą, akinius nuo saulės; rekomenduotina turėti galvos apdangalą, degintis rekomenduojama tik iki 12 val.


ARBATPNIGIAI


Duodami lagaminų nešikams, kambarinėms, gidams ir vairuotojams.




Kelionės į Šri Lanką nuo


2214 €

Kelionės