ŠALIES SPECIFIKA
Šalyje ryškūs keturi metų laikai. Vasaros čia būna karštos - 27 – 34 laipsniai karščio, o žiemą, ypač kalnuose, gausiai sninga ir vidutinė temperatūra yra apie -3 laipsniai šalčio. Mėgstantiems vėsesnius orus, kelionę geriausia planuoti pavasarį arba ankstyvą rudenį, kada lepina šilti iš švelnūs orai. Rumunijos kaimo vietovės sudaro apie 90 % visos šalies ploto ir jose gyvena apie 47,3 % visų Rumunijos gyventojų. Krantai ne uolėti, paplūdymiai panašus kaip prie Baltijos jūros. Šalia uostamiesčio Konstantos yra kurortas Mamaja – kiek panašus į mūsų Palangą. Čia paplūdimys yra nemokamas, galima išsinuomoti gultą ar skėtį. Norint ištyrinėti mįslingą šalies kraštovaizdį vizos nereikia. Taip pat reikėtų žinoti, jog parduotuvės dirba pirmadieniais – šeštadieniais nuo 9 val. iki 19 val., didžiosios parduotuvės dirba ir sekmadieniais nuo 10 val. iki 14 val. Mažesniuose miestuose restoranai yra įprasta vieta gyventojams susirinkti prie gėrimo taurės pakalbėti apie gyvenimą ar politiką. Kaimuose valgyti kavinėse nėra populiaru. Namuose paruoštas maistas yra išskirtinis, todėl jei esi pakviestas pietų ar vakarienės rumunų namuose, nepraleisk galimybės juo pasimėgauti.
Rumunai yra vienintelė Europos rytinėje dalyje gyvenanti tauta, kurios kalba priskiriama romanų kalbų grupei. Beveik visi tikintys rumunai yra stačiatikiai. O valiuta turi skambų pavadinimą – Naujoji Rumunijos lėja. 1 euras atitinka 4,53 lėjas.
ŽMONĖS
Rumunai yra draugiški, labai pamaldūs ir svetingi žmonės, mielai bendraujantys su užsieniečiais. Trumpi pokalbiai su užsieniečiais rumunams yra įprasti. Net nemokėdami tavo kalbos, jie ras būdą, kaip su tavimi bendrauti. Didesniuose miestuose jaunimas gerai šneka angliškai, todėl didesnių problemų dėl kalbos tikrai nekils. Vyresni rumunai vertina senoviškas etiketo normas, todėl pravartu naudoti kreipinius „gerbiamas/-a“, kreipiantis į žmogų, su kuriuo tik susipažinai. Rankos paspaudimas – labiausiai įprastas pasisveikinimo būdas Rumunijoje. Kai rumunas sveikinasi su moterimi, greičiausiai jis pabučiuos jos ranką, išvengdamas akių kontakto.
SAUGUMAS
Stereotipas, kad Rumunija – nesaugi šalis, susiformavo prieš 15–20 metų. Dabar Rumunijoje saugu, kaip ir kone kiekvienoje kitoje Rytų Europos šalyje. Miestuose, miesteliuose ir net kaimuose yra daugybę policijos. Visuose prekybos centruose ar didesnėse parduotuvėse galima pamatyti apsaugos darbuotojus. Turistų lankomos vietos nuolatos stebimos policijos pareigūnų.
PIRKINIAI
Populiariausi suvenyrai: peleninės, įvairūs dubenėliai, rankų darbo marginti mediniai kiaušiniai, rumunų Gale stiklo vazos, dovanos su Drakulos atvaizdu ir porcelianiniai dirbiniai. Porcelianas žinomas kaip pagrindinis Rumunijos suvenyras. Taip pat lauktuvėms galite rinktis ir rumunišką avies sūrį, kurio Lietuvoje paragauti tenka retai.
TRANSPORTAS
Rumunijos miestai turi labai gerai išvystytą tramvajų, traukinių, troleibusų bei autobusų susisiekimo sistemą. Traukinių tinklas šalyje puikiai išvystytas ir leidžia pasiekti net atokiausius šalies kampelius. Yra trys skirtingos traukinių rūšys: pigiausi ir lėčiausi traukiniai yra vietiniai (Personal), brangesni, bet ir greitesni, yra ekspress traukiniai (Accelerat ir Rapid), o patys greičiausi ir brangiausi traukiniai yra Intercity. Ekspress ir Intercity traukiniai turi kavines ir miegamąsias kupė. Norintiems keliauti brangesne traukinių linija, patartina rezervuotis bilietus iš anksto. O mėgstantiems keliauti nepriklausant nuo viešojo transporto, galite rinktis nuomotą automobilį. Tiesa, norint keliauti Rumunijos keliais, reikia įsigyti leidimą – vinjetę (kaina 3 Eur savaitei). Papildomai teks mokėti ir už važiavimą tiltais per Dunojų. Visgi, pigiausias keliavimo būdas - autobusais. Šalies miestuose ir miesteliuose visada rasi bent vieną autobusų stotį. Autobusai vyksta tiek į aplinkinius, tiek į kitame regione esančius miestus.
Rumunija turi ir požeminį metro, tačiau juo keliauti galėsite tik Bukarešte. Bilietų kainos svyruoja nuo 2 iki 3 lėjų.
SVEIKATA
Keliaujantiems į Rumuniją nėra keliami privalomųjų skiepų reikalavimai, tačiau sklandžiai kelionei palaikyti pasiskiepykite nuo hepatito A, hepatito B, difterijos, stabligės. Taip pat siūlome įsigyti ir kelionės draudimą.
MAISTAS
Rumunų virtuvėje svarbus vaidmuo atitenka žuviai – čia ji labai mėgstama, todėl nenuostabu, kad kai kurie tradiciniai Rumunijos patiekalai yra būtent iš žuvies. Labai vertinami žvėrienos valgiai ypač stirnienos nugarinė (Rumunijoje populiari medžioklė), iš kurios rumunai gamina kepsnius ir aštrius troškinius. Būtina paminėti rumunų labai mėgstamą ant grotelių keptą avienos krūtinėlę, patiekiamą su virtais burokėliais, marinuotais pomidoriukais bei kepintais svogūnais. Kartu su žuvies ir mėsos patiekalais patiekiamos marinuotos daržovės su tradiciniu aštriu padažu. Šalies virtuvė garsėja itin gausiu daržovių, vaisių ir aštrių prieskonių asortimentu, todėl mėgstantiems aštrų maistą, rumunų virtuvė paliks nemenką įspūdį. Desertai Rumunijoje labai mėgstami ypatingai sluoksniuotos tešlos gaminiai, gardėsiai iš varškės, sausainiai su riešutais ir kt. O skonio paryškinimui siūlytume paragauti desertinio balto ir raudono vyno. Maisto kainos panašios, kaip Lietuvoje.
APGYVENDINIMAS
Rumunijoje nakvynės kainos tikrai nėra labai didelės. Nakvynė paprastame viešbutyje kainuos nuo 20 – 40 Eur, o naktis prabangiame viešbutyje apie 80 – 100 Eur. Jeigu į kelionę vykstate su draugų kompanija, geriausia rinktis trumpalaikę butų nuomą arba jaunimo nakvynės namus. 2 – 3 kambarių buto nuomos kaina Rumunijoje prasideda vos nuo 40 Eur už parą, o nakvynė jaunimo namuose tik nuo 10 iki 30 Eur.
PATARIMAI
Visuomet su savimi turėkite grynųjų pinigų.
Rekomenduojame Bukarešte nesinaudoti taksi, stovinčiais šalia Otopeni oro uosto ar šiaurinėje autobusų stotyje. Geriau rinkitės tik patikimų kompanijų paslaugomis, tokių kaip Perozzi, Cobalcescu, XXL, Nova, Valentino, Meridian, Leone, Taxi 2000, Cristaxi.
Neskubėkite pinigų keistis oro uoste, nes čia kursas bus kur kas didesnis nei mieste.
Įsiminta