Portugalija | Apie Portugaliją

Šalis yra Europos pietvakariuose ir užima 1/6 Pirėnų pusiasalio. Šiaurėje ir rytuose Portugalija ribojasi su Ispanija, o pietinę ir vakarinę pakrantę skalauja Atlanto vandenynas. Šalis yra 560 km ilgio iš šiaurės į pietus ir 220 km pločio iš vakarų į rytus. Portugaliją į dvi dalis dalija Težo upė, prie kurios žiočių įsikūrusi Lisabona. Šiaurės Portugalija yra kalvota ir kalnuota. Aukščiausias čia yra 1993 metrų aukščio Estrelos kalnas. Tai – populiari Portugalijos slidinėjimo vietovė. Į pietus nuo Lisabonos plyti lygumos. Šias sausas dykynes nuo pačiuose pietuose esančio kurortinio Algarvės regiono skiria Alentežo kalnų grandinė. Šaliai taip pat priklauso Madeiros ir Azorų salos Atlanto vandenyne. Pastarasis salynas nuo žemyninės Portugalijos nutolęs net 1200 km. Azorų salos yra žymios savo vulkanais.  Paskutinis išsiveržimas užfiksuotas vos prieš 50 metų.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ 

Plotas – 92,391 kv. km.

Gyventojai – 10 264 797 gyventojai (2017 m.)

Sostinė – Lisabona 547 733 gyventojai (2011 m.)

Kalba – portugalų. Populiarios prancūzų, anglų ir ispanų kalbos. Nemokantieji portugalų kalbos šalyje didelių nesusipratimų nepatirs. Portugalai neignoruoja tokių žmonių ir situaciją sprendžia pasitelkę išraiškingą gestų kalbą ir humorą. Bandymai kalbėti portugalų kalba visada bus sutikti su pagarba ir atsiprašymais, kad ją „labai sunku išmokti“.

Valiuta – euras. Daugelyje vietų galima atsiskaityti „Visa“ ir „MasterCard“ mokėjimo kortelėmis, bankomatų tinklas taip pat platus. Provincijos miesteliuose labiau įprasta atsiskaityti grynaisiais negu mokėjimo kortele. Bankų darbo laikas – nuo 8.30 iki 15 val. Kai kurie bankai Lisabonoje veikia iki 18 val. Nedarbo dienos – šeštadienis ir sekmadienis.

Religija – 84,5 proc. Romos katalikų.

Telefonas, internetas. Skambinant į Lietuvą, reikia rinkti 00 370 + miesto kodas Lietuvoje + abonento telefono numeris. Tarptautinis kodas skambinant į Portugaliją yra 00 351, skambinant iš Portugalijos – 00. Mobilusis ryšys veikia visoje šalies teritorijoje. Prieš keliaudami įsitikinkite, kad esate aktyvavę tarptinklinio ryšio paslaugą. Mokama interneto paslauga, įsigijus išankstinio mokėjimo kortelę, teikiama daugelyje miestų kavinių, prekybos centruose, viešbučiuose ir pašto skyriuose. Šios vietos būna pažymėtos „Netpost service“ ženklu. Pašto skyriai atidaryti nuo 9 iki 18 val. Centriniai miestų pašto skyriai dirba ir šeštadieniais, kai kur – sekmadieniais.
Elektros įtampa. 220 V, 50 Hz. Itin retai pasitaiko 110 V.

Kelionės į Portugaliją nuo
1245 €
Kelionės

VIZA

Lietuvos piliečiams keliaujant į Portugaliją viza nereikalinga.

KLIMATAS

Portugalija yra subtropinio klimato juostoje, kuriai būdingi 2 metų laikai. Klimatas jūrinis, daugiausia įtakos turi Atlanto vandenynas ir šilto oro srovės, atkeliaujančios nuo Afrikos. Vasara šalyje būna karšta ir sausa, o žiemą prasideda lietingasis sezonas. Vis dėlto Portugalija yra viena „sausiausių“ Europos šalių, pasižyminti mažu drėgnumu. Šiaurės Portugalijoje yra šiek tiek šalčiau ir dažniau lyja (vidutinė metinė temperatūra – 13 laipsnių šilumos) negu sausesniuose ir šiltesniuose pietuose, kur vidutinė metinė temperatūra siekia 18 laipsnių šilumos. Rugsėjį ir spalį oro temperatūra dienomis pakyla iki 22–26 laipsnių, o vandenyno – iki 19–21 laipsnių šilumos.

LANKYTINOS VIETOS

Portas – antrasis pagal dydį miestas šalyje. Vaikštant romantiškomis ir siauromis miesto gatvelėmis galima išvysti daug turistinių objektų, o Ribeiros pakrantėje pamatyti Gustavo Eifelio sukonstruotą tiltą. Viešint Porto mieste rekomenduojama apsilankyti portveino rūsiuose ir padegustuoti unikalaus vyno.

Koimbra – studentų miestelis, kuriame įsikūręs geriausias universitetas Portugalijoje. Šis miestelis garsėja kasmet vykstančiu studentų festivaliu, pritraukiančiu turistus iš viso pasaulio.

Aveiro – nuostabaus grožio miestas, dar kitaip vadinamas portugališkąja Venecija.

Madeira – tai sala – kurortas, garsus savo Madeiros vynu, Naujųjų Metų šventimu su įspūdingais fejerverkais, švelniu klimatu, stulbinančiais kraštovaizdžiais, tai begalo turistų pamėgta vieta.

Azorai – Portugalijos salos, kuriose galima mėgautis nardymo pramogomis, banginių stebėjimu bei lydėti nuostabius saulėlydžius vaikštant pakrantėmis.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Portugalijoje populiari žuvis, ypatingai menkės ir sardinės. Bacalhau – vienas pagrindinių portugalų patiekalų – menkė, jai paruošti portugalai žino daugybę įvairių būdų. Sardinės paprastai ruošiamos ant grilio ir patiekiamos su gruzdintomis bulvėmis. Taip pat Portugalijos virtuvė gali pasigirti jūros gėrybių gausa. Be jūros gėrybių bei žuvies portugalai mėgsta sriubas. Kiaulienos ir jautienos mėsos patiekalai – vieni populiariausių Portugalijoje. 
Portugalijos vynas pirmąjį tarptautinį pripažinimą iškovojo dar romėnų imperijos, kurie šią žemę siejo su linksmybių dievu Bakchu, laikais. Ir dabar šalies vynai pasaulyje labai vertinami ir mėgstami. Pastaraisiais metais vyno specialistai netgi priskiria juos prie vienų geriausių pasaulyje. Populiariausi portugališki vynai yra Vinho Verde, likerinis madeira, portveinas ir rožinis.

Vinho Verde pažodžiui verčiamas kaip „žalias vynas“, tačiau tai nėra nuoroda į vyno spalvą. Tai reiškia, kad vynas brandinamas trumpai ir geriamas, kol yra jaunas. Šiek tiek putojantis vynas gali būti raudonas, baltas ir rožinis. Vinho Verde gaminamas išskirtinai šiaurės vakarų Minjo regione. Jį mėgsta ir patys portugalai.
Vietos gyventojai visada pabrėš, kad portveinas yra nacionalinis Portugalijos gėrimas, ir siūlys paragauti daugumoje barų ar restoranų. Ši vyno rūšis yra nuo 19 iki 22 laipsnių stiprumo, o jo gamybą reglamentuoja griežti reikalavimai. Portveinas klasifikuojamas pagal vynuogių rūšį, cukraus kiekį, brandinimo trukmę ir statinių, kuriose buvo brandinamas, medžio rūšį. Portveinas gali būti brandinamas net 40 metų. Dažniausiai sutinkamos šios jo rūšys: tinto – jaunas, saldus ir sodrios spalvos raudonas portveinas; tinto aloirado – rubino spalvos, saldus, brandintas kelerius metus, jaučiamas vaisių skonis; aloirado – maišytas iš kelių portveino rūšių, ilgai brandintas, pusiau sausas arba saldus, aukščiausios rūšies portveinas; aloirado claro – labai ilgai brandintas, aukso spalvos portveinas.

Madeiros vynai yra taip pat stiprūs, gali būti ir sausi, ir saldūs, geriami prieš valgį ar desertui. Rožinis vynas pasaulyje gerai žinomas dėl neįtikėtinai sėkmingo Mateus Rosé eksporto. Šį vyną itin mėgo buvęs Irako diktatorius Saddamas Husseinas. Kai kuriems Mateus Rosé gali pasirodyti per saldus, bet kiti rožiniai vynai, ypač Tavel, tikrai puikūs.

Portugalai labai mėgsta gurkšnoti alų, kurio tradicijos čia siekia senovės romėnų laikus. Kaip ir vynas, jis puikiai vertinamas tarptautinių ekspertų. Verta išbandyti „Super Bock“, „Coral“ ir „Sagres“ pavadinimų alų.

TRANSPORTAS

Portugalijos miestuose pagrindinės susisiekimo priemonės – autobusai ir metro. Autobusai ir metro važinėja dažnai. Keliaujant po Portugaliją galima rinktis traukinius arba autobusus.

SVEIKATA IR SAUGUMAS

Prieš kelionę pasirūpinkite sveikatos draudimu, kuris garantuos būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Sveikatos draudimo užsienyje polisus galima įsigyti kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse. Privalomų skiepų, vykstant į Portugaliją, nėra.

SUVENYRAI

Populiariausios lauktuvės iš Portugalijos –  portugališki vynai, keramikos dirbiniai bei tradiciniai amatininkų dirbiniai. Dar vienas dalykas, kuris yra Portugalijos simbolis bei dažnas pasirinkimas lauktuvėms – gaidelis. Šis paukštis labai gerbiamas Portugalijoje dėl legendos apie Barcelos miestelio gaidį.

ARBATPINIGIAI

Mokestis už aptarnavimą gali būti įtraukiamas į viešbučio ar restorano sąskaitą. Jeigu jis nėra įtrauktas, įprasti, tačiau neprivalomi, yra 10 proc. arbatpinigiai.

Poilsinės kelionės į Lisaboną su Aza tours nuo
507 €
Viešbučiai ir kainos