Omanas – valstybė pietvakarinėje Azijos dalyje, Artimuosiuose Rytuose. Ribojasi su Jungtiniais Arabų Emyratais šiaurės vakaruose, Saudo Arabija vakaruose, Jemenu pietvakariuose, taip pat su Arabijos jūra pietuose ir rytuose bei Persijos įlanka šiaurės rytuose. Omane galima išvysti ne tik dykumas ir mečetes, šią šalį puošia didingi kalnai, tvarkingi balti paplūdimiai, senovės tvirtovės, o pakrantėmis lėtai slankioja vėžliai ir dangų skrodžia galybė egzotiškų paukščių. Omane stipriai puoselėjamos tradicijos, laikomasi musulmoniškos tvarkos – draudžiama gerti alkoholį, valgyti kiaulieną, moterys gatvėse turi vilkėti uždarus rūbus, galva pridengta šaliu. Omane esantys turgūs – tikri lobynai, čia akys raibsta nuo papuošalų, skarų ir indų margumyno, smilkalai suteikia rytietiškų magiškų kvapų.
BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ
Plotas: 212 460 km².
Gyventojų skaičius: 4 741 305.
Sostinė: Maskatas.
Kalba: arabų.
Valiuta: rialas.
Religija: islamas.
Telefonas: +968.
Elektra: 240 voltų, G tipo rozetės ir kištukai.
KLIMATAS
Išskyrus Dofaro regioną, turintį švelnų musoninį klimatą ir šaltus Indijos vandenyno vėjus, Omano klimatas yra labai karštas ir sausas visus metus. Aukščiausia temperatūra užregistruojama šalies vidinuose regionuose, kur 50° C šešėlyje yra įprasta. Batinos lygumoj temperatūra retai viršija 46° C, bet dėl mažo aukščio virš jūros lygio drėgnumas gali siekti 90 %. Vidutinė vasaros temperatūra Maskate yra 33° C, bet stiprus Rub el Chalio vėjas gali pakelti Omano pakrantės miestų temperatūrą 6-10° C. Žiemos temperatūra švelnesnė, 15° C – 23° C. Krituliais svyruoja tarp 20 ir 100 mm ir daugiausia jų iškrenta antroje žiemos pusėje. Krituliai kalnuose, ypač Džabal al Akdare, yra gausesni ir gali siekti 700 mm. Dofarą tarp birželio ir rugsėjo pasiekia pietvakarių musonai, tad jame iškrenta žymiai gausesni krituliai ir yra nuolatinės upės. Priešingai negu visame pasaulyje, coca-colos čia rasti beveik neįmanoma. Dovanų įteikimas ir priėmimas, taip pat maisto valgymas turi būti atliekami dešine ranka. Kairioji ranka yra laikoma nešvaria.
LANKYTINOS VIETOS
Šalies sostinėje Maskate norisi praleisti bent porą dienų. Maskate aiškiai įžvelgiamas kontrastas tarp miesto senų laikų architektūros, įspūdingų istorinių paminklų ir moderniosios architektūros pastatų. Būtina apžiūrėti Didžiąją Mečetę, kurios auksinis kupolas ir ištįsę minaretai remia Omano dangų, o užsukus į vidų galima išvysti milžinišką 10 tonų sveriantį krištolinį sietyną. Tačiau verta žinoti, kad į Didžiąją Mečetę turistai dažniausiai įleidžiami tik iš ryto, nuo 9 iki 11 val.
Atsidūrus Vahibos smėlynuose atsiveria bekraštė dykumos platybė. Galima prisijungti prie ekskursijos po juos ir pasijusti tikrais klajokliais, keliaujančiais kupranugariais po beribes dykumas.
Al-Ansab pelkėje žiemas leidžia ereliai – senovės Omane laikyti medžiokliniais paukščiais. Šioje pelkėje sutinkamos ir kitos paukščių rūšys, tarp jų rožiniai flamingai bei garniai.
Misfat al Abriyyin yra mažas kaimelis kalnuose, kuriame dunkso daug mažų akmeninių namelių, juos supa žaliuojantys bananų medžiai, o užkilus stačiais kaimo keliukais galima apžvelgti nuostabaus grožio kaimelį iš aukštai.
MAISTAS IR GĖRIMAI
Šalies virtuvėje dominuoja vištiena, žuvis ir aviena. Patiekalai dažniausiai gardinami įvairiomis žolelėmis, svogūnais, česnakais, patiekiami su ryžiais. Populiariausi patiekalai: žirnių sriuba, rūkyti baklažanai, šviežios daržovės, džiovinta mėsa. Nacionaliniai patiekalai – ant iešmo kepta karališka žuvis Mashuai ir Magbous, ryžių virtų su šafranu bei mėsa patiekalas. Kiti patiekalai: shawarma – lavaše arba pitoje įsukta kepta jautiena arba vištiena su salotomis, muqalab – žarnokų patiekalas, pagardintas prieskoniais. Mėgstamiausi gėrimai – laban (sūrios pasukos), stipri kava su kardamonu.
MUITINĖ
Lietuvos piliečiams, vykstantiems į Omaną, vizos yra būtinos. Omano Sultonato vizą galima gauti oro uoste arba kertant Omano Sultonato sieną bet kuriame pasienio kontrolės punkte. Konsulinis mokestis už vienkartinę turistinę vizą yra 20 rialų (apie 48 €), už daugkartinę turistinę vizą – 50 rialų (apie 120 €).
SVEIKATA IR SAUGUMAS
Didesniuose miestuose vandenį iš krano Omane gerti galima, tačiau mažesniuose miesteliuose rekomenduojama vandenį pirkti parduotuvėse. Prieš atvykstant į Omaną rekomenduojama pasiskiepyti nuo maliarijos, hepatito A ir B, difterijos ir stabligės. Šioje šalyje saulė kepina ištisus metus, tad apsauginiai kremai ir drabužiai nuo saulės – privalomi.
TRANSPORTAS
Tarp Maskato ir kitų didesnių miestų važinėja autobusai. Didelius atstumus važinėja ir taksi. Taksi galima ir dalintis, ir važiuoti privačiai.
SUVENYRAI
Keramika, omanietiškos medinės dėžutės, chandžaras, frankincensas ir jo aliejai, palmių krepšiai, sidabro papuošalai, tradiciniai drabužiai.
ARBATPINIGIAI
Palikti arbatpinigių Omane nėra privaloma, tačiau už gerą aptarnavimą viešbučiuose bei restoranuose siūloma palikti apie 10 proc. nuo bendros sumos.
Įsiminta