Pietų Azijos valstybė, Himalajų kalnuose. Šiaurėje ribojasi su Tibetu (Kinija), pietuose – su Indija. Ilgą laiką dabartinėje Nepalo teritorijoje gyvavo daugybė nedidelių karalysčių, kol 1768 m. šacho Prithvi Narayan jos buvo suvienytos į vieną valstybę. Nepalas yra kultūriškai ir kalbiškai nevienalytis. Šalyje priskaičiuojamos kelios dešimtys etninių grupių, turinčių savitus papročius, kalbą. Pietuose esanti Lumbinio vietovė, Budos Siddharthos Gautamos gimtinė, gausiai lankoma budistų piligrimų. Nepalas yra viena iš pagrindinių kalnų mylėtojų krypčių. Čia siūlomi tvirti takai į Everestą, Anapurną ir kitas Himalajų viršūnes. Be kalnų, kurie puošia visą valstybės kraštovaizdį, Nepalas pilnas šventyklų, žavių kalnų kaimelių, laukinės gamtos ir, be abejo, ramybės.
BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:
Plotas: 147 181 km².
Gyventojų skaičius: 26 620 809.
Sostinė: Katmandu (1 006 656 gyventojų).
Kalba: nepaliečių.
Valiuta: Nepalo rupija.
Religija: Hinduizmas, bet stiprios ir budizmo tradicijos.
Telefonas: +977.
Elektra: 220-240 voltų, C, D ir M tipo rozetės ir kištukai.
KLIMATAS
Nepale vyrauja musoninis klimatas ir yra išskiriami keturi sezonai, tačiau tradiciškai metai yra skirstomi į šešis klimato periodus: Basanta (pavasaris), Grišma (ankstyva vasara), Barkha (vasara), Šarad (ankstyvas ruduo), Hemanta (vėlyvas ruduo) ir Šišir (žiema). Lietaus sezonas paprastai trunka nuo liepos iki rugsėjo. Spalį-gruodį vyrauja vėsūs orai, o sausio-kovo mėnesiais aukštesnėse vietovėse būna ypač šalta. Nuo balandžio iki birželio būna šilta ir sausa. Geriausias metas keliauti Nepale yra ruduo – nuo rugsėjo pabaigos, spalį iki lapkričio, kuomet dangus yra skaidrus, o oras šiltas ir švelnus. Lygumų ruožas, vadinamasis Tarai, yra karščiausia Nepalo sritis. Vasarą temperatūra čia neretai pakyla virš 45 ºC. Vyrauja karštas ir drėgnas klimatas. Žiemą oro temperatūra svyruoja nuo 7 ºC iki 23 ºC. Vidutinėje zonoje klimatas yra žymiai malonesnis. Vidutinė temperatūra vasarą čia pakyla iki 25-27 ºC. Žiemą oro temperatūra svyruoja nuo 0 ºC iki 12 ºC. Katmandu slėnyje vasarą ir žiemą vidutinė temperatūra svyruoja nuo 19 °C iki 27 °C ir nuo 2 °C iki 12 °C. Šiaurinėje Himalajų dalyje klimatas arktinis, oro temperatūra čia nukrenta žemiau -30 ºC.
LANKYTINOS VIETOS
Katmandu senamiestis – 2015 metais nukentėjęs nuo žemės drebėjimo dabar yra atstatinėjamas. Ten galima išvysti viduramžiškas šventyklas, pagodas ir miesto pastatus. Nuo Katmandu Darbaro aikštės į visas kryptis veda senosios gatvelės. Thamelis – turistinis Katmandu rajonas, pilnas viešbučių ir nakvynės namų, restoranų, barų ir kavinių, suvenyrų parduotuvėlių. Thamelis yra turistų centras jau keturias dešimtis, pradedant nuo hipių laikų, kai menininkai mėgdavo lankyti Nepalą ir praleisdavo net keletą savaičių šiame rajone. Netoli Katmandu yra Bodhnath stūpa, architektūros ir skulptūros kompleksas Svayambhunath (III a. pr. m. e. – IX a.), šventyklų kompleksas Pashupatinath (XIII a.). Pokhara – antras pagal dydį Nepalo miestas, laikomas šalies turizmo sostine. Pokhara yra ramesnė nei Katmandu, įsikūrusi Pevos ežero pakrantėje. Tai šventyklų ir vienuolynų miestas. Dauguma vienuolynų turistams siūlo meditacines kelių dienų programas. Iš Pokharos pradedami žygiai į Anapurną. Patanas – dar vienas miestas, žinomas dėl savo turtingo kultūrinio paveldo, ypač meno ir amatų tradicijų, tačiau nesulaukiantis tokio didelio kiekio turistų kaip Katmandu ir Pokhara. Patano Darbaro aikštė įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą. Žygis iki Everesto pradinės stovyklos yra labai mėgiama atrakcija.
MAISTAS IR GĖRIMAI
Nepalo kultūrų įvairovė atsispindi tradicinėje virtuvėje, apjungiančioje Tibeto ir Indijos maisto gaminimo tradicijas su vietinėmis. Pagrindinės sudedamosios dalys – ryžiai, kviečiai, kukurūzai ir lęšiai, derinami su šviežiomis daržovėmis ar mėsa. Tipiškas kasdieninis nepaliečių pietų patiekalas – lęšių sriuba (Dal), garinti ryžiai (Bhat) ir įvairiai paruoštos daržovės (Tarkari). Toks rinkinys derinamas su įvairiais priedais bei mėsa. Nepalietiškos/tibetietiškos thukpos (sriuba), tibetietiškų momos (koldūnai) ir kiniško chow mein (keptas makaronų patiekalas) taip pat galima gauti beveik visur. Nepaliečiai mėgsta saldžią prieskoninę pienišką arbatą. Raksi – iš ryžių gaminamas alkoholinis gėrimas, atsidūręs pasaulio skaniausių alkoholinių gėrimų 50-uke, tongba – tradicinis Nepalo limbų gėrimas, čangas – nepaliečių/tibetiečių gėrimas taip pat iš ryžių.
MUITINĖ
Lietuvos Respublikos piliečiai vizą gali gauti atvykę į Nepalą. Pasas, kurio galiojimo terminas baigiasi kelionės metu, laikomas negaliojančiu. Nepalas reikalauja, kad turisto pasas galiotų ne trumpiau kaip 6 mėnesius, skaičiuojant nuo kelionės pabaigos dienos. Į Nepalą su savimi galima vežtis iki 400 cigarečių, 500g rūkomojo tabako, 50 cigarų taip pat iki 2,5l alkoholio.
SVEIKATA
Prieš kelionę reikia pasirūpinti sveikatos draudimu, kuris garantuos būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Vykstant į Nepalą reikia pasiskiepyti nuo geltonojo drugio, maliarijos, hepatito A ir B. Suaugusiems revakcinacija nuo difterijos ir stabligės.
TRANSPORTAS
Tarpmiestiniai skrydžiai gerai paieškojus arba pasirūpinus iš anksto nėra brangūs, tačiau dažnai yra atidedami, ypač labiau kalnuotose vietovėse. Turistiniai autobusai būna patogūs, patikimi, palyginus greiti ir turi oro kondicionierius. Autobusai, kuriais dažniausiai važinėja vietiniai, yra pigesni, tačiau žymiai lėtesni, perpildyti ir labai nepatogūs. Patogesnei kelionei per Nepalo kelionių agentūras galima išsinuomoti automobilį su vairuotoju.
SUVENYRAI
Thangkos piešiniai, dainuojantys dubenys, pašminos skaros, rankdarbiai (apyrankės, kiti papuošalai, statulėlės, kaukės), žolelės, arbatos, prieskoniai, senosios Nepalo rupijų monetos.
ARBATPINIGIAI
Restoranuose ir viešbučiuose paprastai paliekama 10 % nuo sąskaitos sumos.
Įsiminta