Mianmaras (Birma) | Apie Mianmarą (Birmą)

Mianmaras - didžiausia valstybė žemyninėje Pietryčių Azijoje. Šalis sausumoje ribojasi su Bangladešu, Indija, Kinija, Laosu ir Tailandu. Šalis yra Bengalijos įlankos ir Andamanų jūros pakrantėje. Iki 1989 m. šalis buvo vadinama Birma

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas - 676 578 km²
Gyventojų skaičius - 54 836 483 gyventojai (2017 m.)
Sostinė - Neipidas 1 160 242 gyventojai ( 2014 m.)
Didžiausias miestas – Jangonas (apie 5 mln. gyv.)
Religija - budistų 89 proc., musulmonų 4 proc., krikščionių 4 proc.
Kalba - valstybinė kalba mjanmų.
Pinigai - valstybinė valiuta Mianmaro kijatas.

VIZA

Lietuvos Respublikos piliečiams vizos reikia. Mianmaro vizą lietuviai gali gauti internetu arba Mianmaro pasienyje.

KLIMATAS

Mianmaras turi tropinį musoninį klimatą. Jis pasižymi stipriu musoniniu poveikiu, turi daug saulės, aukšto kritulių kiekio ir didelės drėgmės, todėl kartais galite jaustis gana nepatogiai. Metinė vidutinė temperatūra svyruoja nuo 22 iki 27 laipsnių Celsijaus ištisus metus.
Mianmare yra trys skirtingi sezonai: vėsus ir sausas sezonas, nuo lapkričio iki vasario, kai vidutinė mėnesinė temperatūra yra nuo 20 °C iki 24 °C. Karšto sauso sezono metu nuo kovo iki balandžio vidutinė mėnesinė temperatūra yra nuo 30 °C iki 35 °C. Drėgnasis sezonas nuo gegužės iki spalio, kai vidutinė temperatūra yra nuo 25 °C iki 30 °C. Metinis lietaus kiekis deltos regione yra maždaug 2500 mm (Jangone 2700 mm), o vidutinis metinis kritulių kiekis sausojoje zonoje yra mažesnis nei 1000 milimetrų (Mandalajuje 840 mm), o pakrantės regionai kasmet gauna daugiau kaip 5 000 milimetrų lietaus.

VIRTUVĖ

Tradicinę Mianmaro virtuvę labai paveikė indų, kinų ir tajų valgių tradicijos. Pagrindinis Mianmaro patiekalų produktas – ryžiai. Taip pat dažnai valgomi lakštiniai makaronai ir duona. Mianmaro virtuvėje paplitusios ir krevetės, žuvis, kiauliena bei aviena. Jautiena paprastai draudžiama. Karis, toks kaip masala ar čili, yra plačiai paplitę prieskoniai. Mohinga laikoma nacionaliniu Mianmaro patiekalu. Ji susideda iš šamų sultinio su avinžirnių miltais, ryžių makaronų ir žuvies garnyro. Tropiniai vaisiai dažnai patiekiami desertui. Didžiuosiuose miestuose patiekalai įvairesni. Čia dažnai gaminami indų ir kinų patiekalai.

KAINOS

Maistas, nebrangus restoranas 2.00 $
Maitinimas 2 žmonėms, Vidutinės klasės restoranas, Trijų patiekalų 15.00 $
McMeal McDonalds (arba Equivalent Combo Meal) 4.90 $
Vietinis alus (0,5 litro grimzlė) 1.20 $
Importuotas alus (0,33 litro butelis) 1.76 $
Kapučino (įprastas) 2.06 $
Coca Cola / Pepsi (0,33 litro butelis) 0.56 $
Vanduo (0,33 litro butelis) 0.33 $

KĄ PAMATYTI

• Baganas – miestas centriniame Mianmare, Mandalajaus provincijoje, Iravadžio pakrantėje, 145 km į pietvakarius nuo Mandalajaus. Tai svarbus religinis, istorinis ir kultūrinis šalies centras. Mieste yra daug senovinių šventyklų, stūpų kompleksų.
• Jangonas – didžiausias Mianmaro miestas, Jangono provincijos centras. 4,48 mln. gyventojų. Didelis jūrų ir upių uostas, išsidėstęs prie Ajejarvadžio žiočių. Yra tarptautinis oro uostas. Išvystyta maisto, lengvoji, medienos, laivų remonto, naftos apdirbimo ir kt. pramonė. Klesti amatai. Yra universitetas, muziejai. Švedagono šventyklų kompleksas.
• Mandalajus – miestas Mianmare, uostas prie Ajejarvadžio upės; Mandalajaus provincijos centras. 1,21 mln. gyventojų. Išvystyta medvilnės, maisto, medienos apdirbimo, laivybos pramonė. Tradiciniai amatai. Mieste yra universitetas, išlikusi tvirtovė. Ji yra kvadrato formos, kurio kraštai yra 2 km ilgio, 8 m aukščio ir virš 2 m storio.
• Inlės ežeras – gėlavandenis ežeras rytų Mianmare, Šanų valstijoje, Šano kalnuose, 875 m aukštyje. Tai antras pagal dydį Mianmaro ežeras, kurio ilgis 22 km, plotis iki 10 km. Vandens lygis kinta priklausomai nuo sezono. Inlės ežero pakrantėse ir salose, ant polių pastatytuose namuose gyvena intų tautybės žmonės. Jie augina daržoves, vaisius, gėles vadinamuosiuose „plaukiojančiuosiuose soduose“ – virbais sutvirtintose dirbtinėse salose. Pelkėtos ežero pakrantės išvagotos kanalų, kuriais plaukiojama valtimis ir kanojomis. Šalia ežero įsikūręs Njaungšvės miestas. Intai taip pat verčiasi žvejyba, žuvis gaudydami unikaliu būdu – irkluodami irklu su koja, o su kartimi gindami žuvis į bambukinę gaudyklę. Ežere ir jo pakrantėse gausu paukščių.
• Bagas – miestas Mianmare, turintis 220 000 gyventojų, taip pat Bago provincijos sostinė. Miestas yra apie 80 km nuo Jangono.
• Sagainas – Mianmaro miestas, Sagaino provincijos sostinė; gyventojų skaičius – 300000. Miestas įsikūręs prie Ajejarvadžio upės, 20 km į pietvakarius nuo Mandalajaus, kitame upės krante. Sagainas yra religinis ir vienuolynų centras, su daugybe budistų vienuolynų. 1760-1764 metais miestas buvo karališkaja Mianmaro sostine. Britų pastatytas 16 arkų Invos tiltas jungia Sagainą su Mandalajumi, turistai dažnai aplanko Sagainą vienos dienos ekskursijų metu. Minguino varpas – vienas lankomiausių objektų, esančių šalia miesto, pretenduojantis į didžiausio pasaulyje skambančio varpo vardą. Jis sveria apie 90 tonų, šonai yra išgraviruoti. Mieste yra koledžas ir mokslo institutas.

TRANSPORTAS

Iki šiol kelionė autobusu yra pats paprasčiausias ir ekonomiškiausias būdas keliauti po Mianmarą (ypač keliaujant ilgais atstumais). Mianmaro traukiniai nėra tokie geri, kaip Europoje ar net Šri Lankoje.

LAUKTUVĖS

Populiariausios lauktuvės iš Mianmaro: tradiciniai lakuoti indai, sidabro bei akmens dirbiniai, rankų darbo šilkiniai, medvilniniai gaminiai, „shan“ rankinės, tradiciniai skėčiai nuo saulės „Pathein“, „longyi“ apsiuvami sijonai, marionetės.