PINIGAI
Piniginis vienetas – Mauricijaus rupija (MUR). 1 Mauricijaus rupiją sudaro 100 centų. 1 Lietuvos litas atitinka apie 12 Mauricijaus rupijų.
Vykstant į šią šalį geriausia pasiimti tiek grynųjų pinigų, tiek pinigų kreditinėje kortelėje. Grynuosius geriausia vežtis JAV doleriais, eurais arba Didžiosios Britanijos svarais sterlingų. Pinigus išsikeisti galima Mauricijaus bankuose, kurių darbo laikas 9:15 – 15:15 (pirmadieniais – ketvirtadieniais), 9:15 – 15:30 (penktadieniais), 9:15 – 11:15 (šeštadieniais, išskyrus „State Bank of Mauritius“). Pinigus galima išsikeisti ir valiutų keityklose. Kreditinės kortelės, veikiančios Mauricijuje: „VISA“, „Master Card“, „American Express“.
MOKESČIAI
Turisto atvykimo bei oro uosto išvykimo mokesčiai yra įskaičiuoti į lėktuvo bilieto kainą. 15% PVM mokamas už prekes bei už aptarnavimą viešbučiuose ir restoranuose.
KAINOS
Iš esmės išlaidų kiekis priklauso nuo Jūsų poreikių. Jeigu norėsite apsistoti nakvynės namuose, tai 1 naktis Jums gali kainuoti vos 7$, tačiau jeigu pasirinksite prabangų viešbutį – už nakvynę gali tekti suploti ne vieną šimtinę JAV dolerių.
KAINŲ PAVYZDŽIAI
viešojo transporto vienkartinis autobuso bilietas – 20 Rp
taksi visai dienai – 2000 Rp
1,5 l vandens butelis – 20 Rp
3 ličių vaisiai – 10 Rp
pigūs pietūs gatvėje:
Pain vindaye d'ourite“ (duona su aštuonkoju) - 50 Rp
kepti baklažanai (1 gabaliukas) – 4-5 Rp
„dholl puri“ (duona įdaryta su aštriu turiniu) – 10 Rp
pietūs restoranuose:
paprastame restorane – nuo 150 Rp
vidutiniame restorane – nuo 200 Rp
prabangiame restorane – nuo 300 Rp
gėrimai paprastuose restoranuose:
butelis vyno – nuo 350 Rp
alus – nuo 50 Rp
„Coca Cola“ mažas buteliukas – nuo 50 Rp
kokteiliai – nuo 150 Rp
Prabangiuose restoranuose kainos bent 2 kartus didesnės.
ARBATPINIGIAI
Atlyginimai Mauricijuje nėra labai dideli, taigi arbatpinigiai labai vertinami. Tačiau tai nėra būtinybė. Kiekvienas Mauricijaus gyventojas žino, jog arbatpinigiai turi būti užsidirbami, o ne paprastai gaunami. Todėl jie natūraliai stengiasi, kad Jūsų viešnagė Mauricijuje paliktų gerą įspūdį. Viešbučio personalui (kambarinėms arba padavėjams) galima duoti arbatpinigius prieš išvykstant. Tačiau rekomenduojama kas kelias dienas kambarinei duoti keletą rupijų, taip susilauksite geresnio aptarnavimo savo kambaryje. Viešbučio portjė taip pat patariama palikti keletą rupijų nunešus bagažą. Kiek sumokėti – priklauso nuo viešbučio klasės bei nuo aptarnavimo kokybės. Užsisakius taksi visai dienai, jeigu taksistas buvo informatyvus ir pateisino Jūsų lūkesčius, galima palikti 100 rupijų. Restoranuose dažnai aptarnavimo mokestis būna įskaičiuotas į sąskaitą, tačiau vis tiek galite palikti vieną kitą rupiją.
ETIKETAS
Dauguma Mauricijaus gyventojų yra nepaprastai mandagūs. Tinkamas pasisveikinimas yra normalu, todėl pratinkitės atsakyti „bonjour“ (liet. „laba diena“). Jeigu Jūsų akys užklius už pro šalį einančio nepažįstamojo, jis linktels galva arba nusišypsos ir pasakys „bonjour“. Tas pats nutinka ir įėjus į parduotuvę, restoraną ar į kitą viešą vietą. Gražiai pasielgsite, jei išeidami pasakysite „bonne journee“ (liet. „geros dienos“). Mauricijuje gyvenantys vaikai mėgsta naują pažintį pažymėti pabučiuodami į abu žandus, taigi nenustebkite, jeigu tai atsitiks Jums. Vyrų rankų paspaudimai irgi yra įprasta. Daugumai Mauricijaus gyventojų labai svarbi religija, kurią jie išpažįsta. Dėl to lankant religines vietas ar objektus, svarbu deramai elgtis. Prieš įžengiant į šventyklą reikia pasirinkti atitinkamą aprangą, taip pat reikia nusiauti odinius batus bei nusijuosti diržus.
VIRTUVĖ
Šioje saloje gyvenantys žmonės yra kilę iš daugybės pasaulio šalių, būtent šis reiškinys ir atsispindi tradicinėje Mauricijaus virtuvėje. Tikras fenomenas, kad nekeldamas kojos iš Mauricijaus tu apkeliauji beveik visų pasaulio kampelių virtuves. Mauricijaus gyventojai nebijo eksperimentuoti su maistu ir valgo kreolų, kinų, indų ar musulmonų virtuvių patiekalus.
Patiekaluose gausiai naudojamas šafranas, cinamonas, kardamonas, bazilikai ir čiobreliai. Būtina paragauti jų tradicinės lęšių sriubos.
Daug skanių užkandžių, rekomenduojamų paragauti, yra pardavinėjama tiesiog gatvėse:
Įžymioji „gateaux piments“ – tai čili pipirų pyragaitis. Jis kilęs iš pietų Indijos regiono ir yra gaminamas iš lęšių ar bulvių masės, pridedant čili pipirų.
Egzotiškas patiekalas - „pain vindaye d'ourite“. Tai – duona su aštuonkoju.
Kepti baklažanai
„Samosas“ – sluoksniuotos tešlos pyragėliai, patiekiami su mėsa ar daržovėmis.
„Rougaille“ – pomidorų ir svogūnų pagrindu sukurtas mėsos ar jūros gėrybių patiekalas, primenantis prancūziškąjį ragu, ypatingai mėgstamas ir beveik kasdien valgomas vietinių gyventojų.
„Dholl puri“ – indiškos kilmės patiekalas, duona įdaryta su aštriu turiniu.
Mauricijus gamina įvairių rūšių romą. Jis šalyje yra labai pigus ir nepaprastai skanus, ypač geriant jį sumaišytą su kola ir ledu arba su kokoso pienu bei žaliosios citrinos skiltele. Ne pro šalį būtų paragauti ir vietinės gamybos alaus, kuris vertinamas ne tik pačioje šalyje, bet ir už jos ribų.
VIZOS IR KITI DOKUMENTAI
Vykstantiems iš Lietuvos į šią šalį vizų nereikia. Tad belieka nepamiršti paso arba kito asmens tapatybę liudijančio dokumento bei lėktuvo bilietų. Svarbu patikrinti, ar dokumentų galiojimo laikas nepasibaigęs. Taip pat primygtinai rekomenduojama prieš išvykstant apsidrausti savo sveikatą bei gyvybę.
ĮVEŽAMI
Vyresniems nei 18 metų turistams į šią šalį galima įsivežti:
250 g tabako (įskaitant cigarus ir cigaretes)
1 litrą stiprių alkoholinių gėrimų arba 2 litrus vyno ar alaus
250 ml tualetinio vandens
100 ml kvepalų
Norint įsivežti augalų, sėklų, šviežių vaisių bei daržovių, būtinas Mauricijaus Žemės Ūkio ministerijos leidimas. O norint įsivežti gyvūnus iš savo šalies, būtina pažyma apie jų sveikatą.
Griežtai draudžiama įsivežti bet kokių narkotinių medžiagų. Leidžiama turėti tik gydytojo išrašytus medikamentus, kuriems iš anksto yra duotas Mauricijaus Sveikatos ministerijos leidimas.
Įvežamiems šaunamiesiems ginklams bei sprogstamosioms medžiagoms būtinas leidimas, ir jie turi būti deklaruoti iš karto atvykus.
Išsivežti negalima archeologinių vertybių, įvairių istorinių dokumentų bei relikvijų. Norint išsivežti laukinius augalus ar gyvūnus būtinas specialus leidimas.
BAGAŽAS
Viskas priklauso nuo to, kokiomis oro linijomis ir kokia klase skrisite. Paprastai ekonomine klase skrendantiems leidžiama turėti iki 30 kg sveriantį bagažą, Premium klasės keleiviams – iki 40 kg. Taip pat leidžiama su savimi į saloną pasiimti rankinį bagažą.
INFORMACIJA VIEŠBUTYJE
Dėl visų iškilusių klausimų apsigyvenant viešbutyje, ekskursijų pasirinkimo, išvykimo iš viešbučio grafiko ir pan. kreipkitės į partnerių atstovą, kurio kontaktus gausite atvykę arba atmintinėje prieš atvykimą.
TRANSPORTAS
Pats greičiausias būdas keliauti Mauricijuje – skristi lėktuvu. Saloje iš viso yra 5 oro uostai. Pakankamai populiarūs pigių skrydžių bendrovių skrydžiai. Vienintelis tarptautinis oro uostas Mauricijuje – „Sir Seewoosagur Ramgoolam“ oro uostas.
Kelionės autobusais pakankamai pigios, jais keliaujant galima pasigrožėti šalies gamtovaizdžiu, pakankamai paprasta keliauti.
Šalyje galima keliauti išsinuomotais automobiliais. Žinoma, tam reikalingas tarptautinis vairuotojo pažymėjimas. Be to, kelionė išnuomotu automobiliu dažniausiai būna nepigi. Svarbu nepamiršti, kad eismas Mauricijuje vyksta kairiąja kelio puse.
Galima keliauti ir taksi. Tai nėra itin pigu, tačiau taksistas gali būti labai naudingas ir informatyvus. Dauguma taksistų pakankamai neblogai šneka anglų ir prancūzų kalbomis.
Norintiems įspūdingos kelionės siūloma skristi sraigtasparniu. Juo galima ne tik persikelti iš vienos vietos į kitą, bet ir sudalyvauti apžvalginėje ekskursijoje po šią salą.
SAUGUMAS
Vagystės turistų lankomose vietose yra dažna problema, todėl rekomenduojama saugoti savo daiktus. Moterims nepatariama vaikščioti vienoms, ypač viešuose paplūdimiuose bei naktį. Patariama vengti masinių žmonių susiėjimų bei demonstracijų.
Smurtiniai nusikaltimai pasitaiko retai, tačiau smulkių vagysčių būna dažnai. Dažnos kišenvagystės, įsilaužimai bei apiplėšimai. Turistams rekomenduojama saugotis: nesinešioti brangių daiktų, be to, nesiimti visų pinigų su savimi (arba bent jau nelaikyti visų pinigų vienoje vietoje). Pinigus geriau keistis bankuose arba valiutų keityklose – taip išvengsite padirbtos valiutos.
PIRKIMAI
Parduotuvių ir kitų prekybos vietų darbo laikas nuo 9:30 iki 19:30 (pirmadieniais – šeštadieniais). Yra keletas parduotuvių, dirbančių ir sekmadieniais bei švenčių dienomis. Mauricijus dėl prekių kokybės ir įvairovės vadinamas apsipirkimo rojumi. Yra gausybė turistams skirtų parduotuvių be muito, kur reikia parodyti pasą bei lėktuvo bilietus. Populiariausia pirkti laivų modelius. Tačiau reikia nepamiršti, kad oro linijos už juos ima papildomą mokestį, kuris priklauso nuo modelio dydžio ir svorio. Mauricijus garsėja savo tekstilės gaminiais, ypač megztiniais bei trikotažu. Siūlomas platus drabužių asortimentas. Paklausūs pinti krepšiai, siuviniai, keramikos dirbiniai ir pan. Iš maisto produktų galima parsivežti įvairiausių prieskonių (ypač indiškų) bei čili pipirų. Tiesiog būtina nusipirkti nepakartojamo skonio vanilinės arbatos ir vietinės gamybos romo.
Suvenyrų kainos Mauricijuje ypatingai „nesikandžioja“. Nepamirškite, kad dažnai galite derėtis, ypač pirkdami turguose ar mažesnėse krautuvėlėse.
ELEKTRA
Elektros įtampa – 220-230 V. Mauricijuje naudojami dviejų tipų kištukai: britaniški – trišakiai kištukai, ir europietiški – dvišakiai kištukai. Dauguma viešbučių turi keitiklius (adapterius). Blogiausiu atveju keitiklių galimą įsigyti artimiausioje parduotuvėje.
SVEIKATA
Dauguma atvykstančiųjų Mauricijuje nesuserga, bet visiškai pakeitus mitybą, klimatą, laiko zoną pasitaiko įvairių negalavimų. Jeigu taip nutinka – kreipkitės į gydytoją. Yra teikiamos bendros nemokamos medicininės paslaugos, taip pat yra ir privačių mokamų klinikų. Rekomenduojama prieš kelionę iš anksto pasirūpinti sveikatos draudimu.
Būtina iš anksto pasirūpinti profilaktika. Nereikia iškart pirmomis dienomis valgyti daug neįprasto Jūsų organizmui maisto. Reikia nepiktnaudžiauti aštriu maistu bei alkoholiu. Apsinuodijus būtina vartoti daug skysčių. Nerekomenduojama gerti nevirintą vandentiekio vandenį. Prieš valgį visada nusiplaukite rankas.
Prieš ir per kelionę galima vartoti gydytojo rekomenduotų imuninę sistemą stiprinančių preparatų (pvz. probiotikų).
Nepersistenkite lepindamiesi saule. Priklausomai nuo Jūsų odos tipo, pasirinkite atitinkamą deginimosi laiką ir trukmę. Pirmą kartą deginantis nerekomenduojama būti ilgiau nei 10 min. Svarbu nepamiršti, kad saulė intensyviausia vidurdienį. Pasiimkite su savimi kokybiškų kremų ar losjonų nuo saulės bei akinius su apsauga nuo UV spindulių.
Privalomų skiepų vykstant į Mauricijų nėra, išskyrus geltonąjį drugį. Iš vyresnių kaip 1 metų keliautojų, atvykstančių iš infekuotų teritorijų, reikalaujama skiepijimo nuo geltonojo drugio sertifikato. Pasiskiepyti rekomenduojama nuo hepatito A, vidurių šiltinės, hepatito B ir meningokokinės infekcijos. Maliarijos rizika yra tik kai kuriose kaimo vietovėse, todėl specifinė profilaktika nerekomenduojama. Papildomos informacijos apie skiepijimąsi galite gauti http://www.ulpkc.lt/.
KĄ PATARTINA TURĖTI:
Į kelionę pasiimkite įprastinę kasdieninę aprangą bei paplūdimio drabužių. Keliaujant į Mauricijų žiemos sezono metu (birželio – rugsėjo mėnesiais) rekomenduojama pasiimti lengvų vilnonių drabužių, kad nebūtų šalta vėsiais vakarais. Kaip jau minėta, nepamirškite kremo nuo saulės bei akinių su apsauga nuo UV spindulių.
TELEFONAI
Jeigu norite naudotis savo telefonu ir numeriu skambinant iš Mauricijaus, tai turite įsitikinti, kad Jums įjungta tarptinklinio ryšio („roaming“) paslauga. Šią informaciją bei tarifus turėtų suteikti Jūsų mobiliojo ryšio operatorius.
Būnant Mauricijuje galima naudotis ir vietinių mobiliojo ryšio operatorių išankstinio mokėjimo kortelėmis. Tačiau pigesnė alternatyva – tarptautinės taksofonų kortelės. Jų teiraukitės artimiausioje parduotuvėje.
Mauricijaus tarptautinis šalies kodas +270. Norint skambinti iš Mauricijaus į Lietuvą, reikia rinkti 00 370 XXX XXXXX arba +370XXX XXXXX (X atitinka abonento numerį).
IŠVYKIMAS IŠ MAURICIJAUS
Išsiregistravimo iš viešbučio laikas – 12:00 val. (vidurdienis). Iki tol Jūs turite atlaisvinti kambarį, apmokėti sąskaitas už telefoną, restoraną ar kitas paslaugas. Taip pat galite palikti arbatpinigių paslaugiam ir palikusiam gerą įspūdį viešbučio personalui.
Registracija oro uoste prasideda likus 2 valandoms iki skrydžio pradžios.