Kirgizija | Apie Kirgiziją

Kirgizija arba Kirgizstanas yra valstybė Vidurio Azijoje, kurią supa Kazachstanas, Kinija, Turkmėnistanas ir Uzbekistanas. Deja, Kirgizija neturi priėjimo prie jūros ar didesnio vandens telkinio. Vietiniams jūrą atstoja Issyk-Kul ežeras. Kirgizija daugumai vis dar asocijuojasi su Sovietų Sąjunga, kurios dalimi ši šalis buvo iki pat 1991 m. Vis dėlto per pastaruosius metus šią kryptį atranda vis daugiau turistų. Šalis žavi atvykėlius savo kalnų ir ežerų peizažais lyg iš atviruko.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas - 198 500 km²

Gyventojų skaičius - 6 124 796 gyventojai (2017 m.)

Sostinė - Biškekas 945 892 gyventojai ( 2010 m.)

Religija - musulmonų 75 proc., stačiatikių 23 proc.

Kalba - valstybinės kalbos kirgizų ir rusų.

Elektros srovė - dažniausiai 220 voltų. Kirgizijoje yra europietiško tipo rozetės ir elektros kištukai.

Pinigai - valstybinė valiuta somas.

VIZA

Lietuviams keliaujant į Kirgiziją viza nereikalinga. Lietuvos piliečiai šalyje be vizos gali būti iki 60 dienų. Reikalingas LR pasas.

KLIMATAS

Kirgizijos orus lemia žemyninis klimatas. Žiemos būna šaltos, dažnai su speigu, o vasaros tiesiog kepinančios. Žinoma, kalnuose būna vėsiau. Kritulių visoje šalyje iškrinta labai nedaug ir maždaug vienodai per visus metus.

Vidutinė oro temperatūra Biškeke pagal mėnesius:

TRANSPORTAS

Geriausias metas aplankyti Kirgiziją yra pavasario arba rudens mėnesiais. Tuomet oro temperatūra nėra labai aukšta, ir keliauti būna malonu.

Oro transportas. Kirgizijoje veikia net keletas vietinių oro linijų, kurios skrydžiais sujungia Biškeko ir Ošo miestus. Biškeko oro uostas (FRU) yra vienas didžiausių šalyje ir lengviausiai pasiekiamas iš Europos, Viduriniųjų Rytų ir Centrinės Azijos šalių.

Žemės transportas. Geležinkelių tinklas Kirgizijoje padalintas į dvi dalis - šiaurės ir pietų, kurios nėra tarpusavyje sujungtos. Traukiniais keliauti yra patogiau ir pigiau, nei kitomis transporto priemonėmis, tačiau jie yra labai lėti. Geležinkelių tinklas Kirgizijoje nėra plačiau vystomas dėl šalies kalnuoto reljefo, kuris trukdo tiesti traukinių bėgius, bei menko geležinkelių įmonės biudžeto.

Automobilių transportas. Maršrutiniai autobusai ir taksi automobiliai yra praktiškai vienintelis būdas keliauti aplink Kirgiziją. Maršrutiniai autobusai išvyksta tik tada, kai nelieka laisvų sėdimų vietų. Taigi, jei norima daugiau komforto ar išvykti anksčiau, reikia sumokėti už laisvas vietas. Kelių būklė Kirgizijoje patenkinama. Pusė kelių asfaltuoti. Automagistralinių kelių šalyje kol kas nėra, o tuneliuose trūksta apšvietimo bei ventiliacijos.

Vandens transportas. Kadangi šalis neturi priėjimo prie jūros, tai vandens transportu užsiimama tik didžiausiame ežere Issyk Kul.

VIRTUVĖ/ MAISTAS IR GĖRIMAI

Kirgizų virtuvei įtakos turėjo rusų, turkų ir centrinės Azijos gyventojų maisto gaminimo tradicijos. Kirgizijoje labiausiai mėgstama mėsa yra aviena taip pat vartojama arkliena. Tradicinis kirgizų valgis – smulkiai supjaustyta ir išvirta ėriena, užpilta sultiniu ir su jame išvirtais makaronais.
Tautiniai patiekalai Kirgizijoje – bulvienė su aviena ir pomidorais (Shorpa), virta aviena su skryliais (Besh Barmak), mieliniai papločiai su mėsa (Goshan), keptos naminės paukštienos kepenėlių užkandis su tarkuotu sūriu (Susamir).

Populiariausias gėrimas – žalioji arbata, geriama rytais, po pietų ir vakarais. Kartais arbata geriama su šviežiu pienu, pasaldinta, arba džiovintais vaisiais ir medumi.

KAINOS

Kirgizijoje kainų lygis yra žemesnis nei Lietuvoje, ypatingai žemos degalų ir transporto kainos.

Lengvi pietūs pigesniame restorane dviems 8.60$

Pietūs gerame restorane dviems 15.46$

Puslitrinis butelis vandens 0.44$

Butelis vietinio alaus parduotuvėje 0.83$

Kilogramas bananų 1.56$

Kilogramas obuolių 0.98$

Vietinio transporto bilietas į vieną pusę 0.14$

Taksi 1 km 0.17$

1 litras benzino 0.64$.

KĄ PAMATYTI

Biškekas – sostinė ir didžiausias Kirgizijos miestas. Šiame mieste jaučiama klajoklinės, sovietinės ir modernizmo ideologijų sintezė. Galima pasivaikščioti po žalius miesto parkus ar tradicinį turgų.

Issyk-Kul ežeras – didžiausias ežeras šalyje, druskingas, šiltas, neužšąlantis net šalčiausią žiemą. Šis ežeras yra antras pagal dydį kalnų ežeras pasaulyje, esantis 1607 m. aukštyje virš jūros lygio. Ežero pakrantę puošia smėlėti paplūdimiai ir aplink esantys kalnai.

Ala Archa nacionalinis parkas – šalia Biškeko esantis kalnų parkas, kuriame aukščiausia viršūnė siekia beveik 4900 m., o tokių smailių yra apie 50. Šiame nacionaliniame parke galima pasigrožėti sostinės ir kalnų panorama. Ši vieta populiari norintiems papiknikauti ar trumpai pasivaikščioti kalnų papėdėmis.

Burana bokštas – pastatytas dar XI a., tada buvo 40 m. aukščio minaretas, vienintelis tokio tipo bokštas Centrinėje Azijoje. Deja, po XV a. įvykusio žemės drebėjimo pusė bokšto nugriuvo. Dabar į jį galima įlipti ir pasigrožėti aplink atsiveriančia panorama.

Ošas – tai seniausias miestas Kirgizijoje (daugiau nei 3000 m.). Miestas yra vienas iš tų puikių ilgamečių Šilko kelio tradicijų pavyzdžių, sujungiančių priešistorinius, ikislamo, islamo ir vietos įsitikinimus į vieną šventą vietą.

EKSKURSIJOS

Jodinėjimas žirgu vaizdingose vietovėse

Nakvynė tikroje klajoklių jurtoje

Kopimas į Tianšanio kalnus

Kirgizų nacionalinio žaidimo su žirgais (Ulak tariysh) stebėjimas

Medžioklė su sakalais – nacionaliniais Kirgizijos paukščiais

Išsimaudymas Issyk-Kul ežere

SUVENYRAI

Širdakai – spalvingi iš veltinio pagaminti kilimai, klojami jurtose ant grindų

Kamči – tradiciniai kirgizų klajoklių raitelių naudojami botagai

Žaidimas iš avių kauliukų – panašus į tradicinį žaidimą su kauliukais, tik jie pagaminti iš avies kaulų ir su savotiškomis taisyklėmis.

Medžioklės su sakalais atributika

Tradiciniai ornamentais glazūruoti arbatos puodeliai