Bosnija ir Hercegovina | Apie Bosniją ir Hercegoviną

Balkanų pusiasalio valstybė, buvusi Jugoslavijos dalis. Dešimtajame dešimtmetyje stipriai nukentėjo nuo karo. Apie 90 proc. šalies teritorijos užima kalnai. Aukščiausia vieta - 2396 m. Magličio kalnas, pasienyje su Serbija. Iš šiaurės rytų į pietryčius driekiasi Dinarų kalnynas. Šalis gali pasigirti nuostabia gamta, istoriniu palikimu ir gardžiais vietiniais patiekalais.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas - 51 129 km²

Gyventojų skaičius - 3 792 759 gyventojai (2017 m.)

Sostinė - Sarajevas 696 700 gyventojų

Religija – 40 proc. musulmonų, 31 proc. ortodoksų, 15 proc. katalikų

Kalba - valstybinės kalbos bosnių, kroatų ir serbų.

Elektros srovė - dažniausiai 230 voltų. Bosnijoje ir Hercegovinoje yra europietiško tipo rozetės ir elektros kištukai.

Pinigai - valstybinė valiuta konvertuojamoji markė.

VIZA

Trumpalaikiam buvimui šalyje Lietuvos Respublikos piliečiams vizos nereikia. Lietuviai šalyje be vizų gali būti ne ilgiau kaip 90 dienų per 180 dienų laikotarpį.

SAUGUMAS

Potencialiu grėsmės šaltiniu išlieka 1992 – 1995 m. kare nesprogusios sausumos minos, ypač izoliuotose kalnų ir kaimo vietovėse. Todėl keliautojams nerekomenduojama nukrypti nuo asfaltuotų kelių ir grįstų teritorijų, vengti apleistų kaimo vietovių, sugriautų ar tuščių pastatų, miškingų teritorijų.

KLIMATAS

Bosnijoje ir Hercegovinoje klimatas skiriasi skirtingose šalies vietose. Pajūrio regione (nuo Mostaro miesto į pietus) vyrauja švelnus jūrinis klimatas, kritulių iškrinta nemažai. Likusioje šalies dalyje, kuri daugiausia kalnuota, pasireiškia ryškesni vasaros ir žiemos temperatūrų skirtumai. Pavyzdžiui, sostinėje vasaros pakankamai šiltos, o žiemos šaltos. 

Geriausias laikas aplankyti šią Balkanų pusiasalio šalį yra gegužės – rugsėjo mėnesiai. Nors kartais užklumpa vasariškos audros su gausiu lietumi, tačiau šiuo metų laiku dienos yra šviesiausios ir maloniai šiltos.

TRANSPORTAS

Oro transportas. Bosnijoje ir Hercegovinoje veikia 25 oro uostai, iš kurių tik trečdalis turi asfaltuotus pakilimo takus. 4 tarptautiniai oro uostai, iš kurių didžiausias ir daugiausiai keleivių aptarnaujantis (apie 1 mln. per metus) yra Sarajevo tarptautinis oro uostas (SJJ).

Žemės transportas. Šalyje kelių būklė nėra gera. Asfaltuota tik šiek tiek daugiau nei pusė visų kelių, daugiausia greitkelių. Vykdomi tarptautiniai autobusų maršrutai į daugumą Vakarų Europos ir Balkanų šalių. Šalyje neblogai išvystytas geležinkelių tinklas, nutiesta daugiau nei 1000 km vėžių. Traukiniais galima nuvykti į kaimyninę Kroatiją ir Serbiją.

Vandens transportas. Kadangi Bosnija ir Hercegovina turi tik keletos kilometrų pajūrio ruožą, tai jūrų uostui vietos nepakanka. Teoriškai laivuojama gali būti Savos upė šalies šiaurėje, bet jos panaudojimas labai limituotas.

VIRTUVĖ/ MAISTAS

Bosnijos ir Hercegovinos nacionalinei virtuvei įtakos turėjo buvusios Jugoslavijos, Viduržemio jūros regiono šalių ir Turkijos virtuvės. Gaminant maistą naudojami įvairūs prieskoniai, bet patiekalai nebūna per daug aštrūs. Dažniausiai vartojama mėsa yra arba ėriena, arba jautiena, kartu su daržovėmis: pomidorais, bulvėmis, svogūnais, morkomis, agurkais, cukinija ir kt.

Tradiciniai patiekalai: čevapi – bosniškas kebabas, patiekiamas su jautienos ir ėrienos gabaliukais, kajmako kreminiu sūriu, svogūnais ir pita. Čorbos sriuba su mėsa ir daržovėmis. Burek – riebus sluoksniuotos tešlos gaminys su mėsos, sūrio arba špinatų įdaru. Tufahija – įmantrus desertas, tai cukraus sirupe virtas obuolys, įdarytas graikiškais riešutais ir patiekiamas su grietinėle, dažniausiai valgomas užgeriant kava.

KAINOS

Bosnijoje ir Hercegovinoje kainos vis dar išlieka žemos.

Lengvi pietūs pigesniame restorane dviems 8$,

Vakarienė gerame restorane dviems 20$,

Butelis vietinio alaus 0.64$,

Kilogramas obuolių 0.97$,

Vietinio transporto bilietas į vieną pusę 1.03$,

1 litras benzino 1.30$.

KĄ PAMATYTI

Pliva krioklys – šalies centrinėje dalyje esantis krioklys šalia Jajce miestelio.

Kravicos kriokliai – 40 km į pietus nuo Mostaro esantys kriokliai. Vieni įspūdingiausių šalyje.

Mostaro miesto tiltas – vienas garsiausių ir labiausiai turistų lankomų objektų Bosnijoje ir Hercegovinoje. Tiltas dalina ir jungia dvi miesto dalis – krikščioniškąją ir musulmoniškąją.

Travnik pilis – Otomanų imperijos laikus menanti pilis.

Jahorina – garsus šalies slidinėjimo kurortas.

Unos nacionalinis parkas – Dinarų kalnuose, galima pamatyti krioklius ir neseniai atstatytą vienuolyną.

EKSKURSIJOS

Turas po Mostaro arba Sarajevo miestus karo tematika

Plaukimas kalnų upėmis

SUVENYRAI

Dirbiniai iš panaudotų kulkų (po Balkanų karo visur liko karo amunicijos, iš kurios žmonės pradėjo gaminti išskirtinius suvenyrus, daugiausia rašiklius, pakabukus)

Variniai indai (nuo Osmanų laikų likusi tradicija indus gaminti iš vario)

Hercegovinos vynas – aukštos kokybės vynas, gaminamas iš tame regione augančių vynuogių.

Tradiciniai rūbai ir šlepetės.