Trumpai apie Maljorkos regioną:
Maljorka – tai didžiausia Balearų salyno sala. Savo žymę Maljorkos istorijoje paliko tokios garsios tautos kaip finikiečiai, graikai, romėnai, bizantiečiai ir arabai. XIII a į salą atsikėlė katalonų naujakuriai ir atnešė savo kalbą, kuria čia kalbama iki šių dienų. Salos sostinė ir viso Balearų salyno administracinis centras – Palma de Mallorka. Palma de Maljorka įsikūrusi didžiulėje 25 km ilgio ir 20 km pločio įlankoje.
Maljorkos sala tęsiasi 100 km iš rytų į vakarus ir 75 km iš šiaurės į pietus. Ši vietovė labiau panaši į žemyną, o ne į salą. Poilsiautojus čia žavi itin įvairus kraštovaizdis ir gamta. Siera de Tramuntanos kalnuose galima gėrėtis tipiškais kalnų peizažais. Šioje, pačioje aukščiausioje salos vietoje, yra tokie dailūs miesteliai kaip Valldemossa ir Soller. Šiaurinė Maljorkos dalis, kuria 100 kilometrų nusitęsia kalnagūbriai, išsiskiria skardingais krantais, priglaudusiais jaukias įlankėles, kurių daugelis prieinamos tik iš jūros pusės, ir laukiniais paplūdimiais. Pietinė Maljorkos dalis – karšta ir sausa. Joje puikuojasi patys gražiausi salos paplūdimiai ir įlankos. Kiti kurortai įsikūrę pietvakarinėje pakrantės dalyje, iš abiejų Palmos įlankos pusių. Maljorkos rytuose galima aplankyti Coves d`Arta urvą, o šiaurės rytuose - didžiules Alcudia ir Pollenca įlankas.
Dėl itin palankaus Viduržemio jūros klimato Maljorka priskiriama prie tų kurortų, kuriuose turistai lankosi ištisus metus. Net ir pačiame vasaros įkarštyje čia nebūna pernelyg alinančio karščio ir vidutiniškai temperatūra siekia 27-29 °C, o žiema išsiskiria savo švelnumu ir temperatūra čia būna apie 15 °C. Santykinė drėgmė ištisus metus sudaro apie 70 proc. ir kartu su palankia temperatūra leidžia kurorto svečiams puikiai jaustis.
Kiti Ispanijos regionai:
Kosta Brava – nuo Barselonos beveik iki pat sienos su Prancūzija einanti kurortinė nenusakomo grožio Viduržemio jūros pakrantė su įlankėlėmis, iškyšulėliais, apaugusiais jūros vėjų glostomomis pušaitėmis, viliojančiais paplūdimiais.
Kosta Dorados - pakrantė dar vadinama Auksiniu Krantu. Čia smėlis tikrai auksinės spalvos. Pakrantė pasižymi ne staigiai, o nuosekliai gilėjančia jūra ir nedidelių įlankėlių išraižytais smėlio paplūdimiais. Tokie nuostabūs paplūdimiai tęsiasi keletą kilometrų.
Barselona - Katalonijos regiono Ispanijoje sostinė. Katalonija – labiausiai turistams pritaikytas ir išvystytas Ispanijos regionas.Dėl tokių palankių oro sąlygų vietinis gamtovaizdis itin turtingas, o jūros ir kalnų derinys suformuoja nuostabius peizažus.
Alikantė – prie Viduržemio jūros, Ispanijoje, Valencijos regione įsikūręs uostamiestis. Tai provincijos centras, gyvybingas pajūrio kurortas ir vienas iš sparčiausiai augančių Ispanijos miestų.
Andalūzija – didžiausias iš 17 autonominių Ispanijos regionų, plotu pranokstanti Belgiją, Olandiją ir Šveicariją. Dėl savo geografinės padėties Andalūzija dažnai vadinama „tiltu tarp dviejų kontinentų“ ar „vartais į Europą“.
Tenerifė - egzotiškas, svetimą planetą primenantis salos peizažas mirga smengančiais į vandenyną juodais vulkaniniais krantais ir smėlio paplūdimiais, kuriuose gimsta pats gražiausias įdegis.
Ibiza - salos sostinė, katalonų kalba vadinama Eivissa Vila, yra vienas iš seniausių Europos miestų. Pietuose įsikūręs miestas yra salos naktinių klubų bei elektroninės muzikos sostinė. Čia jūs rasite viską: populiariausius klubus, geriausias Europos diskotekas bei žymiuosius vasaros šokių festivalius paplūdimio diskotekose.
Madridas - tai vienas labiausiai lankomų miestų Europoje. Madridas taip pat puikiai žinomas, kaip Ispanijos sostinė. Madridas turi gilia istorija kuri matoma iki šių dienų, nes mieste pilna muziejų, lankytinų objektų.
Menorka sala - turi ką pasiūlyti visiems; viena iš tylesnių Balearų salų, tai puiki vieta šeimos atostogoms, o daugybė gražių ir nepaliestų paplūdimių sugrąžina šeimas atgal. Nuostabi architektūra ir uostai.
Orai Maljorkoje. Kada keliauti?
Maljorkos sala turi tipišką Viduržemio jūros klimatą su karštomis, sausomis vasaromis ir švelniomis žiemomis. Vasara Maljorkoje trunka nuo birželio iki rugsėjo mėnesio. Vasaros sezonu klimatas čia yra karštas ir sausas, su maža lietaus tikimybe ir daug saulėtų dienų. Sezono pradžioje temperatūra yra virš 20 laipsnių, o liepą siekia 26 laipsnius karščio. Vėliau rugpjūtį pakyla net iki 30 laipsnių ir rugsėjį vėl nusileidžia iki 27 laipsnių. Nors drėgmės lygis saloje yra gana mažas ir galima sulaukti vėsinančių brizo gūsių, tačiau sezono įkarštyje oro temperatūra gali būti išties varginanti. Ramią saulėtą dieną temperatūra gali pakilti ir virš 30 laipsnių. Jeigu nuspręsite aplankyti salą karštuoju metu, patariama pasekti vietinių pavyzdžiu ir per didžiausią saulėkaitą turėti siestą ir į lauką neiti. Jūros temperatūra pakyla iki 25 laipsnių šilumos ir vasaros sezonui įsibėgėjus galima tikėtis iki 11 saulės valandų per dieną. Spalį vasaros sezonas baigiasi ir užsidaro didžiausi klubai, Maljorka nurimsta, tačiau saloje vis dar šilta, todėl norintiems ramesnio poilsio spalis, gegužė būtų puikus laikas.
Ką pamatyti Maljorkos regione?
Maljorkos Palma – tai Balearų salyno sostinė, kurioje gyvena daugiau nei pusė Maljorkos gyventojų. Ji siūlo tobulą pajūrio poilsio kultūros derinį. Čia yra gotikinė La Seu katedra pastatyta mečetės vietoje iš smiltainio. Jos statybos prasidėjo 1306 m. ir tęsėsi iki 20 a. Prie jos restauracijos prisidėjo Antonio Gaudi. Verta aplankyti gotikinę Belverio pilį esančią ant kalvos 3 km. į šiaurės vakarus nuo Palmos de Maljorkos. Ji pastatyta 14 a. Tvirtovės planui įtaką padarė rytų architektūra. Iki 18 a. pilis tarnavo kaip kalėjimas. Dabar joje įsikūręs muziejus, kuriame eksponuojami romėnų, arabų ir ispanų artefaktai. Verta dėmesio Šv. Eulalijos bažnyčia. Erdvi gotikinė bazilika buvo pastatyta arabų muilo fabriko vietoje. Apsilankykite Pilar ir Žoano Miro fonde. Jis įkurtas name, kuriame menininkas gyveno. Šis muziejus turi puikią paveikslų, piešinių ir skulptūrų kolekciją. Mėgstantiems poilsį prie jūros tinkama vieta yra netoli Miro fondo - Kala Majora. Tarp kitų paplūdimių - Palmos ir Arenalo paplūdimiai.
Alkudija apsupta žalumos ir pušynų, yra vienas vaizdingiausių miestų Maljorkoj įsikūręs 59 km. nuo Palmos. Šis viduramžių miestas žinomas dėl įdomių istorinių paminklų, skanių valgių ir tradicinių festivalių. Miestas buvo įtvirtintas, kad būtų galima apsisaugoti nuo piratų. Iš senovinių pylimų išliko tik Ksaros ir Palmos vartai ir Renesanso epochos Sant Ferano bastionas. Iš svarbių bažnyčių yra Santa Ana, Sant Jaume ir Barokinė koplyčia Sant Crist. Alkudija buvo pastatyta ant senovės romėnų gyvenvietės. Romėnų namų, forumo ir amfiteatro griuvėsiai yra į pietus nuo Sant Jaume bažnyčios. Keletas įdomių vietų yra už miesto. Mėgstantiems stebėti paukščius puikiai tiks La Albufera gamtos parkas, kurio įlanka kasmet pritraukia daugiau nei du šimtus paukščių rūšių. Pakrantėje yra daug nepaliestų krištolinio vandens įlankėlių. Puikus modernaus ir šiuolaikinio meno muziejus būtų Janiko ir Beno Jakoberio fondas. Šis eklektiškas muziejus yra 7 km. nuo Akludijos gražiame sode su skulptūrų parku.
Valdemosa – gražus mažas miestelis įsikūręs ant kalvos 16 km. į šiaurę nuo Palmos. Valdemosa žinoma dėl čia esančio kartūzų vienuolužyno. Jame nuo 1838 m. gruodžio iki 1839 m. vasario gyveno kompozitorius Frederikas Šopenas ir jo mylimoje Žorž Sand. Vienuolyno kompleksą sudaro bažnyčia, maža vaistinė įkurta XVII a. ir veikusi iki 1896 m., vienuolyno vyresniojo kambariai. Kambariuose, kur gyveno Šopenas ir Sand daug rašytų kūrinių, paveikslų. Šalia vienuolyno kambarių – maži sodeliai. Taip pat čia veikia du muziejai. Vienuolynas šiandieną veikia kaip kultūros centras. Jame kiekvieną vasarą vyksta Šopeno festivalis.
Soljero miestelis įsikūręs idiliškame slėnyje, apsuptas gražių alyvmedžių giraičių ir citrinmedžių sodų. Jį galima pasiekti senoviniu Soljero traukiniu. Traukinys veikia nuo 1912 m. Bėgiai tęsiasi 28 km. Kelionė užtrunka vieną valandą. Kelionė įdomiausia pavasarį, kai žydi apelsinemdžiai, citrinmedžai ir migdolai Miestas turi kelis istorinius paminklus, tarp kurių yra 14 a. Šv. Baltramiejaus bažnyčia, paminklas skirtas Šventajai Jėzaus širdžiai ir Sa Capelleta vienuolynas. Už miesto, už Coll de Soljero kalvos šlaito yra Alfabijos rūmai, maurų vizirio rezidencijos vieta. Slėnyje įsikūręs Soljero uostas turi vaizdingą prieplauką. Čia daug jachtų ir mažų valtelių
Alfabijos sodai yra šiaurėje netoli Palmos. Juose pastebimos islamo, italų ir anglų įtaka. Soduose auga apelsinmedžiai ir citrinmedžiai, tropiniai augalai. Čia yra baseinų ir fontanų. Nors sodai tokie, kokie yra šiandieną buvo čia nuo 1954 m., jie ir namas kuriam jie priklauso datuojamai 13 a., kai pastatas buvo maurų valdytojo namai. Pasivaikščiokite takeliais, šalia kurių auga kvapnūs sausmedžiai ir jazminai ir užsukite į mažą barą, kuriame galima atsigaivinti naminiu limonadu ar apelsinų sultimis.
Soljero botanikos sodas yra Soljero priemiestyje. Jo paskirtis – saugoti retas ir nykstančias Balearų salyne augančias augalų rūšis. Po ilgų studijų ir sunkaus darbo metų šiandieną jame daugybė augalų rūšių. Čia galima rasti ir augalų iš kitų Viduržemio jūros salų – Korsikos, Sardinijos, Sicilijos, Maltos ir Kretos. Čia yra ekologinis vaismedžių sodas, kuriame siekiama išsaugoti tradicines daržovių vaismedžių rūšis, vaistinių ir dekoratyvinių augalų.
Liukmajoras puikiai tinka ieškantiems saulėtų paplūdimio atostogų. Šis vaizdingas Maljorkos pakrantės ruožas, esantis už 25 km. nuo Palmos turi daug gražių įlankų, paplūdimių ir uolų. Nuo 16 a. gynybinio bokšto Liukmajoro pakrantėje galima pamatyti stulbinančių vaizdų. Plaukiojimui puikiai tinka Arenalo paplūdimys. Dalis paplūdimio skirta bangelentėms. Čia yra jachtklubas, turizmo biuras, vešieji tualetai. Galima išsinuomoti skėčių nuo saulės, paplūdimio gultų ir vandens sporto įrangos. Nardymui idelus Cala Pi paplūdimys. Dar vienas variantas yra maža įlanka netoli Cala Blava valdų. Šis paplūdimys labai tylus ir siūlo gražius Palmos įlankos vaizdus. Liukmajoras traukia ir golfo žaidėjus dėl golfo aikštynų bei jūrų sporto mėgėjus, nes vietovė puiki buriavimui.
Botanicactus – tai pirmasis Balearų salyne įkurtas botanikos sodas atidarytas 1989 m. Jis yra salos pietuose netoli Ses Salines miesto. Jis apima 50 000 kv. m. plotą augalijos ir turi 10 000 kv. m. dirbtinį ežerą. Čia virš 400 augalų rūšių ir 10 000 kaktusų rūšių. Maljorkos augalija užima 25 000 kv. m. (alyvos, granatmedžiai, migdolai, pušys, kiparisai, apelsinmedžiai, saldžiavaisiai pupmedžiai ir eukaliptai).
Polensa miestelis, įsikūręs Tramuntana kalnų papėdėje,žinomas dėl savo bruzdančio uosto. Žavus viduramžių miestelis turi dvi bažnyčias. Nuestra Señora de los Angeles pastatyta 18 a. Nuo čia kiparisais apsodinti 365 žingsnių laiptai lydi į Iglesia de Puig del Calvari - baroko stiliaus piligriminių kelionių koplyčią. Istorinis miesto centras visai šalia paplūdimių.
Artos miestas įsikūręs slėnyje, kur klesti migdolų, alyvmedžių ir figų sodai. Arta gavo savo vardą iš arabiško žodžio „sodas“ (jertan). Nuo miesto parapijos bažnyčios Iglesia de Transfiguración del Señor, kiparisais apsodinta alėja lydi į kalvos viršūnę, kur stovi Santuari de Sant Salvador tvirtovė ir koplyčia. Lankytojai gali pasimėgauti nuostabiu miesto raudonų stogų ir žaliuojančio kraštovaizdžio vaizdu. Arta turi senovinių pylimų griuvėsių ir puošnių senų namų, kaip kad Na Batlessa, kur įsikūrusi biblioteka. Už Artos yra archeologinė Ses Paisses vietovė, Monatserio de Santa Maria de Bellpuig, 17 a. vienuolynas Sant Antoni de Pádua ir Ermita de Betlem. Verta pamatyti Artos olas, kuriose daug įspūdingų stalaktitų ir stalagmitų.
Deijos meninikų kaimelis įsikūręs Valle de los Naranjos (apelsinų slėnyje) apie 15 km. nuo Soljero, 3 km nuo Valdemosos. Jis stovi ant kalvos šlaito apsuptas banguojančių kalvų ir aromatingų citrusinių medžių plantacijų. Miesto akmeniniams namams būdingi čerpėmis dengti stogai ir žalios langinės. Daug metų miestelyje gyveno poetas Robertas Greivas. Namas, kuriame jis gyveno, Ca N'Alluny, dabar yra atviras žmonėms muziejus. Verta palankyti Cala Deia – mažą įlanką su paplūdimiu. Stulbinantčius vaizdus siūlo Monestir de Miramar ir Son Marroig sodai. Šioje idiliškoje aplinkoje galima grožėtis sodų terasomis, paviljonais, liepteliais ir pagodomis. Taip pat gražūs Maramaro vienuolyno su balkonais virš uolų vaizdai.
Petra – tai ramus kaimelis 43 km. nuo Palmos . Čia yra vienuolynas, kur į mokyklą ėjo vienuolis Junipero Serra – dabartinių misijų šiandienos Kalifornijoje pradininkas. Miestas taip pat turi puikų muziejų, kuriame galim sužinoti apie Junipero Serra gyvenimą. Dar viena duoklė žymiam misionieriui yra festivalis keliamas kiekvienų metų trečią rugsėjo sekmadienį. Šiam renginiui būdingi paradai su įspūdingais vežimais ir spalvingos gėlės. Dar keli įdomūs paminklai Petroje – tai Iglesia de San Pedro, gotikinio stiliaus bažnyčia su panašiu į tvirtovę fasadu, De Sant Bernardi Prnaciškonų vienuolynas ir Neo-barokinė Santuario de Nostra Senyora de Bonany bažnyčia ant kalvos viršūnės.
Kala Figera – tai žavingas žvejų kaimelis su ramia atmosfera. Miesto baltai nugruntuoti namai susispietę aplink kalvos šlaitą, kuris siekią krantinę. Anksčiausią ryto valandą šviežias dienos laimikis atvyksta į prieplauką, kad būtų parduotas turguje ir iš jo būtų paruošti į gardūss jūros gėrybių valgiai. Kala Figera siūlo didelį jūros gėrybių restoranų pasirinkimą. Paplūdimio mėgėjams tinkama vieta yra už 4 km. nuo Kala Figeros – Cala Santanyi. Nuošalioje vietoje esantis, šis paplūdimys vertinamas dėl ramaus, krištolinio skaidrumo vandens. Daug lankytojų čia mėgaujasi plaukiojimu ir nardymu.
Tramuntanos kalnai – tai UNESCO pasaulinio paveldo vieta. Kalnynas užima 1100 kv. m. ir tęsiasi 88 km. Aukščiausia viršūnė – Didžioji kalva (1445 m). Geriausia kalnus apžiūrėti pėsčiomis. Įkvėpkite laukinių rozmarinų kvapo, išgirskite avių varpelius, pamatykite kalnų ožkas ir apžiūrėkite pušis augančias iš raudonų uolų. Tramuntanos kalnai patrauklūs dviratininkams. Populiariausias maršrutas – Sa Calobra kelias. Kiti maršrutai – kelias iš Soljero į Valdemosą, iš Soljero į Polensą ir iš Andratx į Banyalbufar.
Drakono olos (Cuevas del Drach) atrastos 1896 m. Jos yra šalia Porto Cristo miestelio. 2 km besitęsiančios olos gražiai apšviestos, fone skamba klasikinė muzika.Čia galima paplaukioti valtele viename iš didžiausių povandeninių ežerų pasaulyje (Martelio ežeras).
Hamso olos buvo atrastos 1912 m. Jos, kaip ir Drakono olos yra šalia Porto Crsito miestelio. Hams išvertus lietuviškai reiškia „kablių ola“. Pavadinimas kilo nuo kablių formos stalaktitų. Hamso oloje yra ežeras „Venecijos jūra“. Jame valtele plaukioja ir klasikinę muziką groja muzikantai.
Formentoras – šiaurinėje Maljorkos dalyje esantis pusiasalis dar vadinamas „vėjų susitikimo vieta“.Formentoro iškyšulys – tai šiauriausias Maljorkos taškas. Daugelyje vietų įkurtos apžvalgos aikštelės, nuo kur atsiveria nuostabūs vaizdai. Verta sustoti Cala Formentor – viename gražiausių salos paplūdimių, aplankyti Raco de Xot olą ir pasivažinėti baugiais u formos keliais per pušų miškus.
Sa Dragonera gamtos parkas sudarytas iš trijų salelių – Illot des Pantaleu, Sa Mitjana ir Sa Dragonera. Tai 361 skirtingos augalų rūšies namai, iš kurių 18 yra endeminės Balearuose. Iš gyvūnų verta paminėti endemines driežų ir sraigių rūšis. Tarp endeminių jūrinių paukščių – audoino kiras ir balearinis audrapaukštis. Taip pat čia didžiausia eleonoros sakalų populiacija visame salyne.
Mondrago gamtos parkas yra salos pietryčiuose. Jis žinomas dėl balto smėlio paplūdimių ir turkio spalvos vandens. Verta apsilankyti Mondrago ir S'Aramador paplūdimiuose. Taip pat čia galima stebėti paukščius. Parke gyvena daugiau nei 70 skirtingų paukščių rūšių.
S'Albufera gamtos draustinis yra šalia Alkudijos uosto šiaurės rytų krante. Ši pelkėta vietovė užima 1700 ha ir yra puikiai tinkama paukščių stebėjimui, pasivažinėjimui dviračiu ar pasivaikščiojimui. Skirtingais metų laikais čia gyvena daugiau nei 200 skirtingų paukščių rūšių, tarp kurių – pelėsakaliai, eleonoros sakalai ir purpuriniai garniai. Draustinyje važinėti mašina negalima, tačiau netoli Angelosos tilto yra stovėjimo aikštelė. Nuo jos iki Sa Roca lankytojų centro, kur galima gauti žemėlapį ir išsinuomoti dviračius - 800 m.
Lluc šventykla yra Tramuntana kalnuose. Ji laikoma dvasiniu Maljorkos centru. Čia 13 a. buvo rasta Madonos (La Moreneta) figūrėlė, tad ši vieta tapo piligrimystės vieta. Joje buvo pastatytas vienuolynas, kuriame šiandieną įsikūręs viešbutis. Originali Madonos figūrėlė papuošta brangakmenių karūna eksponuojama 17 a. bazilikoje.
Alaro pilis pastatyta ant uolėto kalno viršūnės 800 m. virš jūros lygio, virš Alaro miesto Maljorkos vakaruose. Takas iš miesto atveda iki pilies ir koplyčios griuvėsių, kur matosi įspūdingi Tramuntana kalnų vaizdai. Tai vienas populiariauisų pasivaikščiojimo maršrutų Maljorkoje. Kalno viršūnėje yra restoranas ir baras.
Arabų pirtys yra pačioje Palmos širdyje, ten, kur kadaise buvo arabų miestas Medina Mayurqa. Jos datuojamos 10 a. ir tikriausiai buvo didiko namo dalis. Čia yra tepidariumas dengtas kupolu (salė šiltoms maudynėms) su 25 apvaliomis angomis saulės šviesai. Kiekviena iš laikančių kolonų unikaliai dekoruota. Hamamo (turkiška pirtis) kieme auga kaktusai, palmės ir apelsinmedžiai.
Fornaltux – tai vienas gražių kalnų kaimelių įsikūrusių šiaurinėje Maljorkoje. Ji yra apie 6 km į rytus nuo Soljero. Jame pilna vingiuojančių siaurų gatvelių sujungtų stačiais laiptais ir vaizdingų aikščių. Geriausia į Fornaltux atkeliauti pėsčiomis nuo Soljero. Takas gerai sužymėta, juo lengva sekti, o maršruto vaizdai neįtikėtinai gražūs. Į Fornaltux, kur daugybė kavinukių ir restoranų, ateinama per 30 min.
Manakoras (Manacor) ir Montuiris (Montuiri). Manakoras – antras pagal dydį Maljorkos miestas, svarbus salos pramonės centras. Čia ir pakeliui į Montuirį įsikūrę garsūs dirbtinių perlų auginimo fabrikai „Majorica“ ir „Orquidea“, kuriuose perlai „auginami“, apdirbami ir parduodami. Svarbiausi ir turistams įdomiausi miesto statiniai – gotikinė bažnyčia, rekonstruota XIX a. ir miesto valdžios rūmai, įsikūrę buvusiame XVII a. vienuolyne.