Larnaka - tai vienas seniausių ir trečias pagal dydį Kipro miestas. Larnakos kurorto populiariausia pasivaikščiojimų bei pramogų vieta – pakrantės promenada, vadinama Palmių alėja. Joje, tarp amžinai žaliuojančių palmių, įsikūrę gausybė restoranų, jaukių kavinių bei užeigų, kur galima mėgautis nuostabiu įlankos vaizdu arba, vos už kelių žingsnių esančia, pagrindine prekybos gatve Zenon Kitieos. Netoliese yra garsi islamo šventovė – Hala Sultan Tekke mečetė, pastatyta pranašo Mahomedo tetos grabei. O miesto pakraštyje iki šių dienų išlikęs XVII a. akvedukas Kameres. Larnaka yra antroji šventojo Lozoriaus gimtinė, vėliau jis tapo pirmuoju salos vyskupu ir buvo čia palaidotas.
Larnakos miestas įsikūręs vietoje, kurioje senovėje (X a. pr. Kr.) būta miesto Kitono. Pasak legendos, Kitoną įkūrė Nojaus anūkas. Finikiečiai miestą pavertė svarbiu prekybiniu centru, o vėliau Kitonas tapo vienu galingiausių miestų Kipre. Šiandieninė Larnaka yra patogi prieplauka laivams, joje veikia jachtų klubas, sulaukiantis jachtų mėgėjų iš viso pasaulio. Miestas įsikūręs lygumoje, šalia jo tyvuliuoja druskos ežeras, kuris vasarą išdžiūsta ir virsta į nuo druskų baltuojančią plynę, o žiemą sulaukia būrio migruojančių flamingų. Rytinė miesto dalis garsėja savo turistiniu centru su prašmatniais viešbučiais ir nuostabiais smėlio paplūdimiais. Miesto apylinkes supantys nedideli kaimeliai garsėja sidabro dirbiniais, ažūriniais nėriniais ir vienu garsiausių Kipro vienuolynu. Netoliese įsikūręs kurortas Agia Napa, kur yra didžiulis vandens pramogų parkas. Larnaka – tylus, ramybe alsuojantis kurortas su gražiais smėlio paplūdimiais, kurį dažnai renkasi šeimos atostogaujančios su vaikais.
Larnaka įsikūrusi strategiškai puikioje vietoje, beveik pačiame pietinės salos pakrantės centre, todėl iš čia patogu vykti į ekskursijas. Aja Napa pasiekiama per 40 min., Limasolis - per 50 min., Pafosas - per 1,5 val., o nuostabieji Troodos kalnai - taip pat pe 1,5 val.
Kiti Kipro regionai:
Orai Larnakoje? Kada geriausia keliauti?
Kipras pasižymi labai geru oru beveik ištisus metus. Čia beveik visada šilta, kiek šalčiau tik gruodžio - sausio mėn. Turistinis sezonas prasideda nuo kovo ir tęsiasi iki vėlyvo spalio. Kovo mėn. temperatūra kartais gali siekti net 23 C šilumos dienos metu. Balandžio ir gegužės mėn. saloje jau nemažai atostogautojų, o orai kuo puikiausi - vidutinė oro temperatūra šiuo periodu apie 25 C, o vandens - apie 20 C. Nuo birželio iki rugpjūčio mėn. Kipre pats vasaros įkarštis ir kartais oro temperatūra gali siekti net 37 C karščio. Rugsėjo - spalio mėn. nebe tokie karšti, bet vis dar šilti, todėl tai - geras laikas atostogauti Kipre. Reikėtų turėti omenyje, kad keliaujant į Troodos kalnus orai būna vėsesni, todėl būtinai pasiimkite šiltesnių drabužių.
Ką pamatyti Larnakoje?
Šv. Lazaro bažnyčia. Prsikėlęs iš numirusiųjų Lazaras gyveno Larnakoje (tuomet vadintoje Kitionu) 30 metų ir buvo paskirtas Kitiono vyskupu. Iš tiesų miręs jis buvo palaidotas ten, kur stovi Agios Lazaros ( Šv. Lazaro bažnyčia). Bažnyčia pastatyta 9 a. ir atnaujinta 17 a. Čia galima pamatyti baroko medžio raižybos pavyzdį – ypač ornamentuotą ikonostasą. Bažnyčia turi keturis kupolus, o stogas sutvirtintas keturiomis eilėmis dvigubų kolonų. Vienoje iš kolonų patalpinta sakykla. Ji gausiai paauksuota. Kitoje kolonoje yra sidabrinė 1659 m. ikona su Šv. Lazaro atvaizdu. Taip pat čia ir Mergelės Marijos su kūdikiu bei Šv. Jurgio ir Drakono paveikslai. Šalia ikonostaso esantys laiptai veda į Lazaro kapą ( nors palaikai rasti čia 890 m. buvo perkelti į Konstantinopolį, o vėliau į Marselį). Netoliese yra Bizantijos muziejus, kuriame laikoma religinių ikonų ir relikvijų kolekcija.
Pieride archeologinis fondo muziejus įsikūręs 18 a. dvare. Jame laikoma privati Kipro kolekcija surinkta Demetrios Perides (1811-1895), Kipro mokslininko ir archeologo, ir praturtinta jo šeimos narių. Muziejus įkurtas 1839 m. Jame 2500 radinių, kurie iš laikotarpių nuo neolito iki viduramžių. Pirmame kambaryje galima pamatyti neolito keramikos ir įvairias dievybių reprezentacija kartu su ritualiniais dubenimis. Antrame kambaryje daugiau keramikos su paukčių ir žuvų atvaizdais. Taip pat įvairių figūrėlių naudotų religinėse apeigose. Trečiame kambaryje yra ąsočių iš Mariono, gipsinių vazų, o ketvirtame kambaryje – viduramžių keramikos, stiklo dirbinių kolekcija bei juvelyrikos.
Hala Sultan Teke yra vakarinėje Larnakos Druskos ežero pusėje, trys kilometrai į vakarus nuo centrinės Larnakos. Ši mečetė – svarbi musulmonų piligrimystės vieta. Ji dedikuota pranašo Muhamedo žindyvės Umm Haram garbei, kuri, sakoma, mirė šioje vietoje nukritusi nuo asiliuko. Dabartinis mečetės pastatas pastatytas osmanų 1816 m. Larnakos Druskos ežeras – tai natūralus draustinis, tad pavasarį čia galima pamatyti didelius pulkus flamingų ir ančių. Vasaros metu vanduo išgaruoja ir lieka baltas tviskančios druskos sluoksnis. Ši vieta apjuosta pasivaikščiojimų takeliu iki Hala Sultan Tekke. Dėl gana chaotiškos Larnakos viešojo transporto sistemos, lengviausia iki ežero ir mečetės patekti savo paties transportu.
Archeologiniame Larnakos muziejuje saugoma kolekcija radinių iš aplinkinių regionų datuojamų nuo neolito iki romėnų epochos. Pirmajame kambaryje eksponuojamos skulptūros – pagrinde moteriški torsai ir terakotinės figūros. Kitame kambaryje laikoma keramikos kolekcija iš Kitiono (Larnakos senovinis pavadinimas) ir Livadijos. Taip pat mikėnų vazos ir bronzinių, molinių ir stiklinių ornamentų įvairovė. Dar čia yra neolitinių artefaktų iš Choirokoitijos ir stiklinių dirbinių iš romėnų eros. Netolise muziejaus yra archeologinė senovės Kitiono vietovė iš kur surinkta didžioji dalis kolekcijos. Čia galima pamatyti ciklopiškų sienų likučius ir šventyklų griuvėsius datuojamus 13 a. pr. Kr.
Larnakos fortas pastatytas 1625 m. tiesiai ant Larnakos kurorto promenados krašto. Fortas buvo naudojamas gynybai. Jis stovi ankstesnio viduramžių forto, iš kurio nieko neliko, vietoje. Britų kolonizacijos periodo metu fortas buvo paverstas kalėjimu. Šiandieną tai mažo Viduramžių muziejaus vieta, kur eksponuojama nedidelė ginklų kolekcija ir nespalvotos apylinkių nuotraukos. Užlipus ant pylimo galima pasižvalgyti į Viduržemio jūrą. Netoliese – Larmakos Didžioji mečetė, kuri kadaise buvo Šventojo kryžiaus lotynų bažnyčia ir yra datuojama 16a.
Kamares akvedukas pastatytas 1746 m. Jis tiekė Larnakai vandeni iki 1930 m. Kadaise buvęs sudėtingos vandens inžinerinės sistemos dalis akvedukas sukonstruotas vietinio osmanų valdytojo įsakymu. Jis panašus į tipinius romėnų eros akvedukus. 33 arkos besitęsiančios per žalius laukus – įspūdingas vaizdas. Verta ateiti čia vakarais, kai arkos švyti arba dienos metu, kai tarp arkų ganosi avys. Iki akveduko nuvykti galima įsėdus į bet kurį miesto autobusą vykstantį link K Cineplex.
Turkų kvartalas, dar kitaip vadinamas Skala – įdomiausias Larnakos rajonas. Jis prasideda ties Larnakos fortu ir tęsiasi į pietus. Apleista miesto gyventojų turkų po turkų invazijos į šiaurinį Kiprą 1974 m. Skala buvo užmiršta ir einant dešimtmečiams pradėjo griūti, tačiau netikėtai patyrė atgimimą, kai Larnakos amatininkų bendruomenė perkėlė čia savo dirbtuves. Kvartalui būdingi tradiciniai baltinti kalkėmis namai su spalvingais langų rėmais.
Stavrovouni vienuolynas yra į vakarus nuo Larnakos ant dantytos uolos viršūnės. Nuo čia galima pasigrožėti apylinkių vaizdais. Vienuolynas įkurtas 327 m. imperatorienės Helenos (imperatoriaus Konstantino motinos). Visa kalno vietovė ilgai buvo svarbi religinėse apeigose, o per graikų-romėnų laikotarpį viršūnėje buvo Afroditės šventykla. Imperatorienė Helena rėme vienuolyno statybą ir vienuolių nuosavybėje paliko Šventojo kryžiaus fragmentą. Tuo metu Kipras kentėjo nuo daugybės nuodingų gyvačių ir vietiniai krikščionys tikėjo, kad šventasis kryžius užkirto kelią gyvačių antplūdžiui. Per arabų antpuolius 15 a. vienuolynas buvo sudegintas iki pamatų. Dabartinis pastatas datuojamas 19 a. Tiesa, moterims į vienuolyną eiti draudžiama, nors joms galima aplankyti sodą ir Visų šventųjų bažnyčią.
Lefkara žymi savo nėriniais. Ji yra į vakarus nuo Larnakos. Čia puikiai išsilaikę rūmai, žavios kavinukės ir daugybė nėrinių parduotuvių. Lefkara žinoma dėl istorijos, kuria pasakojama, kad Leonardas da Vinčis 1481 m. čia nusipirko nėrinių Milano katedros altoriui. Vingiuotos gatvelės veda į Lefkaros vietinį muziejų, kur eksponuojamos tradicinio vietinio gyvenimo dioramos ir kur galima sužinoti kaimelio istoriją. Taip pat galima apsilankyti Arkangelo Mykolo bažnyčioje, kurioje laikomos kelios svarbios 12 a. ikonos. Kaimelį sunku pasiekti viešuoju transportu, tad geriausia išsinuomoti automobilį arba išsikviesti taksi.
Agia Napa vienuolynas pasak legendos buvo pastatytas virš olos, kur vietinis medžiotojas rado Mergelės Marijos ikoną. Tai vienas paskutiniųjų venecijiečių statinių Kipre. Vienuolynas įkurtas 16a. Venecijos didiko duktės, kuri čia atvyko ieškoti nuošalaus prieglobsčio po to, kai jos tėvas atsisakė leisti jai ištekėti už nekilmingojo. Ji pastatė dvi bažnyčias: vieną - katalikų, kitą – ortodoksų. Dabar jos abi po tuo pačiu stogu. Vidury kiemelio esantis fontano namas buvo pastatytas kaip jos kapas. Jame – jos tėvų, jos pačio ir liūto besivejančio elnią vaizdai. Bažnyčia išliko per osmanų turkų invaziją nenukentėjusi ir buvo naudojama, nors 18 a. ji buvo apleista. Įėjimas pietuose saugomas didžiulio sikamoro figmedžio, kuriam, sakoma, 600 metų. Nuo Larnakos iki Agia Napa kas valandą važiuoja autobusai.
Greco kyšulys yra tarp Agia Napa ir Protaras miesto. Tai piečiausias Kipro taškas su įspūdinga visos salos panorama ir nuostabia žygių trasa. Vietovė – tai nacionalinis parkas, kur daugybė suolelių skirtų prisėsti ir pasigrožėti vaizdais. Kranto takas prasideda Agia Napa mieste. Reikia tiesiog patraukti į pietus Kryou Nerou gatve iki žygio tako pradžios. Keliauti taku užtrunka tris su puse valandos. Laukinių gėlių mėgėjai gali išbandyti įvairius takelius, kurie išsišakoja nuo pagrindinio tako. Pavasarį čia auga daugybė laukinių orchidėjų.
Agia Napa įlankos paplūdimiai. Patys populiariausi Kipro paplūdimiai – salos pietuose aplink Agia Napa miestą. Geriausiai žinomas – Nissi paplūdimys. Tai ilga tobulai balto smėlio juosta su uolų atodanga. Verta pastebėti, kad Nissi grožis reiškia poilsiautojų minias vasarą. Siekiantiems pabėgti nuo šurmulio rekomenduojamas Kermia paplūdimys (2 km. į rytus nuo Agia Napa), kuris yra mažesnis, bet toks pat gražus arba Konnos paplūdimys (2 km. nuo Kermia paplūdimio), kuris puikiai tinka šeimoms su vaikais, nes jūra čia ramesnė nei visur kitur.
Protaras – vienas mėgiamiausių Kipro pajūrio kurortų šeimoms. Paplūdimiai čia, ypač Figmedžio įlanka, smulkaus balto smėlio ir ramaus vandens. Pats miestas alsuoja nerūpestingumo atmosfera. Jis toli nuo didesnių kurortų šurmulio. Maža Ayios Elias bažnyčia pastatyta ant viršūnės šalia pagrindinio kelio į miestą. Nuo čia atsiveria puikus visos pakrantės vaizdas. Kelionė autobusų iš Agia Napa iki Protaras trunka vos 20 minučių, tad iki čia nukeliauti ir grįžti atgal galima dar tą pačią dieną.