Trumpai apie Kosos regioną:
Kosas – jauki Graikijos sala Egėjo jūros pietryčiuose, į pietus nuo Kalymnos ir į šiaurę nuo Nissyros. Sala yra trečia pagal dydį Graikijos Dodekaneso salyne. Visą Kosą, kurio ilgis – 209 km, galima pamatyti per porą dienų. Todėl nenuostabu, kad čia patogiausia ir įdomiausia keliauti dviračiais, motoroleriais ir keturračiais motociklais.
Kosas garsus kaip medicinos „tėvo“ Hipokrato gimtinė, kuris čia gimė 460 m. per. Kr. ir įkūrė Koso Didžiąją medicinos mokyklą. Koso centre stovi labai senas, penkis šimtmečius matęs, platano medis, vadinamas „Hipokrato medžiu“, po kuriuo Hipokratas mokęs savo mokinius. Ir, nors šis 12 m skersmens platanas gali būti tik seniau čia stovėjusio medžio ar medžių įpėdinis, čia nuolat vyksta turistus ir vietinius gyventojus pritraukiantys renginiai. Nuo XIV iki XVI a. sala priklausė riteriams joanitams – tuo laikotarpiu buvo pastatyta didelė akmeninė Šv. Jono riterių pilis. Vėliau Kose šeimininkavo turkai, o nuo 1948 metų sala atiteko Graikijai.
Sala vilioja ir savo turtinga augmenija, maloniu vidutiniu klimatu. Koso žemės derlingumą lėmė jos vulkaninė kilmė – tuo sala garsėjo nuo senovės, kaip ir vyno bei šilko gamyba. Kose įsikūrę Asfendiou, Ammaniou, Antimahia, Kardamena, Kefalos, Marmari, Mastihari, Pyli, Tingaki miesteliai.
Kiti Graikijos regionai:
Rodo sala - kadaise buvusi svarbiu Graikijos ekonominiu ir kultūriniu centru, yra beveik prie pat Turkijos krantų. Šiais laikais turistus į salą vilioja puikiai derantis įvairių laikotarpių ir kultūrų palikimas: antika, viduramžiai ir dabartis.
Kreta - pati didžiausia Graikijos sala, kurią iš visų pusių supa nesibaigiančios smėlėtosios pakrantės, skalaujamos skaidraus Viduržemio jūros vandens. Klimatas šioje saloje – švelnus, subtropinis.
Korfu - tai Graikijai priklausanti sala, esanti šalia Jonijos jūros.Nepaisant legendų ir mitų, sala žavi turistus savo nuostabia gamta, architektūriniais paminklais, jaukia atmosfera bei draugiškais vietiniais gyventojais.
Zakintas - piečiausiai esanti ir trečia pagal dydį bei gyventojų skaičių Jonijos jūros sala. Sala pilna kontrastų – auksiniai paplūdimiai mainosi su uolėtomis pakrantėmis. Zakinte daug miškingų vietovių, gausu kalnų apaugusių pušimis ir derlingų lygumų. Šiaurėje, rytuose ir pietuose randama daug vaizdingų paplūdimių.
Santorini - Ar žinojote, kad visas Santorini salų kompleksas vis dar yra aktyvus ugnikalnis (toks pat kaip Méthana, Mílos ir Nísiros) ir tikriausiai vienintelis pasaulio vulkanas, kurio krateris yra jūroje? Santorini yra laikoma labiausiai paplitusi vieta romantiškam pabėgimui Graikijoje, nes pasaulyje nėra daug vietų, kur galėsite mėgautis puikiai skaidriais vandenimis, sėdint ant masyvaus aktyvaus vulkano rato jūros viduryje!
Salonikai - klestintis, triukšmingas, medžių žalumoje paskendęs didmiestis su daugybe modernių pastatų ir prekybos centrų, restoranų ir tavernų. Čia kasmet vyksta pripažinimo susilaukusi tarptautinė prekybos mugė.
Peloponesas – didelis pusiasalis Graikijos pietinėje dalyje. Nuo žemyno šiaurėje jį skiria Korinto ir Patrų įlankos, su juo jungia Korinto sąsmauka, kurią kerta Korinto kanalas. Norintiems pažinti graikų kultūros lopšį ir pasigrožėti kalnais bei įspūdingais tarpekliais Peloponesas yra tinkamiausia atostogų vieta.
Patrai – Peloponeso pusiasalio šiaurėje esantis Graikijos uostamiestis. Jis yra svarbus prekybinis centras ir kartais vadinamas "Vartais į vakarus", kadangi per šį uostą vyksta prekybiniai mainai su Italija ir kitomis vakarų šalimis.
Orai Kos saloje. Kada keliauti?
Kos saloje vyrauja švelnus klimatas visus metus ir nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens pakankamai šilta. Jau balandį Koso salos gyventojai ir lankytojai gali džiaugtis vidutiniškai 17 laipsnių šiluma, šilčiausia čia rugpjūtį (net apie 29 laipsniai šilumos), o ir rudenį šiluma ilgai nesitraukia, spalį dienomis dar galima sulaukti apie 25 laipsnius šilumos.
Ką pamatyri Kos saloje?
Asklepionas tai senovinis medicinos centras esantis 4 km. į pietryčius nuo Koso greta Platani kaimelio.Jis datuojamas 3 a. pr. Kr. I p. Asklepionas buvo pastatytas sveikatos ir medicinos dievo Asklepijaus garbei po žymaus senovės graikų gydytojo Hipokrato mirties. Būdingas šiai institucijai simbolis buvo gyvatė. Šios ligoninės gydytojai taip pat buvo ir šventikai ir šventovė buvo prieinama visiem norintiems pasimelsti. Asklepione buvo pirčių kompleksas, portikai su palatomis pacientams ir vieta, kur sunkūs ligoniai laukdavo Asklepijaus apsireiškimo, kuris juos išgydytų.
Neratzia pilis (Šv. Jono riterių pilis) buvo pastatyta iš vietinio akmens. Vis dar galima matyti senovinio miesto herbus ant mūro, keletą kolonų, pamatus ir apvadus. Į pilį patenkama perėjus įspūdingą tiltą. Keturi apvalūs vidiniai pilies bokštai išdėstyti kampuose. Pietryčių teritorija vis dar turi šaudymo angas ir įtvirtinimus. Neratzia pilies muziejuje eksponuojami seni užrašai, skulptūros ir altoriai. Muziejaus pastatas buvo atstatytas italų ir naudojamas kaip riterių sandėlis.
Romėnų odeonas buvo pastatytas apie 2-3 a. Jis buvo atrastas 20 a. pr. su gimnazija ir pirtimis. Odeono pirmosios devynios sėdimosios eilės vis dar iš originalaus marmuro. Jose sėdėdavo svarbūs piliečiai. Kitos penkios eilės skirtos paprastiems žmonėms pagamintos iš granito. Iš viso – 18 eilių vietų. Taip pat atrastos būdamos puikios būklės grindys, orkestro duobė, keletas skulptūrų.
Casa Romana (romėnų namai) demonstruoja helenistinių ir romėnų laikų architektūros stilių. Tai gražūs rūmai panašaus stiliaus, kaip pastatai rasti Pompėjoje. Pastatas datuojamas 2 a. Namas išsiskiria savo freskomis, puošniomis dekoracijomis ir statulomis. Casa Romana turi 36 kambarius ir 3 atriumus, kurie turėjo užtikrinti šviesos ir oro patekimą į aplinkinius kambarius. Kiekviename atriume yra po mažą fontaną. Pirmasis atriumas turi Asklepijaus skulptūrą, antrojo grindys dekoruotos delfinais ir jūros nimfomis, jo sienos padengtos marmuru. Trečiasis atirumas didžiausias iš visų. Jo grindys padengtos mozaikomis, o sienos su freskomis. Casa Romana yra Grigoriou Pemptou gatvėje Koso vakarinėje dalyje, arti odeono.
Hipokrato platanas auga priešais Neratzia pilį. Sakoma, kad po šiuo platanu sėdėdavo Hipokratas ir mokydavo savo mokinius. Medžio perimetras 12 m. Imtasi priemonių, kad medis būtų apsaugotas – žema sienelė su metaliniais turėklais verčia žmones laikytis atstumo.
Venecijietiška Antimachijos pilis iškilusi ant mažos kalvos šalia Antimachijos kaimelio į pietus nuo Koso miesto. Ji buvo pastatyta 14 a. pr. Išoriniai įtvirtinimai puikiai išsilaikę, nors praėjo daug šimtmečių. Vienintelis įėjimas į pilį yra šiaurinėje pusėje. Jis saugomas dvigubų vartų. Virš įėjimo matomas marmure išgraviruotas riterių simbolis. Pilies viduje galima pamatyti 16 a. Agios Nikolaos ir 18 a. Agia Paraskevi bažnyčias. Taip pat išliko namų pamatai. Iš pilies galima pasigrožėti apylinkių ir jūros vaizdais.
Koso archeologinis muziejus įsikūręs neoklasikiniame pastate pastatytame 1935 m. Tuo laiku Kosą ir Dodekanesės salas valdė italai. Eleftherias aikštėje įsikūręs muziejus išsikira savo architektūra. Jame eksponuojami radiniai iš Koso, Rodo ir mažesnių Dodekanesės salų rasti 20 a. pab, 21 a. pr. Tarp įspūdingiausių eksponatų – mozaikos, statulos iš Asklepiono, priešistorinė keramika, radiniai iš jauno atleto kapo datuojamo 3 a. pr. Kr., monetos, anaglifai. Tam, kad supažindintų su salos istorija muziejus organziuoja edukacines programas.
Loggia mečetė dar žinoma kaip Gazi Hassan Pasha mečetė buvo pastatyta 1786 m. Ji įsikūrusi Koso senamiestyje, aikštėje su Hipokrato medžiu. Manoma, kad ji anksčiau buvo bizantiška Agiou Georgiou bažnyčia. Mečetė išsiskiria maurų stiliaus baltu marmuro fontanu, kur tikintieji plaunasi kojas prieš įeidami į vidų. Pagrindinis mečetės įėjimas šiaurinėje pusėje. Minaretas yra šiaurės vakarų dalyje. Jo reljefe pavaizduotas Nemėjos liūtas.