Patarimai keliaujantiems į Meksiką

PINIGAI


Piniginis vienetas – pesas, kaina rašoma su $ ženklu. 1 pesas – 100 centavų. Pesas pririštas prie JAV dolerio. Kartais rasite kainas pažymėtas su NP. Tai reiškia naujuosius pesus, 1993 m įvestus dėl devalvacijos. Keitimo kursas yra maždaug 1 doleris = 11 pesų.


Geriausiai vežtis ir dolerių grynais, ir pinigų kortelėje. Grynieji suteikia atsiskaitymo laisvę, o kortelėje laikomi – saugumą. Kartais sunku gauti grąžą mokant stambiais banknotais, todėl patariama turėti apie 10-20 banknotų po vieną dolerį. Jais galima ir patogiai mokėti arbatpinigius, ir atsiskaityti už nedidelius pirkinius. Pinigus galima keisti beveik kiekviename aerouoste Meksikoje, jose dažniausiai keičiama pagal oficialų valiutų kursą. Jei keityklos uždarytos, dėl keitimo pasiteiraukite mašinų nuomos punktuose. Bet prieš tai būtinai pasitikrinkite, koks oficialus keitimo kursas. Kai kurios parduotuvės taip pat keičia pinigus. Valiutos keitykla vadinasi „Casa de Cambio“. Bankų keityklos paprastai dirba nuo 9 val. ryto iki 3-4 val. po pietų. Meksikoje priimamos beveik visos pagrindinės kreditinės kortelės, tačiau geriausiai atsiskaityti (jas dažniausiai priima) „Mastercard“ ir „Visa“. Vietinėse parduotuvėse ir kaimuose galima atsiskaityti tik grynaisiais.


MOKESČIAI


Nuo 2001 m. Meksika priėmė nutarimą imti apie 20 dolerių turisto mokestį vienam žmogui, kuris turi būti įtrauktas į lėktuvo bilieto kainą.


KAINOS


Kiek išleisite, priklauso nuo Jūsų poreikių, nors iš esmės kainos mažesnės nei Lietuvoje. Brangesnės sritys – Baja California, Monterrey ir Jukatano pusiasalio Karibų jūros pakrantė. Kitur išleistumėte apie 20-35$ per dieną. Leisdami sau prabangos: patogiai keliaudami, apsistodami aukštesnės vidutinės klasės viešbučiuose ir valgydami brangesniuose restoranuose išleistumėte vidutiniškai 60$ per dieną. Turistų dažniau lankomose vietose galima atsiskaityti ir doleriais, tokiu atveju kainos nurodytos USD$. Retais atvejais kainos nurodomos be 15 proc. pajamų mokesčio, kurį perkant prekę prisumuoja prie mokėtinos sumos.


Kainų pavyzdžiai:


1 kg tortiljų – 8,5 peso;
1 kg jautienos kumpio – 72 pesai;
1 km taksi – 12-27 pesai.
20 butelių alaus „Corona“ – 9 doleriai.


ARBATPINIGIAI


Vadinami „propinas“, galima pasirinkti, ar juos mokėti, bet iš esmės galioja 15 proc. taisyklė. Padavėjams mokama 10-20 proc., liokajui, nešikams mokamas 1 JAV doleris už krepšį. Yra gražus paprotys Meksikoje mokėti arbatpinigius kambarinėms, kiekvieną dieną tvarkančioms kambarį (1-2 JAV doleriai per dieną). Galite pasirinkti, ar duoti arbatpinigių taksi vairuotojams. Geriausia arbatpinigiams nešiotis banknotų po 1 JAV dolerį.


ETIKETAS


Meksikoje labai daug dėmesio skiriama mandagumo formoms. Beveik niekada nesutiksite arogantiškų ar nedėmesingų žmonių, o taktiškumas yra labai svarbus bendraujant. Meksikiečiai niekada nepasirodo nekantrūs, taip pat beveik niekada nebūna punktualūs, kaip tai suprantama Europoje. Dėl to atvykusieji turi būti pasiruošę bent pusvalandį palaukti susitarus susitikti su vietiniu, atsidarant įvairioms įstaigoms ir kt. Išimtis yra tik bulių kautynės, kurios visada prasideda punktualiai tada, kai jos numatytos. Kur benuvyktumėte, ore tvyros vien mandagūs posakiai. Tie, kurie stengiasi būti itin mandagiais, mėgaujasi gausybe šypsenų, geresniu aptarnavimu ir šiltesniu priėmimu. Meksikiečiai dažnai kviečia į svečius, bet jei nenurodo tikslaus laiko ir nepakartoja kvietimo, tai tik mandagumo forma. Jei iš tikro jus pasikviečia į namus, tai tikra pasitikėjimo išraiška. Jei svečias pagiria šeimininko daiktą, šis pasiūlo jį pasiimti. Tai taip pat tik mandagumo forma. Beveik visas problemas Meksikoje išsprendžia pasiūlyti pinigai, net ir oficialiose institucijose, ir tai nelaikoma kyšininkavimu. Meksikiečiai bendrauja dažniausiai arčiau nei per vienos rankos ilgį. Paplekšnojimas per petį ar nugarą labai dažnas ir priimtinas draugiškumo gestas. Nestipriu rankų paspaudimu sveikinasi vyrai, moterys ir net maži vaikai. Nespauskite stipriai – tai tolygu trinktelėjimui per veidą. Meksikoje kava patiekiama pabaigus valgyti. Jei norite kavos anksčiau, turite paprašyti. Sąskaitos niekada nesiūlo tol, kol klientas neprašo – tai taip pat mandagumas. Jie niekada jūsų neskubins, tad jei norite sąskaitą gauti iš karto pavalgę, paprašykite jos iš anksto.


VIRTUVĖ


Meksikietiškoje virtuvėje vyrauja aštrūs patiekalai, todėl pirmąsias dienas neskubėkite, kad skrandis priprastų prie naujo maisto. Meksikiečių virtuvės pagrindas:


tortiljos (tortillas) gaminamos iš kvietinių arba kukurūzų miltų. Naudojamos vietoj duonos, taip pat enchiladoms, iškeptoms keptuvėje kaip tacos arba ant grotelių kaip quesadillas.
Frijoles (pupelės) dažniausiai kepamos ir verdamos. Čili pipirai – kuo jie didesni, tuo švelnesnio skonio. Guacamole – avokadas, maišytas su svogūnais, čili pipirais ir kalendra. Patiekiamas kaip padažas arba garnyras. Salsa – padažas iš pomidorų, čili pipirų, kalendros ir svogūnų. Patariama vengti salsa habanero, jis itin aštrus. Tekila – dažniausiai pateikiamas margaritos pavidalu, gaunama iš agavos. Cerveza – meksikietiškas alus. Visada prieš valgydami paragaukite maisto, ar jis ne per daug aštrus. Rekomenduojama saugi pažintis su meksikietiška virtuve: quesadillas (keptos sulenktos tortiljos, įdarytos sūriu); enchilados (keptos tortiljos pomidorų ir čili padažuose, įdarytos daržovėmis, vištiena ar kiauliena. Be čili pipirų gana švelnios); žuvies patiekalai; tostados – plonos traškios tortiljos su guacamole, grietine, čili pipirais, vištiena ir kt. (patikrinkite, kokie ingredientai);
pupelės, ryžiai; tortos – meksikietiški sumuštiniai (patikrinkite, kokie įdarai)


VIZOS


Atvykstantiems iš Lietuvos vizų nereikia. Meksikos muitinėje sugaištama palyginus mažai laiko. Prieš atvykdami į Meksiką turite užpildyti FMT (turisto kortelę) ir bagažo deklaracijos formą, kurios pateikiamos oro uoste arba lėktuve. Labai svarbu nepamesti FMT, ji turi būti parodoma išvažiuojant iš šalies. FMT reikia pildyti didžiosiomis raidėmis, arba atitinkamą langelį pažymėti kryžiuku. Jei vežatės tik rankinį bagažą, muitinėje greičiausiai sugaišite dar mažiau laiko, jei neturite ką deklaruoti, muitinėje Jums einant užsidegs žalia šviesa, ir galėsite praeiti netikrinti.


ĮVEŽAMI IR IŠVEZAMI DAIKTAI


Besivežantiems iki 10 tūkst. dolerių deklaruoti pinigų nereikia, vežantis 10-30 tūkst. dolerių reikia pildyti deklaraciją muitinėje. Atvykus į šalį visose situacijose taikomi Meksikos įstatymai, pagrįsti Romos teise ir Napoleono kodeksu. Tai reiškia, kad kol neįrodyta, kad kaltinamasis nekaltas, jis laikomas kaltu. Meksikos įstatymai itin griežti dėl narkotinių medžiagų turėjimo ir gabenimo. Leidžiama turėti tik gydytojo išrašytus vaistus, kuriems iš anksto duotas Meksikos sveikatos departamento leidimas.


Į Meksiką neapmokestinant galima įsivežti (svarbesni daiktai):


400 cigarečių arba dvi dėžes cigarų (50) arba 250 g tabako pypkėms; Vieną filmavimo kamerą ir vieną fotoaparatą, nešiojamąjį kompiuterį ir pan. Elektroninius prietaisus
8 fotojuostas arba filmavimo kasetes; protingą kiekį kvepalų ir kosmetikos asmeniniam naudojimui; 2 litrus vyno buteliuose arba stipresnio gėrimo asmeniniam naudojimui;Dovanas, kurių bendra vertė ne didesnė nei 300 dolerių (neįskaitant elektros prietaisų) Išsivežti neapmokestinus galima prekių už 800$. Draudžiama išvežti archeologinius lobius, dokumentus ir istorinius daiktus, priklausančius nacionaliniam palikimui, taip pat laukinius augalus ir gyvūnus be atitinkamo įgaliojimo. Lėktuve galima gabenti šiuos daiktus (jei leidžia oro linijos): naminius gyvūnus, lazdas pasiremti ar skėčius (patikrintus, ar juose nepaslėpta nieko draudžiamo), žirkles nagams su dilde, saugius skustuvus, švirkštus (su vaistais ir firmine atspausdinta etikete, rodančia vaistus ar gamintoją), insulino leidimo sistemą; blakstienų suktukus.


BAGAŽAS


Leidžiama vežtis nemokamai du lagaminus: abiejų kartu perimetras neturi viršyti 297 cm. Vienas krepšys negali viršyti 157 cm perimetro bei 31,7 kg svorio. Vienas arba keli surišami ir kartu matuojami krepšiai negali viršyti 114 cm perimetro. Papildomai neapmokestinus vietoj šių krepšių galima vežti: dviračius, tam tikrą sporto įrangą, mažus muzikos instrumentus ir kt. su kai kuriais apribojimais. Jie bus skaičiuojami kaip vienas nepamokestintas krepšys, 140 cm perimetro ir 25 kg svorio. Jei tai bus daugiau nei du krepšiai, jie bus apmokestinami atitinkamu mokesčiu.


VIEŠBUČIAI


Dėl iškylančių klausimų apgyvendinant viešbutyje, ekskursijų pasirinkimo, išvykimo iš viešbučio grafiko ir pan. kreipkitės į partnerių atstovą, kurio telefoną gausite atvykę arba atmintinėje prieš išvykimą.


TRANSPORTAS


Meksikoje veikia vidinių skrydžių sistema, kursuoja verslo ir ekonominės klasės autobusai, taip pat mikroautobusai, kurių kaina svyruoja nuo 2,5 iki 4 pesų. Patariama miestuose naudotis oficialiais taksi (Sitio), nes gana dažni apiplėšimai. Užmiestyje dažniausiai susišnekėsite su vairuotoju tik ispaniškai.Viešojo transporto priemonės, ypač taksi, miesto autobusai dažnai nepaiso eismo taisyklių ir netgi važiuoja per raudoną šviesoforo šviesą. Važiavimas taksi pakankamai nebrangus, mokestis priklauso nuo zonos, kurioje važiuojate. Kadangi taksometrai dažnai tikrinami, jie veikia tinkamai.


SAUGUMAS


Kartais būna pavienių išpuolių tam tikrose zonose, ypač Čiapaso, Guerrero ir Oaxaca valstijose. Nusikalstamumas, ypač didžiuosiuose miestuose, palyginti didelis. Turistai turėtų saugotis ir būti už save atsakingi. Brangių daiktų geriau nesinešioti. Pinigų imti tik tiek, kiek tam kartui reikia. Brangius daiktus saugoti seifuose, nes dažnos vagystės iš viešbučių kambarių ir siautėja kišenvagiai, ypač viešajame transporte. Dažni padirbtos valiutos atvejai. Nevaikščioti po vieną ir ypač naktį.


PIRKIMAI


Pirkdami derėkitės panašiai kaip ir Lietuvoje, bet nepersistenkite. Galite derėtis dėl mašinos ar suvenyrų, turguose bei taksi, kuriuose neįjungtas taksometras, tačiau negalima derėtis restoranuose, vaistinėse, didelės parduotuvėse ir pan. Visada išlikite mandagūs, kantrūs ir neužmirškite šypsotis.


ELEKTRA


Meksikoje naudojama tokia pat elektros srovė, kaip JAV, t. y. 120 V, 60 Hz kint. srovė. Naudojami dviejų tipų kištukai (žr. žemiau). Kištukų keitiklių ir srovės adapterių galima įsigyti elektros prekių parduotuvėse. Geresniuose viešbučiuose yra srovės adapteriai ir kištukų keitikliai.


Matavimo vienetai - Meksikoje naudojama metrinė sistema.


SVEIKATA


Dauguma turistų neserga, tačiau beveik radikaliai pakeitus mitybą, klimatą, laiko zoną kartais organizmas tiesiog neatlaiko streso. Jei reikia gydytojo, teiraukitės viešbutyje, dažniausiai Jums bus pasiūlomas dvikalbis gydytojas (mokantis anglų). Primygtinai rekomenduojamas sveikatos draudimas.


Meksike, kur aukštuma siekia apie 2316 m virš jūros lygio, ir kitur daugumai žmonių reikia adaptacijos periodo. Atsidūrę tokiame aukštyje virš jūros lygio galite pajusti energijos trūkumą, dusulį, kartais galvos svaigimą, galvos skausmą ir nemigą. Turintys širdies problemų prieš kelionę turėtų pasikonsultuoti su gydytoju.


Montesumos kerštas – tai taip vadinamas kartais atsirandantis virškinamojo trakto sutrikimas dėl neįprastų, tačiau iš esmės nekenksmingų bakterijų patekimo, prie kurių organizmas nespėja prisitaikyti. Žmonės viduriuoja, vemia, skauda skrandį. Būtina gerti daug skysčių.
Profilaktikos ir gydymosi priemonės


Prieš, per ir po kelionės į Meksiką vartoti „natūralius“ vaistus: jogurto tabletes arba jogurtą, papajas, Pepto bismolį, skystą arba tabletėmis, gerti ramunėlių arbatą (te de Manzanilla). Taip pat venkite gerti vandenį iš krano. Meksikoje pirkite vandenį buteliuose. Visada prieš valgydami nusiplaukite rankas. Venkite per daug saulės ir alkoholio. Popietėmis pasidžiaukite „siesta“, kad išvengtumėte karščiausio dienos meto.


Deginimosi patarimai: pirmą kartą būkite saulėje ne ilgiau 10 minučių. Saulė aktyviausia nuo 10 ryto iki 2 dienos. Be abejo, neužmirškite saulės akinių ir kitų nuo UV apsaugančių priemonių.


KĄ PATARTINA TURĖTI


Pasiimkite lengvų, nereikalaujančių ypatingos priežiūros drabužių. Geriausia nesiglamžančios medžiagos – tikra vilna, medvilniniai nėriniai, parašiutinis šilkas ir geros kokybės sintetika. Raštuoti drabužiai slepia dėmes. Maudymosi kostiumų nereikėtų nešioti kitur nei prie baseino ar paplūdimyje. Taip pat pasiimkite kažką šiltesnio apsirengti, jei planuojate vykti į kalnus. Neužmirškite akinių nuo saulės bei kitų apsauginių priemonių.


TELEFONAI


Tarptautinių skambučių kaina dažniausiai beveik dvigubinama. Geriausiai skambinti naudojantis tarptautinėmis taksofono kortelėmis, taip išvengiant šio mokesčio. Meksikoje veikia Lietuvos ryšio operatorių partnerių paslaugos, prieš kelionę teirautis savo ryšio operatoriaus. Norint paskambinti iš Meksikos į Lietuvą, reikia rinkti (00 370) xxxxxxxx arba +370 xxxxxxxx (abonento telefono numeris). Jei tapote nusikaltimo auka, turite kreiptis į bendruomenės kaltintoją (Agente del Ministerio Publico), kuris apie įvykį praneša prokuratūrai. Artimiausio bendruomenės kaltintojo adresą Jums pasakys bet kuris policininkas arba Meksikos valdininkas. Jei nekalbate ispaniškai, reikalaukite vertėjo. Atsitikus nelaimei, bendras pagalbos numeris 060, bet juo ne visada atsiliepiama. Jei važiuojate mokamu keliu, galite paskambinti Žaliesiems angelams (01) (55) 5250-8221.




Kelionės į Meksiką nuo


2759 €

Kelionės