Patarimai keliaujantiems į Maroką

PATARIMAI


ELEKTRA


Elektros įtampa yra 220 V.


PAŠTAS


Pašto darbo laikas: 8.30–16.00. Telefono automatuose naudojamos kortelės, kurių galima įsigyti pašte arba kitose prekybos vietose. Tarptautinis kodas, skambinant į Maroką, yra 212, tarptautinis kodas, skambinant iš Maroko, yra 00.
Skambinant į Lietuvą, reikia rinkti: 00 370 + miesto kodas Lietuvoje + abonento telefono numeris. Taksofonų Agadyre yra, bet ne visi skirti skambinti į užsienį. Geriausia skambinti iš įstaigų, kurios vadinasi TELEBUTIQUE. 


PINIGAI


Maroko piniginis vienetas – Maroko dirhamas (MAD). Cirkuliuoja 20, 100, 200 nominalų banknotai, 5, 10, 20, 50 santimų vertės monetos ir 1, 2, 5, 10 dirhamų monetos. Pinigus keičia bankai, viešbučiai, oro uostų keityklos. 
1 euras = 11,15 MAD (2006 m. gruodis). Išsivežti iš šalies Maroko dirhamus draudžiama. Išvykstant iš šalies, vietinę valiutą būtina išsikeisti į eurus.


BANKAI


Bankų darbo laikas: 8.15–11.30 ir 14.15–17.00 val. 


PARDUOTUVIŲ DARBO LAIKAS


Nuo 9.00–12.30 ir nuo 16.00–19.30 val. Didieji prekybos centrai veikia nuo 9.00 iki 21.00 val. Mažesnės parduotuvės griežtų darbo laiko taisyklių neturi. Agadire dažniausiai didžiosios parduotuvės dirba iki 22.00 val., kai kurios užsidaro anksčiau. Prekyvietės atidaromos ir uždaromos priklausomai nuo vietos ir turistų gausos, dažniausiai jose prekiaujama iki 21.00 val., bet apie tai sprendžia savininkai.


GERIAMASIS VANDUO


Vandentiekio vandens gerti nerekomenduojama. Geriamojo vandens, išpilstyto į butelius, galima nusipirkti. Jis nebrangus ir yra gero skonio. 


ARBATPINIGIAI


Arbatpinigiai restoranuose gali būti įtraukti į sąskaitą (10 %). Jei arbatpinigiai nėra įtraukti į sąskaitą, pagal tradiciją padavėjams ar viešbučio tarnautojams paliekama apie 10 % nuo sąskaitos sumos (priklausomai nuo aptarnavimo kokybės). Turistams nereikėtų gailėti arbatpinigių ir vairuotojams, su kuriais jie važiuoja į ekskursijas. Trumpa ekskursija, kuri tęsiasi pusę dienos, – 5 dirhamai, visą dieną – 10 dirhamų, 2 dienas – bent 20 dirhamų. Jei fotografuojami keistuoliai Marakeše, kurie visaip stengiasi nustebint turistus savo išmonėmis, jiems reikėtų už tai sumokėti 5 dirhamus.


APRANGA


Apranga įprasta. Marokiečiai jau pripratę prie vakarietiško apsirengimo būdo. Svarbiausia, kad pačiam turistui būtų patogu. Rengiantis reikia atsižvelgti į tai, kad Maroko ekskursijose dieną būna labai karšta, o vakare vėsu. Vykdami į ekskursijas, pažintines keliones, pasiimkite šiltesnių drabužių, avėkite patogią avalynę, nešiokite galvos apdangalus, akinius nuo saulės.


SVEIKATA


Staigios ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju kreipkitės į gydytoją arba išsikvieskite jį per viešbučio administratorių. Vykdami į kelionę, įsigykite medicininių išlaidų draudimą. Atidžiai perskaitykite visą informaciją, pateiktą Jūsų draudimo polise, išsiaiškinkite, kokia yra nustatyta draudimo išmokos mokėjimo tvarka (kokie dokumentai turi būti pateikiami Jūsų draudimo kompanijai, nutikus draudiminiam įvykiui, jeigu sąskaitas apmokate patys). Dažniausiai draudimo kompanijos už medicinos paslaugas reikalauja šių dokumentų: gydytojo pažymos, kurioje nurodyta diagnozė, gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir antspaudu, vaistų receptų ir vaistų apmokėjimo kvitų. Sumokėti pinigai bus grąžinti laiku pateikus draudimo kompanijai reikiamus dokumentus. Privalomų skiepų keliautojams nėra. Dėl papildomos informacijos kreipkitės į savo gydytoją arba skambinkite į „Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centrą“ telefonu 8~5 2159273.


ATSARGUMAS


Visada nešiokite galvos apdangalą, akinius nuo saulės, tepkitės apsauginiu kremu. Bent jau pirmosiomis dienomis venkite ilgai būti saulėje, nes galite greitai perkaisti. Negerkite labai šaltų gėrimų, nes temperatūrų skirtumas gali sukelti anginą. Pinigus, brangenybes, pasą rekomenduojama saugoti viešbučio seifuose. Viešbutyje brangius daiktus (dokumentus, bilietus, didesnes pinigų sumas ir kt.) patartina laikyti viešbučio seife. Paplūdimyje taip pat nederėtų palikti daiktų be priežiūros.


FOTOGRAFAVIMAS


Griežtai draudžiama fotografuoti ir filmuoti karinius ir kitus valstybinės paskirties objektus. Vietiniai gyventojai mėgsta fotografuotis už atlygį, 3–5 dirhamus, bet prieš tai jų būtinai reikia atsiklausti.


TRANSPORTAS


Kurortuose populiariausia susisiekimo priemonė – taksi. Važiuoti taksi nėra brangu. Dauguma jų turi taksometrus. Nedideli taksi, vežantys iki 2–3 keleivių kurorto ribose, kainuoja apie 10 MAD dieną ir 20 MAD naktį. Dėl kelionės kainos siūloma tartis prieš įsėdant į taksi. Automobilių nuoma. Automobilio nuoma 1 parai, priklausomai nuo automobilio tipo, svyruoja nuo 40 iki 180 ir daugiau eurų. Nuomotis automobilį gali asmuo, sulaukęs 21 m. amžiaus ir turintis tarptautines vairuotojo teises.

Įvežamų daiktų apribojimai. Į Maroką draudžiama įvežti daugiau nei: 1 litrą alkoholinių gėrimų, 200 vnt. cigarečių arba 250 g tabako. 


RAMADANAS


Marokas – musulmoniškas kraštas, todėl svečiai turėtų gerbti islamo papročių tradicijas (ypač per ramadaną). Ramadanas yra devintasis mėnuo pagal islamo mėnulio kalendorių. Jo metu musulmonai 30 dienų nuo saulės patekėjimo iki nusileidimo privalo susilaikyti nuo valgymo, gėrimo, rūkymo ir lytinių santykių. Pasninkas neprivalomas ligoniams, keliaujantiesiems, nėščioms ar kūdikį maitinančioms moterims.  Skaičiuojant pagal musulmonus, dabar yra 1427 metai. Ramadano laikotarpis pernai prasidėjo rugsėjo 24 d. ir tęsėsi iki spalio 23 d. Šiemet jis prasidės maždaug nuo rugsėjo 12 d. ir tęsis iki spalio 11 d., bet tiksli data sužinoma pagal mėnulio fazę.  Per ramadaną alkoholis nevartojamas, tad valstybinėse parduotuvėse šiuo laikotarpiu nėra galimybių įsigyti alkoholinių gėrimų (dažniausiai jų įsigyti galima tik viešbučių kavinėse). Dieną dauguma kavinių ir restoranų būna uždaryti, bet vakare, saulei nusileidus, visas gyvenimas vėl atgyja, visi pradeda dirbti. Agadire kai kurie restoranai veikia, bet kitose šalies vietose – ne. Diskotekos taip pat veikia, tik ribojamas alkoholio pardavimo laikas baruose. Įstaigų, bankų, parduotuvių darbo laikas per ramadaną – iki 15 val. Per ramadaną turistiniai objektai taip pat atsidaro vėliau, o užsidaro anksčiau. Ramadano metu turistai neturėtų viešai gerti ar valgyti gatvėse, o juolab rūkyti! Be to, ramadano metu nuo 18.15 iki 19.00–19.15 viskas užsidaro, taksi nevažiuoja, nes visi musulmonai valgo vakarienę ir meldžiasi, tik tada grįžta prie darbų.




Kelionės į Maroką nuo


1700 €

Kelionės