SVEIKATA
Pasirūpinkite savo sveikata iš anksto. Būtinai apsidrauskite. Jei sergate lėtinėmis ligomis, pasitarkite su gydytoju, ar kelionė Jums nepakenks. Nepamirškite skiepų! Pradėkite planuoti skiepus nors prieš 4-5 mėnesius, kadangi kai kuriuos skiepus reikia kartoti kas kelis mėnesius. Rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A ir B, vidurių šiltinės, meningokokinės infekcijos. Nepamirškite, jei reikia, atnaujinti kitų vakcinų (difterijos, stabligės, poliomielito ir kt.) Daugiau informacijos ieškokite http://www.saugikelione.lt Madagaskare yra didelė maliarijos rizika, todėl pagalvokite apie profilaktines priemones (vaistus, repelentus, drabužius ir kt.). Apskritai šalyje toliau nuo Antananarivo medicininės paslaugos prastos, todėl geriausia su savimi turėti reikiamų vaistų, kuriuos laikykite originaliuose įpakavimuose. Būtinai pasiimkite vaistų nuo pilvo skausmo, viduriavimo, rehidracijos miltelių. Jei lipsite į kalnus, darykite tai neskubėdami ir tinkamai adaptuokitės, kad išvengtumėte aukščio ligos (dusulio, galvos skausmo ir svaigimo, sumišimo, silpnumo, mieguistumo ir kt.). Pajutę šiuos simptomus nustokite kilti ir pasistenkite nusileisti žemiau. Madagaskare vanduo turi būti naudojamas tik iš sandariai uždarytų butelių. Nevartokite nevirinto vandens maitinimo įstaigose, taip pat venkite ledukų. Jei nesate tikri, kad vanduo buvo virintas, negerkite. Negerkite nevirinto pieno ir nevalgykite pieno produktų. Daržoves stenkitės valgyti virtas ar keptas, vaisius luptus. Žuvį ar mėsą valgykite tik gerai iškeptą. Prieš valgį nusiplaukite rankas, geriausia tam tinka specialios dezinfekcinės servetėlės. Neperdozuokite svaigiųjų gėrimų, karštyje nuo jų greitai pasidaro bloga.
Tinkamai apsisaugokite nuo saulės, kuri Madagaskare labai karšta. Turėkite akinius nuo saulės su UV filtru, atviras kūno vietas tepkite kremu nuo saulės. Deginkitės saikingai ir pradėkite neilgomis (5-7min) saulės voniomis po truputį ilgindami deginimosi laiką. Venkite maudytis gėlo vandens telkiniuose, nes Madagaskare pasitaiko bilharciozės atvejų. Įsitikinkite, ar baseinai yra tinkamai chloruojami.
KĄ PATARTINA ŽINOTI
Kelionei rinkitės paprastus ir patogius drabužius, nereikalaujančius priežiūros. Stenkitės rinktis natūralius pluoštus: medvilnę, vilną, šilką. Neišvažiuokite iš namų nepasiėmę ir ko nors šiltesnio, nes kai kada Madagaskaro oras gali būti nenuspėjamas. Nepamirškite galvos apdangalo ir akinių nuo saulės. Pasiimkite ir pieštukų bei tušinukų vietinių vaikams.
TELEFONAI
Mobilus ryšys šalyje nėra plačiai išvystytas - ryšio zonos dengia didžiuosius miestus ir pagrindinius kelius, skambučių kainų teiraukitės savo mob. ryšio operatorių. Geriausia įsigyti telefono kortelę ir skambinti iš telefonų būdelių. Norėdami paskambinti į Lietuvą, rinkite 00370, miesto kodą ir abonento numerį. Atsitikus nelaimei Antananarive, reikia skambinti 117 ar 22-357-09, 22-357-10, 22-227-35. Greitąją medicinos pagalbą kviesti Antananarive 22-425-66, 22-425-69, 22-625-66, 22-329-56. Tačiau greitoji dažniausiai atvažiuoja labai negreitai.
Atsitikus nelaimei kreipkitės į vietinius gyventojus ar policininkus, valdininkus.
PINIGAI
Madagaskaro piniginis vienetas yra ariaras (Malagaso ariaras). Šalyje kainos rašomos su „Ar“ arba „MGA“ simboliais. Ši valiuta gana nauja, todėl dar vis pasitaiko Malagaso frankų (MGF), kuriais nebegalima atsiskaityti, tačiau iki 2009 metų įmanoma pasikeisti bankuose. Vertėtų turėti smulkių banknotų, nes neretai prekeiviai neturi ar nenori duoti grąžos. Keitimo kursas yra apie 1€ - 2617 Ar. Valiutą geriausia pirkti bankuose ir oficialiuose keitimo biuruose, viešbučiuose ir Antananarivo oro uoste. Tačiau ne bankuose kursas blogesnis. Kartais pasitaiko vietinės valiutos banknotų trūkumas. Banko darbo laikas dažniausiai: pirmadienis – penktadienis 08:00–14.00 ir 14:00–16:00. Svarbu prisiminti tai, kad ariaras atgal į eurus ar dolerius nėra keičiamas. Kreditinėmis ir debetinėmis kortelėmis (American Express, MasterCard, Visa) galima atsiskaityti didžiųjų Madagaskaro miestų geriausiuose viešbučiuose, kai kuriose parduotuvėse. Tačiau apskritai kortelės nėra paplitusios ir visur kitur atsiskaitoma grynaisiais. Bankomatus galima rasti tik didžiuosiuose miestuose, todėl patartina visada su savimi turėti pakankamą kiekį valiutos, o kortelę - tik saugumo sumetimais atsargai. Kelionės čekiai gali būti keičiami bankuose ir daugumoje geresnių viešbučių. Tačiau ne Antananarive juos išsikeisti gali būti sunku. Geriausia juos turėti eurais arba doleriais.
KAINOS
Madagaskaras yra palyginus pigi šalis ir kainos joje mažesnės negu Lietuvoje. Žinoma, išleistų pinigų suma priklausys nuo Jūsų asmeninių poreikių. Brangiausia yra Antananarive ir kituose didesniuose šalies miestuose bei kurortuose. Turistinių objektų įėjimo kainos yra nemažos ir gali siekti 10$.
Kainų pavyzdžiai:
Įvairūs užkandžiai: 1-3$,
Lengvi pietūs 3-5$,
Pietūs gerame restorane 5-10$.
Litrinis butelis vandens 0,50$,
300 ml vaisvandenių 0,5-1$,
Butelis alaus 1-2$,
Taksi (taxi-brousses)~10$ dienai
ARBATPINIGIAI
Arbatpinigiai nėra privalomi Madagaskare, ar juos duoti padavėjams, taksi vairuotojams, viešbučiuose – renkatės jūs. Tačiau gražus gestas yra „suapvalinti“ savo sąskaitas, ar pridėti 10% arbatpinigių nuo reikiamos sumos. Tai, kas Jums tik keli centai, yra dideli pinigai malagasams.
ETIKETAS
Mandagus pasisveikinimas, domėjimasis savijauta ar šeima yra labai svarbi bendravimo dalis Madagaskare. Net jei klausiate kelio ar tik užbėgate į parduotuvę, nepasisveikinti su žmogumi yra labai nemandagu. Dažniausiai užtenka paprasto angliško „how are you“? Žinoma, sukelsite tikrą sensaciją pasisveikinę malagasų kalba „Inona no vaovao?“ ar „labas“ - „Manao ahoana“, „Salama“. Prisiminkite: imti, duoti, valgyti (jei nėra stalo įrankių) tik dešiniąja ranka. Malagasai šia ranka atlieka „švarius“ darbus, o kairioji ranka tinka prausimuisi. Bet kokie pykčio ar meilės reiškimai (bučiavimasis, susikabinimas rankomis) nėra priimtini viešumoje Madagaskare.
Nefotografuokite policininkų ir karininkų ar su jais susijusių pastatų, transporto. Jei fotografuojate vietinius, paprašykite jų leidimo. Kai kurie žmonės už nuotrauką gali paprašyti dovanėlės. Vaikui galėtumėte padovanoti rašiklį ar pieštuką. Pati geriausia dovana – atsiųsti jo nuotrauką. Neretai tai gali būti pirmas kartas, kai vaikas ar net suaugęs pamatys savo atvaizdą popieriuje.
Madagaskare laikas lyg sustoja. Todėl sąvoka „punktualumas“ malagasams yra be galo laisva. Todėl nenustebkite, jei parduotuvė neatsidaro laiku, nesulaukiate žmogaus susitikime ar neatvažiuoja jūsų transportas. Taip pat dėl to nepykite. Transporto priemonės taip pat nepajudės iki tol, kol nebus pilnai pripildytos žmonių.
Malagasai labai draugiški žmonės ir turbūt šypsosi daugiausia visame pasaulyje. Svarbiausia, kad viską daro be galo nuoširdžiai. Ypač tai galima pajusti tolėliau nuo didesnių miestų. Nenustebkite, kad jus nuolat lydės mojuojančių rankų miškas, šviečiančios šypsenos ir „Bonour vazaha!“(sveikas, atvykėli!). Atsakykite tuo pačiu, net nustebsite, kiek galite laimėti nuoširdžia šypsena. Vietiniai kaimeliuose yra labai svetingi. Jie gali Jums pasiūlyti lovą ar vietą kaimelio šventėje. Labai gražus gestas yra pasitarti su šeimos galva ar miestelio vyresniuoju kaip galėtumėte atsidėkoti, tačiau atsidėkoti pinigais reiškia įžeidimą.
Madagaskare be valstybinio įstatymo veikia visa galybė vietinių tabu fady, stenkitės juos gerbti ir sekti, nors dažnai tai labai sunku. Fady gali skirtis net šalia esančiuose kaimeliuose.
VIRTUVĖ
Madagaskaro virtuvėje dominuoja švieži vaisiai (šimtai bananų rūšių), daržovės ir dideli kiekiai ryžių. Pakrantėse dažniau valgoma žuvis, jūrų gėrybės (omarai, krabai, austrės, krevetės ir kt.). Mėsa taip pat yra dažna patiekalo sudedamoji dalis. Malagasų „duona“ yra ryžių paplotėliai. Desertams dažnai valgomi vaisiai arba geriamos jų sultys. Valgio pabaigoje geriama kava, kuri dažniausiai yra labai gera, padaryta vietinių ir patiekiama labai saldi su kondensuotu pienu. Taip pat geriamas vietinis jogurtas. Kai kurie malagasų patiekalai: Romazava – mėsos (dažniausiai jautienos) ir daržovių troškinys, pagardintas imbieru. Ravitoto – kiaulienos troškinys su manijoku. Šie du patiekalai yra malagasų nacionaliniai.
Lasopy – tiršta ir soti daržovių sriuba. Šią sriuba pradedamas valgis. Troškiniai iš ryžių, degintų ryžių ranonapango ir vištienos, kiaulienos ar jautienos.
Laoka – ryžiai su vištiena, pupelėmis ar kiauliena ir ryžių nuoviru. Vary Amin Anana – ryžiai su prieskoniais ir daržovėmis su sakay (labai aštriais raudonaisiais pipirais). Desertai iš ličio vaisių, ananasų, melionų (kantalupų), braškių ir daug kitų, paskaninamų vanile. Tiko – Tiko vaisiaus sultys, labai populiarios tarp vietinių. Populiarios įvairios vaisių sultys, ypač ličių.
Betsabetsa - stiprios alkoholinės cukranendrių sultys. Labai populiarios rytinėje pakrantėje. Trembo – fermentuotos kokoso sultys, stiprios, alkoholinės. THB (Three Horses Beer) – populiariausias Madagaskaro alus. Queens – silpnesnis Madagaskaro alus. Vegetarams: Madagaskare galima rasti maisto be mėsos. Tačiau dažnai net pačiame paprasčiausiame padaže ant daržovių gali būti truputis mėsos ar mėsos riebalų. Kai užsakinėjate maistą, naudokite frazę: „Tsy misy hena“ (be mėsos). Tačiau būkite atlaidūs malagasams, jei jie Jūsų vis vien nesupras.
VIZOS
Lietuvos piliečiams keliaujant į Madagaskarą vizos reikia. Lietuvoje Madagaskaro ambasados nėra, todėl geriausia vizų darymą patikėti kelionių agentūroms. Norint gauti šalies turistinę vizą, jums reikės abiejų, į priekį ir atgal, lėktuvo bilietų rezervacijos kopijos, viešbučio rezervacijos kopijos, 4 vienodų nuotraukų ir paso, kuris turi galioti bent 6 mėnesius ilgiau nei vizos galiojimo trukmė. Viza dažniausiai išduodama per 2 savaites, jos galiojimo trukmė 90 dienų, geriausia ja pasirūpinti iš anksto. Daugkartinio įvažiavimo vizos yra brangesnės. Vizą taip pat galima bandyti gauti pačiame Antananarivo oro uoste, tačiau tuomet rizikuojate užtrukti ar susidurti su įvairiomis nenumatytomis biurokratinėmis problemomis. Oro uoste turite pereiti pasų ir vizų kontrolę. Jei keliaujate iš geltonojo drugio endeminių šalių, turite turėti vakcinacijos sertifikatą, kad nuo ligos pasiskiepijote. Kitaip nebūsite įleisti į šalį. Sertifikatą tikrina po pasų kontrolės.
ĮVEŽAMI, IŠVEŽAMI DAIKTAI
Jei į šalį vežatės daugiau nei 10 000 € pinigų sumą, ją būtina deklaruoti muitinėje oro uoste. Madagaskare dažnai bausmės griežtesnės nei Lietuvoje. Žmogus, net netyčia pažeidęs Madagaskaro įstatymus, gali būti suimtas ir įkalintas. Labai didelės bausmės skiriamos už narkotinių medžiagų laikymą, naudojimą ar gabenimą. Daiktų įvežimo/išvežimo tvarka Madagaskare (svarbesni daiktai): Asmuo daugiau nei 21 metų amžiaus nemokamai gali: Įvežti: 500 cigarečių ar 25 cigarus, arba 500 g tabako, vieną butelį alkoholinio gėrimo, parfumerijos gaminių – nedidelį kiekį asmeniniam naudojimui. Išvežti: 100g vanilės, ne daugiau kaip 1 kg brangiųjų ir pusbrangių akmenų, kurie turi turėti pirkimo čekius. Bet kokios įvežamos ar išvežamos daržovės turi būti deklaruotos. Gyvūnai turi turėti veterinaro sertifikatą. Katės ir šunys turi būti paskiepyti nuo pasiutligės. Ginklus galima gabenti tik turint specialius leidimus.
Negalima įvežti ir išvežti:
Lėktuve rankiniame ir paprastame bagaže leidžiama vežtis tuos daiktus, kuriuos leidžia gabenti skrydžių bendrovė.
VIEŠBUČIAI
Viešbučių tinklas dengia didžiuosius Madagaskaro miestus, tačiau gerų viešbučių nėra daug. Kaimo vietovėse Europietiško stiliaus nakvynių vietų beveik nėra. Dažnai 5 žvaigždučių viešbutis Madagaskare atitinka 3* tarptautinio standarto viešbutį. Yra ir ravinala (keliautojo delnų) klasifikavimo sistema, naudojama kaimo vietovių apgyvendinimo įstaigose. Jei iškiltų klausimų apgyvendinant viešbutyje, ekskursijų pasirinkimo, išvykimo iš viešbučio grafiko ir pan. Kreipkitės į partnerių atstovą, kurio telefoną gausite atvykę arba atmintinėje prieš išvykimą.
TRANSPORTAS
Oro transportas: Air Madagascar skraidina į 51 miestą ir vietovę saloje. Antananarivo oro uostas saloje svarbiausias. Skraidinami Boeing 737, HS 748 ir Twin Otters lėktuvais. Lėktuvai dažniausiai skraido laiku ir yra saugūs. Lėktuvuose nėra sužymėtų vietų, o skrydžiai dažniausiai yra pilni ir perpildyti (over-booking). Todėl bilietus geriausia pirkti iš anksto. Galima vežtis 20 kg bagažo ir vieną krepšį kaip rankinį bagažą. Žemės transportas: keliai labai prasti, tačiau tarp didesnių miestų yra ir geresnių. Gatvėse dažnai vyrauja visiems suprantamas (išskyrus turistui) chaosas. Saloje yra 5 traukinių linijos. Pati gražiausia Antanarivas–Toamasina linija, einanti per stačius kalnus, atogrąžų miškus, nedidelius kaimelius. Pirmos klasės vagonai turi oro kondicionierius. Kitose linijose galima išsinuomoti specialiai turistams skirtus traukinukus. Tačiau dėl prastos geležinkelio linijų priežiūros dažnai traukiniai nevažinėja.
Autobusų tinklas labai platus, tačiau jie būna sausakimši, neturi sužymėtų vietų. Patys autobusai gali būti labai seni ir nesaugūs, važinėja labai nepunktualiai.
Nuomuoti mašiną Madagaskare ir važiuoti patiems nepatartina, geriau nuomotis mašiną su vairuotoju. Keliai dažnai labai blogi, painūs ar net nepravažiuojami. Galima išsinuomoti ir motociklus, tam reikia turėti vairuotojo pažymėjimą. Taksi: labai populiari ir pakankamai nebrangi transporto priemonė. Yra du taksi tipai: taxi-be – greiti, patogūs, bet brangesni taksi-autobusiukai ir taxi-brousse – autobusiukai, kurie yra pigesni, bet lėtesni, dažnai stoja ir prirenka žmonių tiek, kiek telpa. Važiuojant taksi, arbatpinigiai nebūtini. Būtina susitarti dėl kelionės kainos. Populiaru nuomotis taksi visai dienai, kainuos nuo 10 $. Rikšos (pousse-pousse) – kainos nekontroliuojamos, dažniausiai traukiamos žmonių. Vandens transportas: labai išvystytas ir vandenyne, ir upėse. Užtikrina nepakartojamus įspūdžius.
SAUGUMAS
Madagaskaras, palyginus su likusia Afrika, pakankamai saugi šalis. Tačiau su savimi nesinešiokite didelių pinigų sumų ar vertingų daiktų, geriausia juos palikti viešbučių seifuose. Saugokite rankines, techniką, pinigus ir dokumentus, geriausia turėkite slaptas kišenes, ar vidines pinigines-diržus. Naktimis geriausia važiuoti taksi. Apiplėšimų ir įsilaužimų daugiausia pasitaiko Antananarive ir apie jį. Prieš išvykdami pasidomėkite, kokia padėtis šalyje ir didžiuosiuose miestuose šiuo metu. Pakrančių miesteliuose saugokitės apsimetėlių „gidų“, kurie taip vilioja patiklius turistus ir juos apiplėšia. Buvo pranešta apie ginkluotus apiplėšimus RN7 kelyje ties Isaly draustiniu pietvakariuose. Ypač būkite atsargūs keliuose tarp Fianarantsoa ir Tulear, izoliuotose vietovėse ir paplūdimiuose, kur apiplėšimų pasitaiko daugiausia. Taip pat iš anksto pasidomėkite apie saugumą planuojamame aplankyti nacionaliniame parke.
PIRKIMAI
Madagaskare prekės kaina priklausys nuo Jūsų derėjimosi meno. Neretai kainą galima nusiderėti trigubai ar dar daugiau. Derėtis nevertėtų restoranuose, prabangiuose viešbučiuose ar didelėse parduotuvėse. Derėkitės su šypsena, tebūna smagu tiek Jums, tiek prekeiviui. Nepersistenkite, Jūsų išderėti keli centai dažniausiai reiškia didelius pinigus prekės šeimininkui.
ELEKTRA
Madagaskare naudojama 220 V ir 50 Hz elektros srovė. Elektros kištukai naudojami su dviem ar trim kontaktais. Todėl rūpesčių dėl elektros prietaisų neturėsite. Adapterių ir keitiklių galima įsigyti vietinėse parduotuvėse.
MATAVIMO VIENETAI
Madagaskare naudojama metrinė sistema.