Patarimai keliaujantiems į Kosovą

ŠALIES SPECIFIKA


Kosovas mėgaujasi žemyniniu klimatu, kuris išsiskiria gana ryškiais metų charakteriais. Vasaros Kosove šiltos ir sausos, o danguje kaitriai spigina saulė. Kiek vėsiau – pavasarį ir ankstyvą rudenį, šiuo laikotarpiu puikus metas geriau susipažinti su šalies miestais. Žiemos – žvarbokos ir snieguotos. Temperatūra vasarą šokteli iki 30 laipsnių šilumos, o žiemą nukrenta net iki -10. Didžioji šalies teritorijos dalis yra supama nuostabių viršūnių, kurių papėdėse telkšo gaivūs ežerai, o kalnus raižo upės. Nuostabu tokiose vietose stebėti saulėlydį, ar pasitikti rytinę saulę kartu su pro šalį prabėgančiais kalnų gyvūnais.


PIRKINIAI


Populiariausi pirkiniai - vietinis baltas arba rausvas vynas, anyžiniai Kosovo gėrimai, įvairūs magnetukai lauktuvėms, pakabukai su tradiciniais raštais.


ŽMONĖS


Kosove gyvena 1,9 milijonai gyventojų, iš kurių didžiąją dalį sudaro albanai, kita dalis serbai bei musulmonai. Nors Kosovo albanai yra musulmonai, tokiais jų bent jau pagal aprėdą niekaip nepavadinsi. Tradicinę hidžabą vilkinčią moterį galima sutikti nebent aukštai kalnuose, atokiame kaimelyje. Miestuose merginos vaikšto ne tik neprisidengusios veidų, bet ir vilkinčios palaidines giliomis iškirptėmis bei mini sijonėlius. Patys gyventojai yra draugiški žmonės, linkę visiems padėti, taip pat veržlūs, siekiantys naujovių, dauguma mokantys bent vieną užsienio kalbą, atviri pasauliui (tik ne Serbijai). Labai gerbia ir maloniai sutinka turistus.


TRANSPORTAS


Keliauti po Kosovą galima traukiniais ir autobusais, kurių bilietai parduodami stotyje, spaudos kioskuose ir informacijos centruose, tačiau, žinant šalies istoriją, nereiktų tikėtis itin modernaus ir patogaus viešojo transporto. Didžioji dalis traukinių bei autobusų jau skaičiuoja ilgus darbo metus, todėl įveikti didesnius atstumus yra sudėtinga. Vietiniai keliai gana geros būklės, todėl visada galima išsinuomoti automobilį ar naudotis taksi paslaugomis. Tačiau prieš tai labai gerai apsvarstykite kelionės planus ir pasidomėkite kalnų kelių sąlygomis, nes vietomis serpentinuose gali būti nesaugu.


APGYVENDINIMAS


Kosovas – piniginei draugiška šalis. Čia nakvynė 4 – 5 žvaigždučių viešbutyje kainuoja apie 60 – 100 eurų, žemesnės klasės viešbutyje apsistoti nakčiai galima už 40 eurų, o svečių namuose – vos už 10 eurų. Norintiems atvykti su didesne kompanija, Kosovo gyventojai siūlo išsinuomoti apartamentus. 2-jų arba 3-jų miegamųjų buto nuomos kaina parai prasideda nuo 40 eurų.


MUZIKA


Kosovas vakarais tampa gražiu, vibruojančiu miestu, kur atsidaro vakarinės kavinės su skambia muzika bei daugumos pamėgti džiazo klubai.


MAISTAS


Tradicinėje Kosovo virtuvėje labai svarbią vietą užima ant grilio kepti žuvies ir mėsos kepsniai, patiekiami su šviežių daržovių salotomis, pagardintomis šlakeliu alyvuogių aliejaus ir aitriu paprikų padažu. Čia auginami abrikosai, migdolai, saulėgrąžos, alyvos, anyžiai, arbūzai, figos, garstyčios – tai neatsiejami Kosovo virtuvės ingredientai. Kosovo virtuvės tikrai negalima pavadinti nuobodžia, nes joje naudojama daug prieskonių, įvairių pagardų, kurie išryškina patiekalo skonines savybes. Siūlome paragaukite maltos jautienos kepsnio, įdaryto gardžiausiu vietiniu rūkytu sūriu, aštria paprika ir rūkytais lašiniais. O išalkusiems rekomenduojama iš pradžių užsisakyti vieną patiekalą, vėliau galvoti apie kitus, nes Kosovo virtuvė išsiskiria neįsivaizduojamo dydžio porcijomis. Jeigu pilve dar liks vietos desertui, būtinai paragaukite balkaniškojo paklava su riešutais ir medumi, bei pita su kedro riešutais, braškėmis, obuoliais ir kitais vaisiais. Nemėgstantys mėsos, gali rinktis žuvies ar jūros gėrybių patiekalus, čia ypač vertinami ančiuviai, murenos, ešeriai. O skonio paryškinimui puikiai tiks vietinis baltas arba rausvas vynas.


SAUGUMAS


Jeigu jau teko lankytis Serbijoje ir planuojate keliauti į Kosovą, tikėtina, kad būsite neįleidžiami į šalį dėl vykstančių šalių nesutarimų. Saugumo situacija Kosove, ypač šiaurinėje dalyje, išlieka nestabili. Nors šiuo metu santykinai ramu, tačiau išlieka pavienių, saugumui grėsmę keliančių, incidentų tikimybė. Patariama nevykti į šiaurines Kosovo provincijas, t.y. į šiaurę nuo Ibar upės esančius Zvečan, Zubin Potok, Leposavic bei šiaurinę Mitrovicos miesto dalį, kadangi ten nuo 2008 m. vasario, kai Kosovas paskelbė nepriklausomybę, fiksuojami pavieniai tarp-etniniai smurto protrūkiai. Griežtai rekomenduojama keliauti tik keliais, ypač pasienio teritorijoje su Albanija, kadangi už kelių ribų išlieka nuo 1999 m. karo likusių sprogmenų grėsmė, ypač miškingose vietovėse. Šalyje būtina laikytis galiojančių saugumo taisykių ir reikalavimų. Nerekomenduotina gerti vandens iš čiaupo. Būtinai pasirūpinkite kelionės draudimu.