SVEIKATA IR SAUGUMAS
Skiepai nėra privalomi, tačiau likus 2 mėnesiams iki kelionės rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A, B, vidurių šiltinės. Skiepų reikalingumas priklauso nuo to, į kurį regioną planuojama vykti.
Turistams Kinijoje saugu, į „baltaveidžius“ vietiniai žiūri pagarbiai ir susidomėję. Pasiklysti Kinijos gatvių gausybėje nėra sunku, todėl visada rekomenduojama turėti su savimi savo viešbučio vizitinę kortelę, kad būtų galima paklausti kelio vietinių gyventojų. Siaurose ir pilnose žmonių gatvėse, turgavietėse patartina saugotis kišenvagių. Reikia atidžiai skaičiuoti grąžą, kurią atiduoda pardavėjai.
KELIONĖS DOKUMENTAI
Lietuvos piliečiams reikalinga viza.
APSIPIRKIMAS
Didmiesčiuose kaip Beijing, Shanghai parduotuvės dirba 9 - 20 val. visomis savaitės dienomis, kai kurios dirba iki 21 val.
Už gerą aptarnavimą arbatpinigių įprasta duoti ekskursijos gidui ir vairuotojui. Viešbučio pasiuntinys taip pat tikisi arbatpinigių. Viešbučiuose ir restoranuose dažniausiai į sąskaitą jau
SUVENYRAI
Kinijos tradiciniai lakuoti dirbiniai tai rankų darbo gaminiai, padaryti iš medžio ir padengti natūraliu laku. Gaminiai gali būti išdekoruoti mozaikų kombinacijomis, gėlėmis, paukščiais. Tipiški gaminiai yra dekoratyvinės širmos, staleliai, juvelyriniai dirbiniai, rūkymo komplektai, vazos, arbatos servizai.
Kiniški kaspinai yra Kinijos tradicinis dekoratyvinis rankdarbio menas, išpopuliarėjęs Ming ir Qing dinastijos laikotarpiu. Dabar kinų kaspinai tapo elegantiškais ir spalvingais meno dirbiniais.
Popieriniai karpiniai pradėti daryti jau 6 amžiuje ir buvo naudojami ne tik kaip dekoracija, bet ir religiniais tikslais. Dabartinėje Kinijoje popieriniais karpiniais puošiamos sienos, durys, kolonos, veidrodžiai, lempos, žibintai. Per Kinų Naujuosius metus durys išpuošiamos popieriniais karpiniais, nes tai atneša laimę. Dažniausiai karpiniuose vaizduojamas paukštis arba drakonas, rečiau kiti gyvūnai. Karpiniai daromi iš raudono popieriaus; raudona spalva Kinijoje yra mėgiamiausia, nes tai nešanti sėkmę spalva.
Šilkas tai labiausiai Kiniją reprezentuojantis gaminys. Remiantis Kinijos istorija, šilkas čia pradėtas naudoti jau 27 a. prieš Kr. Geriausi šilko produktai yra iš Hangzhou, Sichuan, Suzhou ir Dandong regionų.
Antikvarinių dirbinių galima įsigyti antikvarinėse parduotuvėse ir turguose beveik visuose didžiuosiuose miestuose. Perkant brangų antikvarą, būtiną įsitikinti, ar parduotuvė turi tvarkingus pardavimo dokumentus. Kinijos įstatymai draudžia eksportuoti antikvarą, senesnį nei 1795 m.
Taip pat Kinijos tradiciniais siuvenyrais laikomi stiklo gaminiai, senosios kultūros relikvijų reprodukcijos, rankų darbo kilimai, siuviniai, medžio drožiniai, bambuko dirbiniai (bambukinės lazdelės, krepšiai ar vėduoklės), popieriniai skėčiai, kiniškas porcelianas.
Norint sutaupyti laiko, galima užsisakyti apsipirkimo asistentą (tik Beijing mieste), šias paslaugas galima užsisakyti telefonu (+86) 13621068731. Asistentas su savo mašina nuveš į keletą vietų, kur galima nusipirkti įvairių suvenyrų, ir tai truks tik keletą valandų.
NAUDINGA INFORMACIJA
Miestuose tarptautinių telefonų pokalbių paslaugas teikia visi viešbučiai ir pašto skyriai. Dauguma telefono būdelių gatvėse skirtos tik vietiniams pokalbiams.
Viešbučiai taip pat teikia pašto paslaugas, tačiau didesnius daiktus kaip knygos ar žurnalai, geriau siųsti per oficialius pašto skyrius. Norint paštu išsiųsti svarbų siuntinį kaip antikvarinį ar relikvinį daiktą, reikia kreiptis į tarptautinio pašto syrių.
Keletas patarimų savarankiškai organizuojantiems kelionę:
2) Geriausia rinktis miesto autobusus, taksi ar specialius maršrutinius autobusius, į kurių maršrutus įtrauktos įžymios vietos. Patariama nusipirkti žemėlapį, kur nurodyta įžymios vietos ir kokiu autobusu šias vietas galima pasiekti.
3) Nakvynė viešbutyje taip pat gali būti labai brangi. Geriausia prieš iškeliaujant užsisakyti viešbutį per kelionių agentūras.
4) Piko valandos. Didžiuosiuose miestuose, kaip Beijing, Shanghai ir Guangzhou, transporto piko valandos yra 7 - 8 val. ir 17 - 18 val.
TRANSPORTAS
Taxi yra visuose didesniuose miestuose. Pirmi 3 km kainuoja 20 - 40 juanių, po to 1 km kainuoja 2-3 juanius. Dauguma taksi vairuotojų nesupranta angliškai, todėl geriausiai turėti užsirašius galutinę atvykimo vietą kinų kalba. Turistų lankomiausiuose miestuose taksi vairuotojai šiek tiek kalba angliškai. Važiuojant taksi, būtinai reikia paprašyti kvitų, nes vairuotojai gali užkelti kainą.
Metro galima keliauti tik 4 Kinijos miestuose: Beijing, Shanghai, Guangzhou ir Tianjin. Bilietai Beijing metro kainuoja apie 3 juanius. Metro keliauti ne tik pigu, bet ir greičiau nei traukiniais.
Viešbučiuose ar kituose turistiniuose objektuose galima išsinuomoti dviračius.
Keliauti tarp Kinijos provincijų greičiausiai yra lėktuvais, tačiau tai gan brangu.
Geriausia vietinio transporto priemonė – traukiniai, gali grožėtis gamtovaizdžiais, kelionė yra pigesnė.
Taip pat pigu keliauti autobusais, nors tai užima daug laiko, tačiau autobusai sustoja kas valandą pertraukai.
MUITINĖS DEKLARACIJA
Praeinant muitinę, yra dvi linijos (channel), raudona ir žalia. Raudoną reikia pasirinkti, jei turi deklaruojamų daiktų: kompiuteris, aukso ar sidabro dirbiniai ir pan. Į Kiniją leidžiama įsivežti 2 l alkoholinių gėrimų, 400 cigarečių pakelių, 50 g aukso ar sidabro, iki 5.000 $, iki 6.000 Kinijos juanių, 1 fotoaparatą.
Patariama, perkant juvelyrinius, aukso, sidabro dirbinius, rankdarbius, senovinius daiktus, piešinius, ar kaligrafijas, išsaugoti čekius, nes gali tekti parodyti muitinėje išvažiuojant iš Kinijos. Antikvarinius daiktus galima išsivežti tik turint „Kultūrinių relikvijų eksporto sertifikatą“, kurį išduoda Kinijos valdžia.
Įsiminta