Lenkija | Apie Lenkiją

Oficialiai Lenkijos Respublika yra centrinės Europos šalis, turinti sienas su Vokietija, Čekijos Respublika, Slovakija, Ukraina, Baltarusija ir Lietuva, supama Baltijos jūros ir Kaliningrado srities. Lenkija yra devinta pagal teritorijos dydį šalis Europoje.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas - 312 679 kv.km

Gyventojai - 38 433 600 gyventojų

Sostinė - Varšuva

Valstybinė kalba - lenkų

Religija -  beveik visi Lenkijos gyventojai yra Romos katalikai

Valiuta - Lenkijos zlotas

VIZA

Lietuvos piliečiams vykstant į Lenkiją viza nereikalinga. Užtenka turėti asmens tapatybės kortelę.

KLIMATAS

Lenkijos klimatas – jūrinis šiaurinėje dalyje, pereinantis į žemyninį keliaujant į pietus. Žiemos Lenkijoje palyginti šaltos, dažnai gausiai prisninga, dėl to geriausias metas lankytis šalyje – vasara ir ruduo, kuomet daug saulėtų dienų, tačiau oras paprastai nebūna labai karštas. Vidutinė sausio temperatūra sostinėje Varšuvoje yra -3ºC, liepos +21ºC.

VIRTUVĖ

Šalyje dominuoja kiaulienos, avienos, veršienos, paukštienos patiekalai, pagardinti prieskoniais ir krienais. Dažniausias garnyras – bulvės, rauginti kopūstai, grybai. Svečiuojantis Lenkijoje, reiktų paragauti bigos – raugintų kopūstų ir rūkytos mėsos troškinys, golonka w piwie – kiaulės koja alaus padaže, patiekiama su krienais, pierogi – tradiciniai lenkiški koldūnai, įdaryti mėsa, raugintais kopūstais, varške ar uogomis. Obuolių arba aguonų pyragas, žagarėliai bei spurgos – labiausiai mėgiami lenkų desertai.

Keletas tradicinių Lenkijos patiekalų:

Smalec – lydyti kiaulės taukai su svogūnais bei mairūnais, tepami ant duonos ir patiekiami su raugintais agurkais kaip užkandis.

Boczek ze slinka – rūkyta šoninė, įdaryta džiovintomis slyvomis. 

Sztuka miesa w sosie chrzanowym – virta jautiena krienų padaže. 

Golonka w piwie – kiaulės koja alaus padaže, patiekiama su krienais. Tai tradicinis lenkų virtuvės patiekalas, atkeliavęs iš Bavarijos. 

Zeberka w miodzie – šonkauliai medaus padaže. 

Kaszanka – dešrelės, įdarytos pakepintais grikiais, sumaišytais su kiaulės krauju. 

Karp po zydowsku – karpis drebučiuose su razinomis. Senas žydų virtuvės patiekalas. 

Pierogi – tradicinis lenkų virtuvės patiekalas, koldūnai. Gali būti su mėsos, raugintų kopūstų ir grybų, varškės ir grūstų bulvių ar uogų įdaru. 

Nalesniki – lietiniai su uogienės, vaisių, varškės ir kitokiu įdaru.

Knedle – bulviniai virtiniai su vaisių (dažniausiai slyvų) įdaru. 

KĄ APLANKYTI

  • Malborko pilis -  Netoliese Gdansko esanti pilis laikoma didžiausia gotikine pilimi pasaulyje. Pilies viduje galima išvysti gyvenamąsias patalpas, sargų postus, siaurus koridorius, koplyčias. Muziejuje taip pat eksponuojami ginklai, amatininkų dirbiniai, papuošalai iš gintaro.
  • Vieličkos druskų kasykla.  Labirintuose įrengtos ekspozicijos, čia galima susipažinti su druskų kasėjų kasdienybe ir išvysti meno gaminius iš druskos. Vieličkos druskų kasykla yra saugoma UNESCO.
  • Torūnės senamiestis. Šiame viduramžių laikais svarbiausiame prekybos centre galima pasigrožėti išlikusiais prabangiais pirklių pastatais, bažnyčiomis. Apsilankykite muziejuose. Šiame mieste gausu gotikinio ir barokinio stiliaus pastatų.
  • Aušvico koncentracijos stovykla. Netoli Osvencimo miestelio, įkurtas atminties muziejus, kuris primena apie vieną baisiausių pasaulio istorijos etapų.  
  • Jasna Gora vienuolynas. Čenstachovos miestelio vienuolyne eksponuojamas Juodosios madonos paveikslas, kurį kiekvienais metais aplanko tūkstančiai turistų iš viso pasaulio. 
  • Gdanskas. Miestas galintis pasigirti nuostabiu senamiesčiu, visai šalia Gdansko įsikūręs Sopotas – legendinis Lenkijos kurortas.
  • Krokuva. Šis Lenkijos miestas vilioja senamiesčiu, įspūdingais statiniais ir istorija. Krokuvos Katedroje ilsisi kunigaikščio Jogailos palaikai.
  • Varšuva. Lenkijos sostinė. Čia galima rasti senovinių pastatų bei mielų, siaurų senamiesčio gatvelių bei parkų. Čia taip pat galima rasti ne tik istorinių muziejų, bet ir naktinių klubų, kuriuose linksmybės tęsiasi iki paryčių.
  • Zakopanė. Miestelis įsikūręs Tatrų kalnų papėdėje. Tai Lenkijos slidinėjimo centras. Į Zakopanę žiemą suvažiuoja daug turistų. Miestas tituluojamas Lenkijos žiemos sostine. Čia yra ir kalnų slidinėjimo kurortai Kasprowy Wierch, Nosal ir Gubałówka.

ĮSTAIGŲ DARBO LAIKAS

  • Bankų darbo laikas: pirmadienis – penktadieniais, 9-18val, kai kurie bankai dirba šeštadieniais (ilgiausiai iki 20h)
  • Parduotuvių darbo laikas: pirmadieniais – penktadieniais, 9-19val šeštadieniais nuo 9 iki 13 val., taip pat nemažai parduotuvių dirba ir sekmadieniais, o prekybos centrai veikia nuo 10 iki 21 val.
  • Vaistinių darbo laikas:  Pirmadieniais – šeštadieniais, 9–18 val. Sekmadieniais ar naktimis veikia tik kai kurie bankai – informaciją apie juos gali rasti laikraščiuose, specialiose skrajutėse ar kitose vaistinėse. Perkant medikamentus naktį gali būti taikomas papildomas mokestis.

TRANSPORTAS

Miestuose kursuoja autobusai ir tramvajai. Miestuose viešasis transportas kursuoja 5.00 – 23.00 val, o tarpmiestiniai autobusai ir traukiniai kursuoja pagal savo tvarkaraščius. Lenkijos kelių būklė pastaraisiais metais stipriai gerėja, atnaujinamos automagistralės ir greitkeliai. Geležinkelių tinklas taip pat išvystytas. Lenkijoje didžiuosius miestus jungia greitųjų traukinių linijos – vienintelės tokios Rytų Europoje. Varšuvos Šopeno tarptautinis oro uostas yra lyderiaujantis regiono oro uostas, kasmet aptarnaujantis apie 10 mln. keleivių. Iš šio oro uosto galima tiesioginiais skrydžiais pasiekti ne tik Europos, bet ir Šiaurės Amerikos bei Azijos didmiesčius.

LAUKTUVĖS

Populiariausios lauktuvės iš Lenkijos: gintariniai ir sidabro papuošalai, rankų darbo piešiniai ant stiklo, nėriniai, lenkiškas alus. Taip pat populiaru iš Lenkijos parvežti velykinių verbų arba keramikos dirbinių iš Boleslawieco keramikos gamyklos. Dar Lenkijoje verta įsigyti medienos ir vilnos dirbinių.