Atsakymą į užklausą pateiksime per 1-2 darbo dienas.
Jei norite atsakymo greičiau, susisiekite su mumis telefonu:
Vilniuje 8 5 2430637, Kaune 8 37 240114, Klaipėdoje 8 46 420902.

Lisabona ir poilsis Azorų salose

Poilsinė-pažintinė kelionė lėktuvu. Aplankomos šalys: Portugalija

  • Kaina nuo:
  • Išvykimo data:
  • Laisvos vietos:
Siųsti užklausą

Portugalija | Apie Portugaliją

Bendra informacija apie Portugaliją, miestai ir kurortai, valiuta, darbo laikai, šventės, klimatas, skiepai, vizos, ekskursijos Portugalijoje.

Plotas. 92,391 kv. km.

Sostinė. Lisabona (600 tūkst. gyventojų, 2007 m.).

Geografija. Šalis yra Europos pietvakariuose ir užima 1/6 Pirėnų pusiasalio. Šiaurėje ir rytuose Portugalija ribojasi su Ispanija, o pietinę ir vakarinę pakrantę skalauja Atlanto vandenynas. Šalis yra 560 km ilgio iš šiaurės į pietus ir 220 km pločio iš vakarų į rytus. Portugaliją į dvi dalis dalija Težo upė, prie kurios žiočių įsikūrusi Lisabona. Šiaurės Portugalija yra kalvota ir kalnuota. Aukščiausias čia yra 1993 metrų aukščio Estrelos kalnas. Tai – populiari Portugalijos slidinėjimo vietovė. Į pietus nuo Lisabonos plyti lygumos. Šias sausas dykynes nuo pačiuose pietuose esančio kurortinio Algarvės regiono skiria Alentežo kalnų grandinė. Šaliai taip pat priklauso Madeiros ir Azorų salos Atlanto vandenyne. Pastarasis salynas nuo žemyninės Portugalijos nutolęs net 1200 km. Azorų salos yra žymios savo vulkanais.  Paskutinis išsiveržimas užfiksuotas vos prieš 50 metų. Portugalijos jūros ekonominė zona – vienuolikta pagal dydį pasaulyje.

Klimatas. Portugalija yra subtropinio klimato juostoje, kuriai būdingi 2 metų laikai. Klimatas jūrinis, daugiausia įtakos turi Atlanto vandenynas ir šilto oro srovės, atkeliaujančios nuo Afrikos. Vasara šalyje būna karšta ir sausa, o žiemą prasideda lietingasis sezonas. Vis dėlto Portugalija yra viena „sausiausių“ Europos šalių, pasižyminti mažu drėgnumu. Šiaurės Portugalijoje yra šiek tiek šalčiau ir dažniau lyja (vidutinė metinė temperatūra – 13 laipsnių šilumos) negu sausesniuose ir šiltesniuose pietuose, kur vidutinė metinė temperatūra siekia 18 laipsnių šilumos. Rugsėjį ir spalį oro temperatūra dienomis pakyla iki 22–26 laipsnių, o vandenyno – iki 19–21 laipsnių šilumos.

Gyventojai. 10,6 mln. (2008 m. liepa). Apie 95 proc. gyventojų yra portugalai, likusią dalį sudaro legalūs imigrantai: Afrikos tautų atstovai, brazilai, ukrainiečiai, ispanai, anglai, moldavai ir kiti.

Kalba. Oficiali kalba – portugalų. Įstatymiškai pripažinta ir mirandų kalba, tačiau ja kalba tik apie 15 tūkst. žmonių šiaurės rytų Portugalijos regione. Populiarios prancūzų, anglų ir ispanų kalbos.

Religija. Absoliuti dauguma, 97 proc. gyventojų, yra katalikai. 2 proc. išpažįsta protestantizmą, taip pat yra musulmonų, hinduistų, budistų, judėjų, stačiatikių ir kt. bendruomenių.

Portugalija suskirstyta į 18 apskričių, kurios padalytos į 308 savivaldybes ir 4000 apylinkių.

Alkoholiniai gėrimai. Portugalijos vynas pirmąjį tarptautinį pripažinimą iškovojo dar romėnų imperijos, kurie šią žemę siejo su linksmybių dievu Bakchu, laikais. Ir dabar šalies vynai pasaulyje labai vertinami ir mėgstami. Pastaraisiais metais vyno specialistai netgi priskiria juos prie vienų geriausių pasaulyje. Populiariausi portugališki vynai yra Vinho Verde, likerinis madeira, portveinas ir rožinis.

Vinho Verde pažodžiui verčiamas kaip „žalias vynas“, tačiau tai nėra nuoroda į vyno spalvą. Tai reiškia, kad vynas brandinamas trumpai ir geriamas, kol yra jaunas. Šiek tiek putojantis vynas gali būti raudonas, baltas ir rožinis. Vinho Verde gaminamas išskirtinai šiaurės vakarų Minjo regione. Jį mėgsta ir patys portugalai.

Vietos gyventojai visada pabrėš, kad portveinas yra nacionalinis Portugalijos gėrimas, ir siūlys paragauti daugumoje barų ar restoranų. Ši vyno rūšis yra nuo 19 iki 22 laipsnių stiprumo, o jo gamybą reglamentuoja griežti reikalavimai. Portveinas klasifikuojamas pagal vynuogių rūšį, cukraus kiekį, brandinimo trukmę ir statinių, kuriose buvo brandinamas, medžio rūšį. Portveinas gali būti brandinamas net 40 metų. Dažniausiai sutinkamos šios jo rūšys: tinto – jaunas, saldus ir sodrios spalvos raudonas portveinas; tinto aloirado – rubino spalvos, saldus, brandintas kelerius metus, jaučiamas vaisių skonis; aloirado – maišytas iš kelių portveino rūšių, ilgai brandintas, pusiau sausas arba saldus, aukščiausios rūšies portveinas; aloirado claro – labai ilgai brandintas, aukso spalvos portveinas.

Madeiros vynai yra taip pat stiprūs, gali būti ir sausi, ir saldūs, geriami prieš valgį ar desertui. Rožinis vynas pasaulyje gerai žinomas dėl neįtikėtinai sėkmingo Mateus Rosé eksporto. Šį vyną itin mėgo buvęs Irako diktatorius Saddamas Husseinas. Kai kuriems Mateus Rosé gali pasirodyti per saldus, bet kiti rožiniai vynai, ypač Tavel, tikrai puikūs.

Portugalai labai mėgsta gurkšnoti alų, kurio tradicijos čia siekia senovės romėnų laikus. Kaip ir vynas, jis puikiai vertinamas tarptautinių ekspertų. Verta išbandyti „Super Bock“, „Coral“ ir „Sagres“ pavadinimų alų.

ŠALIES SPECIFIKA

Išskirtiniai šalies bruožai

Portugalijoje daug įvairių tautų kultūros paminklų, muziejų po atviru dangumi ir UNESCO saugomų objektų. Viduramžiais įvykusi ekspansija į įvairias pasaulio šalis, buvusių kolonijų kultūros taip pat suvaidino ir tebevaidina svarbų vaidmenį, formuodamos dabartinę Portugalijos kultūrinę aplinką.

Ryškiausia kultūrų susimaišymo, sudėtingos istorijos ir visuomenės būvio kultūrinė išraiška yra fado – liūdnos, tragiškos ir ilgesiu (saudade) alsuojančios portugalų dainos. Fado paprastai atlieka moteris, rečiau – vyras, o pritaria du gitaristai, grojantys portugališka ir klasikine gitara. Manoma, kad fado atkeliavo iš Afrikos su vergais, susipynė su tradicinėmis žvejų dainomis, jaučiama ir arabiškos muzikos įtaka. Iš pradžių ji priklausė šokio žanrui, vėliau tapo baltųjų vargšų dainomis. Fado apdainuojama sunki materialinė padėtis, žuvę jūreiviai, neviltis, nelaiminga meilė, išdavystė ir mirtis. Žanras Portugalijoje toks populiarus, kad, kai 1999 m. mirė fado karaliene vadinta Amália Rodrigues, šalyje buvo paskelbtas trijų dienų gedulas.

Ornamentais padabintų glazūruotų keraminių plytelių gimtinė yra Persija. Į Pirėnų pusiasalį jas atvežė maurai, ir Portugalijoje jos atrado antruosius namus. Keraminių plytelių, čia vadinamų azulejos, dekoravimas virto tikra meno šaka. Nuo XVI a. sudėtingais ornamentais ar piešiniais tapytos plytelės papuošė bažnyčias ir dvarus, gyvenamuosius namus ir bibliotekas, išorines sienas ir kiemus. Įvairiausios plytelių variacijos suteikia nepakartojamą akcentą visai Portugalijos architektūrai, o šios meno šakos evoliucija puikiai atspindėta plytelių muziejuje Museu Nacional do Azulejo Lisabonoje. Dekoravimo manija neaplenkė ir šaligatvių ar kiemų grindinių – atsirado netgi tai apibūdinantis terminas „Portugališkas šaligatvis“.

Futbolas Portugalijoje labai populiarus. Į bet kurios lygos varžybas susirenka pilni stadionai, o per televiziją transliuojamos rungtynės rodomos visuose baruose. Portugalai itin didžiuojasi šlovingais šalies futbolo istorijos puslapiais. Tai legendinis septintojo dešimtmečio žaidėjas Eusebio, klubo „Porto“ laimėjimai, puikus treneris Jose Mourinho. 2004 m. šalyje įvyko Europos futbolo čempionatas, kuriame portugalai iškovojo sidabro medalį.

Portugalija yra tarp šalių, pirmaujančių Europoje liūdna statistika: žuvusiųjų keliuose skaičiumi. Valdžios pastangos griežtinti vairuotojų atsakomybę kol kas nedavė teigiamų poslinkių. Portugalai drąsiai sėda prie vairo išgėrę, gerokai viršija greitį, o aplenkti kitą automobilį jiems yra nacionalinis sportas. Kalnų keliuose portugalai nepaiso eismo juostų ir dažnai važiuoja vos per pusmetrį nuo kito automobilio. Mieste nieko nestebina paplepėti sustojęs vairuotojas, o už jo susidariusi signalizuojančių automobilių spūstis.

Tautos būdo bruožai. Dėl stiprios Katalikų Bažnyčios įtakos ir diktatoriaus Salazaro valdymo Portugalija iki šiol tebėra konservatyvi, tradicijų paisanti šalis. Religiniai festivaliai Romarias čia yra tiesiog šventi ir traktuojami lygiai taip pat rimtai, kaip ir futbolo rezultatai. Religingumas, dažnai sumišęs su pagonybės laikų prietarais, yra itin dažnas reiškinys provincijoje. Portugalai ypač bijo piktos akies nužiūrėjimo, o našlėmis tapusios moterys septynerius metu privalo dėvėti juodus drabužius. Kai kurios juos dėvi iki pat mirties. Šeima ir jos tradicijos yra lygiai taip pat kruopščiai puoselėjamos, kaip ir religinės prievolės.

Kita vertus, portugalai yra labai nuoširdūs, tiesmuki, nepaisantys Vakarų Europai įprastų elgesio visuomenėje taisyklių. Jie yra atviri ir draugiški, dėmesingi ir paslaugūs. Portugalai sveikinasi su nepažįstamais žmonėmis, visada nurodys kelio kryptį, o paklausti apie geriausią miesto restoraną išvardys bent dešimt.

Nemokantieji portugalų kalbos šalyje didelių nesusipratimų nepatirs. Portugalai neignoruoja tokių žmonių ir situaciją sprendžia pasitelkę išraiškingą gestų kalbą ir humorą. Tokie gestų pokalbiai dažnai baigiasi kurioziškais rezultatais, ypač restoranuose. Bandymai kalbėti portugalų kalba visada bus sutikti su pagarba ir atsiprašymais, kad ją „labai sunku išmokti“.

Kaip įprasta Pietų šalyse, portugalai niekur neskuba. Nors siesta nėra oficiali, po pietų jie dažniausiai pasnūduriuos ar tiesiog patinginiaus. Apskritai dirbdami portugalai niekada nepersistengs. Nuo vaikystės portugalai auklėjami, kad viena svarbiausių žmogaus savybių yra kantrybė. Prie greitesnio gyvenimo būdo pripratusiems žmonėms gali pasirodyti, kad portugalai tuo netgi piktnaudžiauja: restorano padavėjas nelaksto kaip akis išdegęs, o automobilių servise darbininkai surūkys po porą cigarečių, kol atidarys sugedusio automobilio antvožą. Paskubinsite juos ir išvysite iš nuostabos pakeltus antakius. Beje, greičiau reikalų sutvarkyti tai nepadės.

Puikus klimatas ir itin didelės investicijos į golfo aikštynus pavertė šalį šio sporto rojumi. Vienas įtakingiausių golfo leidinių „Golfers Today“ 2006 m. paskelbė šalį geriausia šalimi golfo mėgėjams. Keturiolika Portugalijos golfo aikštynų patenka į geriausių Europos aikštynų šimtuką. Daug viešbučių siūlo galimybes derinti atostogas su šiuo sportu, tačiau naujokai visada perspėjami, kad dėl nuostabaus kraštovaizdžio gali būti sunku susikaupti žaisti.

Pietinėje Portugalijos pakrantėje sudarytos puikios sąlygos perprasti burlenčių ir jėgos aitvarų sporto pagrindus, tuo tarpu vakarinę pakrantę, skalaujamą neramaus ir nenuspėjamo vandenyno bangų, yra pamėgę pažengę entuziastai ir profesionalai. Geriausia vieta vandens sporto mėgėjams pripažįstama 30 km į šiaurę nuo Lisabonos esantis Eriseiros miestelis.

Vyno mėgėjai Doro upės slėnyje gali išsamiai susipažinti su portveino gamybos paslaptimis.

Didesniuose Portugalijos miestuose galima susidurti su kišenvagiais ar įžūliais plėšikais, kurie šoka prie važiuojančio tramvajaus ir bando išplėšti į miesto grožybes užsižiūrėjusio keliautojo rankinę. Tačiau šiek tiek didesnis negu įprasta dėmesys savo daiktams ir kišenėms padės užkirsti kelią šioms problemoms. Porto mieste apstu elgetaujančių senukų ir paauglių. Šie netgi būna agresyviai nusiteikę, įkyriai prašo pinigų, o nusitaikę į pagyvenusius turistus terorizuoja tol, kol šie ištraukia keletą eurų. Šiaip šalyje saugu, nusikaltimų padaroma gana mažai.

Restoranuose ir kavinėse kartais bandoma keliautojus apgauti. Pamatę apgavystę, nenusileiskite. Netgi jeigu prieš tai puikiai angliškai susišnekėjęs padavėjas staiga praras šios kalbos dovaną, būkite atkaklus, ir teisybė nugalės. Svarbu nesupainioti apgavysčių su užkandžiais, kuriuos padavėjas atneša neužsakytus. Kiekvieną duonos gabaliuką ir vandens stiklinę padavėjas įtrauks į sąskaitą, ir ji gali padidėti net iki 20 eurų. Pamatę, kad padavėjas atneša neužsakytų dalykų, iš karto jų atsisakykite.

Portugalų stačiokiškumas kartais įgauna mums neįprastas formas. Pavyzdžiui, jeigu mes sakome „Atsiprašau, man reikia į tualetą“, Portugalijoje netgi moterys įvardija, kokiu reikalu kur eina: „Einu į tualetą ši-ši“ arba „Noriu ko-ko“.

Portugalai jaučia konkurenciją su ispanais ir netgi šiek tiek jiems pavydi geresnių gyvenimo sąlygų. Pasistenkite niekada nelyginti abiejų šalių, tuo labiau teigti, kad Portugalija tėra Ispanijos provincija. Tai – baisus portugalo įžeidimas.

ŽYMIAUSI MIESTAI: Lisabona, Faras, Lagosas, Evora, Sintra, Fatima, Nazare, Obidosas, Koimbra, Portas, Braga.

VIDUTINĖ TEMPERATŪRA, °C:

REGIONAS

SAU.

VAS.

KOV.

BAL.

GEG.

BIR.

Lisabonos pakrantė

Oras

10

12

14

15

18

21

Vand.

11

12

14

15

16

17

Algarvė

Oras

15

16

17

20

22

25

Vand.

14

14

16

16

17

19

Madeira

Oras

17

17

18

19

20

21

Vand.

15

16

16

17

19

20

REGIONAS

LIE.

RUGP.

RUGS.

SPA.

LAP.

GRU.

Lisabonos pakrantė

Oras

22 23 22 18 14 11

Vand.

18 20 19 18 15 13

Algarvė

Oras

28 28 26 22 19 16

Vand.

20 22 21 19 17 15

Madeira

Oras

23 25 24 21 19 16

Vand.

22 22 21 20 18 16