Etiopija | Apie Etiopiją

Federacinė demokratinė respublika. Seniausia nepriklausoma valstybė Afrikoje. Joje aptikti seniausi žmonijos pėdsakai, tad Etiopija svarbi žmogaus evoliucijos istorijai.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ

Plotas - 1 127 127 km²

Gyventojų skaičius - 104 344 901 gyventojų (2017 m.)

Sostinė - Adis Abeba 3 384 569 gyventojai ( 2008 m.)

Religija - krikščionių 61 proc., musulmonų 33 proc.

Kalba - valstybinė kalba amharų.

Elektros srovė - dažniausiai 220 voltų. Etiopijoje yra europietiško tipo rozetės ir elektros kištukai.

Pinigai - valstybinė valiuta Etiopijos biras.

VIZA

Lietuvos piliečiams vykstant į Etiopiją viza yra reikalinga. Dėl Etiopijos vizos išdavimo reikia kreiptis į Etiopijos ambasadą Briuselyje.

SAUGUMAS

Saugumo situacija tam tikruose Etiopijos regionuose išlieka sudėtinga. Dėl įsisenėjusių tarpvalstybinių ir etninių konfliktų rekomenduojama nevykti į  Gambella (Akobo, Wantawo, Jikawo ir Lare rajonus Nueros zonoje bei Jores rajoną Agnuakos zonoje) ir Etiopijos Somalio regionus (Nogob, Jarar, Shabelle, Korahe ir Dollo zonas), taip pat į pasienio zonas su Eritrėja (išskyrus pagrindinį kelią tarp Axum ir Adigrat bei turistines vietas šalia kelio), Pietų Sudanu, Sudanu ir Kenija. Nerekomenduojama lankytis zonoje, esančioje 100 km atstumu iki Somalio ir Kenijos sienų (Afdero ir Libeno zonose).

Rekomenduojama susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į visas kitas vietoves Etiopijos Somalio regione, įskaitant Siti, Fafano zonas (išskyrus pagrindinį kelias į Džibutį), Liben ir Afder zonas Somalio ir Kenijos pasieniuose. Taip pat be reikalo nevykti į Šiaurės Gonderos zonos Tsegede, Mirab Armacho ir Tach Armacho rajonus, Agnuak zoną Gambelos regione (Dima, Goge), Etang rajoną bei Gambelos laukinių gyvūnų rezervatą.

2018 m.  birželio mėn. Etiopijoje buvo atšaukta specialioji padėtis. Šalyje, ir ypač sostinėje Adis Abeboje, dažnos demonstracijos, kurios gali virsti smurtiniais susirėmimais. Todėl rekomenduojama vengti masinio susibūrimo vietų, stebėti vietinės žiniasklaidos pranešimus.

Etiopijoje tikėtinos teroristų atakos. Rekomenduojama išlikti budriems užsieniečių gausiai lankomose vietose. Pavojų kelia ekstremistai iš Somalio regiono šalies rytuose. Pasitaiko turistų užpuolimų ir pagrobimų.

2018 m. rugsėjo mėnesį po beveik dviejų dešimtmečių buvo atidaryta siena tarp Eritrėjos ir Etiopijos. Nepaisant šio teigiamo poslinkio, ginkluotų susidūrimų rizika pasienyje išlieka dėl ten esančios aukštos karinės parengties.

Etiopijoje taikomos griežtos bausmės už dramblio kaulo turėjimą (įskaitant jo buvimą papuošaluose). Griežtai draudžiama fotografuoti karinius ir pramoninius objektus, policijos ir kariuomenės personalą, valdžios pastatus, infrastruktūrą (kelius, tiltus, užtvankas, oro uostus).

KLIMATAS

Klimatas Etiopijos regionuose priklauso nuo vertikalaus zoniškumo. Kuo miestas aukščiau jūros lygio, tuo vidutinė temperatūra yra žemesnė. Šalies teritorija yra visai šalia pusiaujo, tai lemia menkus temperatūrų svyravimus ilguoju laikotarpiu, t.y. Etiopijoje visuomet karšta. Išskiriamas lietingasis masonų vėjų sezonas, kuris tęsiasi nuo birželio iki rugsėjo, atnešantis gausius kritulius. Kartais šiuo laikotarpiu pasitaiko ir tropinių ciklonų.

Vidutinė oro temperatūra Adis Abeboje pagal mėnesius:

TRANSPORTAS

Geriausias metas keliauti į Etiopiją yra sausuoju laikotarpiu. Nuo lapkričio iki vasario būna ir sausiau, ir vėsiau. Keliauti tampa nesunku.

Oro transportas. Adis Abeba Bole tarptautinis oro uostas (ADD) yra vienas iš judriausių ir labiausiai užimtų oro uostų Afrikoje. Su Ethiopian Airlines galima pasiekti daugelį Europos ir  Azijos didmiesčių. Iš viso šalyje priskaičiuojama apie 80 oro uostų, bet tik maža dalis jų turi išasfaltuotą pakilimo taką.

Žemės transportas. Pastaraisiais metais Etiopijoje imtas statyti naujas geležinkelių tinklas. Iki šiol traukiniai po šalį nevažinėdavo. Ir tik pernai metais buvo atidaryta visiškai nauja geležinkelio linija, sujungusi sostinę Adis Abebą su Džibučio jūrų uostu. Etiopijoje taip pat sparčiai asfaltuojami keliai/greitkeliai. Dabar asfaltuotų kelių vidurkis stipriai lenkia bendrą Afrikos šalių vidurkį.

Vandens transportas. Kadangi Etiopija neturi priėjimo prie jūros, tai šalis naudojasi Džibučio jūrų uostu, kaip galimybe importuoti ir eksportuoti prekes. Keleivinis vandens transportas Etiopijoje nevykdomas.

VIRTUVĖ/MAISTAS IR GĖRIMAI

Indžera (injera) – tai tradicinė, rūgšti, iš vietinių javų iškepta, blyną primenanti duona. Ją etiopiečiai valgo kartu su mėsa ir įvairiausiais padažais, ir dažniausiai rankomis.

Ankštinių daržovių troškinys (Shiro be Kibbe) – tradicinis vietinių žmonių patiekalas.

Kava – Etiopija vadinama šio gėrimo gimtine. Vietiniai iki šiol jos užsiaugina savo reikmėms. Čia auga vienos geriausių kavos pupelių pasaulyje.

Vaisių sultys – Etiopijos gyventojai nuo seno mėgsta gerti įvairių vaisių sultis, tarp jų ir avokadų.

KAINOS

Etiopijoje kainų lygis yra žemesnis nei Lietuvoje.

Lengvi pietūs pigesniame restorane dviems 6.26$

Pietūs gerame restorane dviems 20.21$

Puslitrinis butelis vandens 0.67$

Butelis vietinio alaus parduotuvėje 0.54$

Kilogramas bananų 1.00$

Vietinio transporto bilietas į vieną pusę 0.30$

Taksi 1 km 1.00$

1 litras benzino 0.85$.

KĄ PAMATYTI

 Avašo nacionalinis parkas

Lalibela - bažnyčių kompleksas, iškaldintas giliose įdubose. Jis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Gonderas – pirmoji Etiopijos sostinė. Šiame mieste buvo pastatyta daugiausia bažnyčių, kurios savo stiliumi dar primena italų okupacijos laikus.

Mago nacionalinis parkas

Mursiai ir Omo slėnis

Čamo ežeras – jame gyvena daugiausia krokodilų.

Mėlynasis Nilo krioklys

SUVENYRAI

Spalvingi tekstilės gaminiai

Etiopijoje augintos kavos pupelės

Rankomis pinti spalvingi krepšiai

Masyvūs karoliai arba papuošalai iš metalų

Statulėlės ar keramikos dirbiniai iš molio

Iš medžio drožtos statulėlės, vaizduojančios vaisingumo simbolius

Tradiciniai etiopų būgneliai.